Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекордни бюджети за общините от Северозапада

Снимка: БГНЕС

Проектът за бюджет на Община Видин за тази година е в размер на 90 650 000 лева. Благоустрояване и индустриализация на Видин са основните приоритети в него, обясни по време на общественото му обсъждане кметът Цветан Ценков: 

„Това е може би първият значим бюджет в историята на град Видин. През 2020 година, когато започнахме първия мандат, имахме бюджет в размер на над 42 милиона лева, в момента е двоен. Няма сектор, за който да не сме помислили и целта е промяната на нашия град.“ 

В края на годината се очаква бюджетът да бъде актуализиран до рекордните 130 млн. заради очакваните близо 40 млн. лева от държавния бюджет за инвестиционни проекти във Видин. Това обясни заместник-кметът по бюджет и финанси Цветомира Илиева.

Заместник-кметът Борислава Борисова посочи, че освен традиционните фестивали и други културни и спортни прояви, ще се реализират и нови атрактивни събития. В сферата на културата са предвидени 319 800 лева; за туризъм – 132 350 лева; за образователния календар – 59 000 лева; общинската подкрепа за детските градини е 1 048 468 лева; за спортния календар са заложени 125 500 лева. Спортните клубове ще бъдат субсидирани с 460 000 лева. 9 006 673 лева са предвидени за социалните дейности на Общината. 20 000 лева са предвидени за финансиране на двойки с репродуктивни проблеми. 

Над 200 параграфа са включени в списъка на капиталовите разходи за 2024 година в община Видин. Това каза заместник-кметът по строителството Найден Йонов и посочи част от основните проекти, които ще се реализират през настоящата година: изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в Крайдунавския парк и прилежащите му територии на стойност 9 127 500 лева; изработване на инвестиционни проекти за улици, пътища и междублокови пространства на територията на община Видин - 209 000 лева; основна реконструкция на централна пешеходна зона - етап V - 1 595 500 лева; по 7 000 000 лева за двата входа на Видин; основен ремонт на общински път Срацимирово-Въртоп - 2 000 000 лева и редица други. 

За населените места в община Видин, които са с кметски наместници, са предвидени средства по 10 000 лева; за населените места с избираем кмет – 50 000 лева; селата с около и над хиляди жители – 80 000 лева, за град Дунавци – 100 000 лева. Те ще бъдат разходвани основно за асфалтиране на улици, енергоспестяващо осветление, ремонт на кметства, читалища и други. 

По национални и европейски програми ще бъдат изработени на инвестиционни проекти за улици, пътища и междублокови пространства на територията на община Видин на стойност 209 000 лева; за ремонт на Речна гара - 53 000 лева; за реконструкция на футболен терен, лекоатлетическа писта и изграждане на трибуни - 127 000 лева; „Въвеждане на мерки за подобряване на енергийната ефективност на „Гребна база“ - 1 409 514.16 лева; „Въвеждане на мерки за подобряване на енергийната ефективност на стадион „Георги Бенковски” - 1 785 761.51 лева; за реставрация и консервация на средновековна крепост „Баба Вида“ - 300 000 лева и много други. 

Проектът за бюджет на Община Враца за 2024 година е най-големият в Северозападна България. Той възлиза на 132 млн. лева. 

Приоритетите на общинското ръководство във Враца за тази година са: изграждане, обновяване и поддържане на безопасни, достъпни и функционални публични пространства и зелени площи; изграждане, ремонт и поддържане на улиците и пешеходните зони в населените места на общината; ремонт и изграждане на улично осветление; обособяване и поддържане на зони за паркиране и ремонт и поддържане на общинската пътна мрежа; подобряване ефективността на дейностите по чистота и управление на отпадъците; създаване на благоприятна среда за инвестиции.

Сред акцентите в заложените социални дейности са: 200 000 лева за подпомагане на новородени - по 550 лв. за новородено дете и по 600 лв. за новородени близнаци; 150 000 лв. за помощи за намалени цени на пътувания; 60 000 лв. за малки граждански инициативи; 98 000 лв. за обучение по метода на д-р Мария Монтесори.

Капиталовата програма на община Враца за тази година включва: изготвяне на идейни проекти за основен ремонт на уличната мрежа в града и населените места на община Враца; увеличение на средствата за изграждане на парк в ж.к. "Сениче" и многофункционална площадка в ж.к. "Младост"; изготвяне на технически проект за изграждане на пътна и пешеходна връзка (надлез) над бул. "Мито Орозов"; изготвяне на инвестиционен проект за основен ремонт на паметника на Христо Ботев; изготвяне на инвестиционен проект за изграждане на кръстовище със светофарна уредба между бул. "Мито Орозов" и ул. "Сестри Хаджикръстеви"; енергийно обследване на уличното осветление; подмяна на светофарните уредби на територията на град Враца; благоустрояване на междублоковото пространство в района на квартал 103; нова техника за Общинско предприятие БКС. В селата на община Враца се предвижда: подмяна на дограмата на малкия салон и библиотеката в читалище “Съзнание” в село Девене; продължаване преасфалтирането до центъра и по ул. "Георги Димитров" от центъра до църквата в с. Голямо Пещене; ремонт на здравната служба в с. Оходен; текущ ремонт на покрива на читалище Пробуда в с. Згориград; направа на детска площадка и беседка в с. Върбица; ремонти на улици и кметства.

Новите проекти по оперативни програми на ЕС, по които ще работи Община Враца през годината са: саниране на Регионална библиотека „Христо Ботев“, "Покрития тенис корт", Младежкия дом, Средношколското общежитие и в ДГ "Единство, творчество, красота"; мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана; внедряване на мерки за енергийна ефективност на покрития плувен басейн.

Очаква се бюджетната рамка на Община Монтана за 2024 година да достигне рекордните 100 млн. лв., прогнозира кметът Златко Живков. Проектобюджетът ще бъде разчетен за 95 млн. лв., но винаги отчетът в края на годината надхвърля прогнозите, уточни той. 

Миналата 2023 година приключва с най-високата събираемост на средства от местни данъци и такси, съобщи още кметът на Монтана. Приходите в бюджета са 11,3 млн. лв. или с 1,3 милиона повече от 2022 година. 

Община Монтана е готова с инвестиционни проекти за 10 млн. лв., които да внесе до 1 март за финансиране от държавата. Общината е поръчала проектиране на 10 улици в кварталите „Мала Кутловица“ и  „Изгрев, на 5 улици кварталите „Плиска“ и „Младост 1“. В кв. Кошарник“ 5 улици ще бъдат ремонтирани и на още 5 ще бъде направен подробен устройствен план. Най-големият проект е реконструкцията на северния вход на Монтана по бул. „Трети март“ от ул. „Димитър Ерийски“ до бившия завод „Аналитик“. В района ще бъдат направени три нови кръгови кръстовища.

Предстои проектобюджетите на Видин, Враца и Монтана да бъдат обсъдени и гласувани от съответните Общински съвети. 

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14