Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на квалифицирана работна ръка е хроничен проблем в Северозапада

Снимка: Радио Видин

В следващите 12 месеца в страната ще има нужда от близо 270 000 работници и специалисти от различни професионални направления. Това сочат данните от най-новото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите на работодателите, проведено през миналата година, в което се откроява и в кои отрасли се очаква недостиг на кадри. Според представители на регионални работодателски организации, липсата на работна ръка е проблем и пред бизнеса в Северозапада, като това не се ограничава в конкретни сфери на икономиката, а е повсеместно

От години бизнесът в Монтана страда от липсата на кадри. Това коментира Мая Григорова, председател на Стопанската камара в Монтана. Тя посочи, че тази липса е особено осезаема в сферата на производството, но до момента няма никакво съществено решение, което да обърне тази тенденция:

"Наскоро бяхме на заседание на Областната комисия по образование и това, което най-много ме впечатли е, че около 1500 ученици завършват осми клас и се разпределят за професионалните паралелки в цялата област. Това от демографска гледна точка е доста стряскащо - от една страна, демографията, от друга страна, напускането на младите хора на нашия регион. И досега някак си не са взети мерки това нещо да се прекрати и да се обърне тази тенденция. Затова апелираме ние, работодателските организации отдавна - особено тук, в Северозапада. като се знае и в Европейския съюз, че ние сме най-изостаналият регион може би и на Европейския съюз, може би трябва да настояваме за някакви специални мерки за Северозапада, за подпомагане на бизнеса - за намаляване на данъците или намаляване на осигурителната тежест. Някакъв начин, по който да може да задържаме кадрите - като първоначален етап да ги задържим, след това и да привличаме нови, за да може индустрията да работи нормално. Това, което имам като информация,... от гледна точка на търсенето на икономисти нещата са задоволени в региона. Но само една птичка пролет не прави, за съжаление."

Подготовката на учениците в средното образование трябва да отговаря на нуждите на бизнеса в региона, но в Монтана това не се случва, отбеляза още Мая Григорова:

"И това е проблем, защото като завършат децата средното си образование и ако няма търсене на тези специалности, които те са придобили, тогава се регистрират в Бюрото по труда и започва преквалификация. И държавата веднъж плаща средното им образование, след това започва да плаща курсовете за преквалификация на същите тези деца..."

Шлосери, заварчици - това са малка част от специалистите, от които бизнесът има нужда, такива кадри обаче образователната система в Монтанско не подготвя, отбеляза Мая Григорова. Тя допълни, че макар да има сектори, които временно са изправени пред трудности, липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка е голям проблем, особено пред интереса от страна на външни инвеститори.

И в област Видин намиране на подходящи квалифицирани кадри е хроничен проблем пред бизнеса, каза председателят на Видинската търговско-промишлена палата Красимир Кирилов. Според него това е проблем, който засяга всеки един бранш в местната икономика, а не е по-добре и положението в администрацията, и най-вероятно ще стане причина все повече работодатели да погледнат към привличане на работна ръка от трети държави:

"Липсата на кадри продължава да бъде най-големият проблем за бизнеса във Видинския регион и за съжаление, не виждаме някаква светлинка в края на тунела. Кадрите, които излизат са все по-малко и за съжаление, все по-малко квалифицирани... Във всяко едно от шивашките предприятия има проблем - няма хора, има голямо текучество... В техническите предприятия, които са в града, въпреки че се очаква увеличение на базата - стискаме палци и се надяваме това да се случи, то ще се случи, но дано проблемите да не са големи, защото и сега виждаме, че много трудно се намира квалифицирана работна ръка за тези предприятие, при една двойна база това ще бъде вероятно два пъти по-трудно. Те имаха известен опит с наем на работна ръка от чужбина - явно трябва да го признаем, че това ще бъде бъдещето за повечето фирми от региона."

Според него работодателите все по-често ще поглеждат към търсене на работна ръка от трети страни, различни от Европейския съюз. В съседна Румъния все по-масово започват да вкарват работна ръка от трети държави - термин, зад който стоят страни като Непал, Индия, Пакистан и др.

"При нас виждам, че това вече се случва, има някои фирми, които са наели такъв персонал, чакаме може би да видим какви ще са отзивите и какви ще са резултатите... Въпреки че бюрократичните стъпки са огромни - може да минат и шест месеца, за да може да си наемеш този персонал. А според мен тук е мястото на държавата - да улесни този процес, за да може да подпомогне бизнеса да работи - при положение, че изобщо липсват кадри в България, колкото и да е неприятно, трябва да си признаем, че ще вкараме кадри отвън и трябва да улесним този процес, за да може фирмите възможно най-бързо да продължат своята работа."

Транспортът и строителството са други отрасли, където проблемът с намирането на работна ръка в региона е особено сериозен, отбеляза Красимир Кирилов. Според него един от начините за осигуряване на кадри е предприемане на мерки за повишаване на квалификацията, които да започнат още от училищните скамейки.

Повече по темата можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00