Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свърши ли безплатното саниране

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийната ефективност на сградния фонд дискутираха на кръгла маса експерти и представители на министерства. Събитието бе организирано от Министерството на енергетиката и Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект", с подкрепата на инициативата "Да обновим България". На срещата беше анонсирано създаването на Национален декарбонизационен фонд. Готвят се промени в Закона за енергийната ефективност, чрез които ще се осъществи промяната. Този фонд няма как да подпомогне изпълнението на втория етап на програмата за саниране, защото неговото създаване няма как да се случи през тази година.

"Тук говорим за един източник, който в бъдеще ще събира ресурси от много други национални и външни източници, както от държавния бюджет, така и от европейски източници", каза Драгомир Цанев - директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

Безплатното саниране отдавна трябваше да е приключило и надеждата е то да е приключило, тъй като то води до много дефекти. Както в справедливостта в разходването на публичните средства, така и в качеството на изпълнението на проектите, допълни Драгомир Цанев:

"Въпросът е, че на политическо равнище това все още не е обект на консенсус. Видяхме по същото време, в което се провеждаше конференцията, имаше заседание на комисията по управление на средствата от ЕС, в която отново са се обсъждали хипотези за привличане на допълнителни средства за 100-процентово грантово финансиране. Трябва да е ясно, че тези средства, колкото и да бъдат привлечени, никога няма да стигнат до всички граждани и ще сме свидетели на тази кампанийност, която всъщност е изключително непродуктивна за целия процес, но така или иначе този въпрос все още стои."

Общо 35 сдружения на собствениците подадоха документи за саниране по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. От тях 7 многофамилни жилищни сгради в град Видин са одобрени за саниране, 28 са в резервния списък. Сред тях е и блок 21 в ж.к. "Крум Бъчваров" на ул. "Широка". 

"Ако имахме финансовата възможност и нужното време да го направим и повечето собственици от блока бяха платежоспособни и кредитоспособни, с удоволствие бихме кандидатствали, защото сме наясно, че иначе няма как да се случи енергийно обновяване на блока с толкова много апартаменти, с толкова много собственици. Само със собствени усилия това не става", каза Боряна Владимирова, която се занимава с изготвянето на документите за кандидатстване.

От община Белоградчик няма одобрени на първия етап блокове за саниране, но в резервите са 9 блока. Две от сдруженията биха кандидатствали, ако им намалят парите като съфинансиране.

"Ще видим, то срокът е до края на февруари", заяви Красимир Крумов - председател на сдружението на собствениците "Здравец 31-33" в град Белоградчик.

"Както некой каза, че изчислили 10-12 хиляди лева и повече кой ще даде? Няма кой да даде тия пари", каза Тодор Тодоров - председател на Сдружението на собствениците "Околовръстна" в град Белоградчик.

Общо 756 сгради от 102 общини са класирани по първия етап от процедурата за обновяване на жилищните сгради. Средната стойност за саниране е милион и половина за една жилищна сграда, със средна площ около 4400 кв. м.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45