Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на квалифицирана работна ръка е хроничен проблем в Северозапада

Снимка: Радио Видин

В следващите 12 месеца в страната ще има нужда от близо 270 000 работници и специалисти от различни професионални направления. Това сочат данните от най-новото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите на работодателите, проведено през миналата година, в което се откроява и в кои отрасли се очаква недостиг на кадри. Според представители на регионални работодателски организации, липсата на работна ръка е проблем и пред бизнеса в Северозапада, като това не се ограничава в конкретни сфери на икономиката, а е повсеместно

От години бизнесът в Монтана страда от липсата на кадри. Това коментира Мая Григорова, председател на Стопанската камара в Монтана. Тя посочи, че тази липса е особено осезаема в сферата на производството, но до момента няма никакво съществено решение, което да обърне тази тенденция:

"Наскоро бяхме на заседание на Областната комисия по образование и това, което най-много ме впечатли е, че около 1500 ученици завършват осми клас и се разпределят за професионалните паралелки в цялата област. Това от демографска гледна точка е доста стряскащо - от една страна, демографията, от друга страна, напускането на младите хора на нашия регион. И досега някак си не са взети мерки това нещо да се прекрати и да се обърне тази тенденция. Затова апелираме ние, работодателските организации отдавна - особено тук, в Северозапада. като се знае и в Европейския съюз, че ние сме най-изостаналият регион може би и на Европейския съюз, може би трябва да настояваме за някакви специални мерки за Северозапада, за подпомагане на бизнеса - за намаляване на данъците или намаляване на осигурителната тежест. Някакъв начин, по който да може да задържаме кадрите - като първоначален етап да ги задържим, след това и да привличаме нови, за да може индустрията да работи нормално. Това, което имам като информация,... от гледна точка на търсенето на икономисти нещата са задоволени в региона. Но само една птичка пролет не прави, за съжаление."

Подготовката на учениците в средното образование трябва да отговаря на нуждите на бизнеса в региона, но в Монтана това не се случва, отбеляза още Мая Григорова:

"И това е проблем, защото като завършат децата средното си образование и ако няма търсене на тези специалности, които те са придобили, тогава се регистрират в Бюрото по труда и започва преквалификация. И държавата веднъж плаща средното им образование, след това започва да плаща курсовете за преквалификация на същите тези деца..."

Шлосери, заварчици - това са малка част от специалистите, от които бизнесът има нужда, такива кадри обаче образователната система в Монтанско не подготвя, отбеляза Мая Григорова. Тя допълни, че макар да има сектори, които временно са изправени пред трудности, липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка е голям проблем, особено пред интереса от страна на външни инвеститори.

И в област Видин намиране на подходящи квалифицирани кадри е хроничен проблем пред бизнеса, каза председателят на Видинската търговско-промишлена палата Красимир Кирилов. Според него това е проблем, който засяга всеки един бранш в местната икономика, а не е по-добре и положението в администрацията, и най-вероятно ще стане причина все повече работодатели да погледнат към привличане на работна ръка от трети държави:

"Липсата на кадри продължава да бъде най-големият проблем за бизнеса във Видинския регион и за съжаление, не виждаме някаква светлинка в края на тунела. Кадрите, които излизат са все по-малко и за съжаление, все по-малко квалифицирани... Във всяко едно от шивашките предприятия има проблем - няма хора, има голямо текучество... В техническите предприятия, които са в града, въпреки че се очаква увеличение на базата - стискаме палци и се надяваме това да се случи, то ще се случи, но дано проблемите да не са големи, защото и сега виждаме, че много трудно се намира квалифицирана работна ръка за тези предприятие, при една двойна база това ще бъде вероятно два пъти по-трудно. Те имаха известен опит с наем на работна ръка от чужбина - явно трябва да го признаем, че това ще бъде бъдещето за повечето фирми от региона."

Според него работодателите все по-често ще поглеждат към търсене на работна ръка от трети страни, различни от Европейския съюз. В съседна Румъния все по-масово започват да вкарват работна ръка от трети държави - термин, зад който стоят страни като Непал, Индия, Пакистан и др.

"При нас виждам, че това вече се случва, има някои фирми, които са наели такъв персонал, чакаме може би да видим какви ще са отзивите и какви ще са резултатите... Въпреки че бюрократичните стъпки са огромни - може да минат и шест месеца, за да може да си наемеш този персонал. А според мен тук е мястото на държавата - да улесни този процес, за да може да подпомогне бизнеса да работи - при положение, че изобщо липсват кадри в България, колкото и да е неприятно, трябва да си признаем, че ще вкараме кадри отвън и трябва да улесним този процес, за да може фирмите възможно най-бързо да продължат своята работа."

Транспортът и строителството са други отрасли, където проблемът с намирането на работна ръка в региона е особено сериозен, отбеляза Красимир Кирилов. Според него един от начините за осигуряване на кадри е предприемане на мерки за повишаване на квалификацията, които да започнат още от училищните скамейки.

Повече по темата можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35

Проблем с приема на ученици във Врачанско училище

Най-старото и престижно професионално училище във Враца, Техникум "Никола Й. Вапцаров" е изправено пред проблем с приема на ученици. Все още има свободни места в паралелки, в които се изучават специалности, за които има недостиг в местни фирми. Професиите, по които се обучават учениците в гимназията, са търсени и в чужбина. Това показват..

публикувано на 30.07.24 в 13:05

Неандерталци са обитавали пещерно селище край Кунино

Красивия район на село Кунино е прекрасно място за културен и еко туризъм. Сред местните забележителности е праисторическото пещерно селище "Самуилица".  Намира се в местността Малък дол на 1.5 км северно от село Кунино. Находките от това селище са датирани към края на средния и началото на късния палеолит и са класифицирани като образци на..

публикувано на 30.07.24 в 08:41

"Niki R:ce": Зъболекарят е ваш приятел

Профилактиката е най-доброто, което може да направите за вашето денталното здраве. Не трябва да се страхувате от зъболекаря, той е ваш приятел. Това казаха в "Час при зъболекаря" младите изпълнители Никол Ризова и Цветан Маринов от "Niki R:ce". Двамата са заедно и  на сцената, и в живота, даже и в зъболекарския кабинет, защото посещават един и същ..

публикувано на 29.07.24 в 17:41

Кръстиха улица в София на името на Видинския митрополит Неофит

Улица в София вече носи името на Видинския митрополит Неофит. Предложението е на професор Вили Лилков от "Синя София", заместник - председател на Столичния общинския съв ет, който е родом от Видин.  "Софийският Общински съвет гласува едно мое предложение за преименуване на 11 улици в район "Люлин", по-точно микрорайон "Люлин - 1". В този..

публикувано на 29.07.24 в 15:55

Ще се превърне ли Рабишкото езеро в блато?

Състоянието на езерото "Рабиша" край Белоградчик е проблем, който много скоро може да се превърне и в екологичен. От няколко години се наблюдава заблатяване, а нивото все повече намалява.  Александър Александров е от Враца, но често посещава езерото, изкарвайки около месец на брега му. Освен запален къмпингар и приключенец, Александър..

публикувано на 29.07.24 в 15:04

Настолни игри на английски език организират във Враца

За осми път във Враца ще се проведе инициативата  "English Board game night" -   "Настолни игри на английски език".  Събитието е организирано от клуба по настолни игри към " Младежкия център" във Враца, а целта е да се усъвършенства езикът,   каза Никола Живков , младежки работник в Младежкия център. " Целта на събитието е да позволи..

публикувано на 29.07.24 в 14:26