Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Науката присъства във всички етапи на винопроизводството

Снимка: Радио ВИДИН


Науката присъства във всички етапи, свързани с винопроизводството, идентификацията на виното и изясняването на ползите от него. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и уточни, че за първи път мистерията на винопроизводството е разгадана от френския биолог и химик Луи Пастьор, който не само идентифицира дрождите, отговорни за процеса на ферментацията, но и открива как да се преборим с бактериите, които могат да го развалят. Всъщност хората познавали виното още от древността. Вещества, които напомнят вино, са намерени във вкаменелости на 60 млн. години. В пещера в Иран са открити останки от вино, за които е установено, че са от петото хилядолетие пр. н. е.

"В Египет, например, това е била любима напитка на фараоните и те са искали да бъдат погребани с вино, така че да могат да го ползват и в задгробния живот, в който са вярвали. Иначе то е било много ценна напитка, така че е била използвана само по време на големи събития. Самото вино обаче, което са консумирали, със сигурност е различно от това, което ние днес пием, защото те са слагали в него и смокини, и фурми, и нарове, не само грозде. Финикийците пък най-вероятно са запознали с виното гърците и се започва една наистина голям любов между гърците и виното, която дава наистина много на света. Знам, че там има дори бог на виното, това е бог Дионис. Наричат виното "сокът на боговете". Омир го споменава в Илиада много пъти, въобще виното се споменава в Библията много пъти... Любопитното е това, че Гърция е разпространила виното от Черно море чак до Испания. Една от колониите е била Римската, впоследствие, знаем, те набират мощ, така че впоследствие римляните ще разпространяват виното и в останалата част от Европа. Александър Македонски е човекът, който ще въведе виното в Азия. С падането на Римската империя през 476 година на пръв поглед изглежда, че това ще бъде краят на винената индустрия, но нищо подобно не се случва и най-странното е, че Римокатолическата църква е тази, която поема щафетата, просто защото знаем, че виното намира приложение в доста религиозни обреди и церемонии. Само че проблемът е бил, че то е било доста разредено, ясно е защо - не са насърчавали пиянството. В крайна сметка се включва френската аристокрация, така че да бъде произведено вино, което да отговаря на изтънчения им вкус...", обясни проф. Александрова. 

Световната история помни и доста скандални случаи, свързани с виното. Един от тях е от края на миналия век във Великобритания. Разплетен е благодарение на учените. 

"На 5 декември 1985 година фирмата "Кристис" продава в Лондон бутилка вино, която е оценена на 105 000 лири. Върху тази бутилка има инициали "TJ". Историята на човека, който я е предложил, е, че тя идва от една колекция вино, намерена зазидана зад стена на изба в стара къща в Париж. Оттук веднага се разнищват нещата. Предполага се, че тази бутилка е била произведена за Томас Джеферсън. Знаем, че той е бил, преди да стане президент на Щатите, посланик на Америка в Париж. Впоследствие, когато се връща в САЩ, тъй като е много голям любител на френското вино, продължава да поръчва за себе си и за Джордж Вашингтон бутилки вино. И така историята на бутилката, можете да си представите, това е новина, съответно новинарските емисии гърмят: "Бутилка, предназначена за Джеферсън!". Тя е оценена като безценна, в много добро състояние и не щеш ли след нея започват да се появяват и други бутилки от тази изба. Служителят на "Кристи" е леко, той е длъжен да бъде леко подозрителен, но специалистите му казват, че наистина стъклото е произведено по това време. Това е бутилка от 1787 година, това пише на стъклото освен инициалите на Томас Джеферсън. Намесват се специалисти от Федералното бюро за разследване, Скотланд Ярд, МИ-5, да, вярно пенсионирани, но с много голям опит. Намесват се учените, което е най-важното, те правят анализ на изотопа на въглерода С14. Знаем, че него го има във всички органични материали и в крайна сметка става ясно, че това вино датира всъщност след 1952 година..."

Задачата на науката е не само да не допуска фалшификации с вино, но и да изследва ползите и вредите от него. Всъщност някои от тях са били известни още в древността.

"Това, което учените правят днес е, че много сериозно изследват не просто съставките на виното, но каква е тяхната биологична активност. Тъй като то е наистина един пъстър букет от биологични молекули, не само ресвератрол, който е много полезен, но и много други. Доста се говореше за т. нар. френски парадокс, че французите, като се има предвид тяхната диета, би трябвало да имат доста голяма честота на проблеми със сърдечносъдови заболявания, но това не е така и причината доста често се търсеше именно в техния обичай да консумират чаша хубаво червено вино. В момента се извършват много сериозни проучвания върху ресвератрола, но и върху другите съставки на виното, за които знаем, че могат да проявят антитуморна активност, могат да повлияят върху развитието на тежък метаболитен синдром, също така за тяхната възможност да бъдат използвани при профилактика и лечението на сърдечносъдови заболявания, включително има и екипи, които работят върху изясняването на ролята на ресвератрола за състояния като еректилната функция при мъжете. Когато обаче говорим за вино, не бива да забравяме първо, че става дума за умерена и разумна консумация на вино, и второ, че която и да е от тези съставки, ако тяхната биологична активност доведе до това, че те наистина влязат в клинична употреба, тяхното съдържание ще бъде доста повече от това, което можем да приемем просто с чаша вино. Така или иначе виното е била водещата напитка до средата на 17-и век в Европа и това е напитката, за която се смята, че е оказала най-голямо влияние изобщо върху развитието в Европа във всяко едно отношение."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богат улов на риба

В Първа неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към осъзнаване на висотата на духовното служение и в същото време неговата простота и достъпност за всеки един от нас.  " Как стигаме до Бога и кога започва вярата ни? Тези въпроси терзаят мнозина християни. Има ли определен момент, в който ставаме вярващи..

публикувано на 22.09.24 в 08:00

"За" и "против" автоматите за лекарства

Законопроектът на "Възраждане" за лекарствата създаде напрежение сред представителите на Националната аптечна камара и пациентски организации. Той предвижда държавата да финансира откриването на аптеки и автомати за лекарства в областите, общините и населените места, за които е установен недостиг според Националната аптечна карта...

публикувано на 20.09.24 в 18:00

От колекционер към творец: Йоанна и нейните свещи и картички

Днес ви запознавам с Йоанна Йорданова от Видин, чиято страст към колекционирането на картички е на повече от 12 години. Тя се сдобива с интересни екземпляри, когато е на бригада в Щатите. Там хората си ги подаряват не само при радостни поводи, но и при тъжни. Йоанна се връща от Америка с близо 50 картички, като всяка е с различна история. Тя..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Във Видин предстои още една кампания на "Капачки за бъдеще"

Временен пункт на кампанията "Капачки за бъдеще" ще бъде разкрит на 12 октомври във Видин . Част от средствата, събрани от инициативата в страната ще са за болницата в града, каза Дияна Ангелова , която е сред организаторите в областния център.  "Кампанията ще бъде четвърта вече по ред в града - на стандартното място - на ъгъла на училище..

публикувано на 20.09.24 в 16:07

Фолклорна студиа "Северняци" с поредна благотворителна инициатива

Фолклорна студиа  "Северняци"  организира б лаготворителен концерт "Живот за Стойчо"   във Видин . Събитието ще е на 3 октомври, от 18:30 часа в Спортната зала в града, каза ръководителят на формацията Ерик Петров .  "Нашето сдружение "Усмихни се с нас" и Фолклорна студиа "Северняци" решихме да направим този благотворителен концерт в..

публикувано на 20.09.24 в 14:39
Полина Спирова с децата си и Илияна Кръстева

Потомка на Йон Чолака в Брегово възстановява паметта за него

Как се създава родословно дърво, как се събират спомени, снимков материал и информация за основателя на бреговското училище - даскал Йон Чолака , разбираме от разказа на неговата праправнучка Полина Спирова. Тя е богослов, преподавател в Богословския  факултет, която с радост се включва в честванията и търсенето на нови данни и факти за своя..

публикувано на 20.09.24 в 14:00
Заводът на

Липсва официално уведомление за затварянето на завода за кабелни комплекти в Мездра

В Бюрото по труда в Мездра не е постъпила официална информация за затваряне на завода за кабелни комплекти в града. Работодателят е длъжен поне 30 дни предварително да информира институцията за намерението си, в противен случай може да бъде санкциониран от Инспекцията по труда. Това каза директорът на Бюрото по труда Владимир Петков и поясни, че е..

публикувано на 19.09.24 в 15:36