Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата с опит да насърчи дуалното обучение

Кристиян Цветков, инженер "Производство" във видинско предприятие
Снимка: Радио Видин

Очаква се изменението, въведено в Закона за професионалното образование и обучение по настояване на Министерството на образованието и науката, да насърчи повече работодатели да се включат в дуалната система на обучение. Ще се оправдае ли обаче това очакване?

Според Кристиян Цветков, инженер "Производство" в завода на "Технически компоненти България" във Видин, на което му предстои скоро да удвои своето производство, дуалното обучение тепърва ще разкрива своя потенциал, а мярката, която предстои да влезе в сила, ще допринесе за повишаване на интереса. В момента в компанията, която той представлява, по дуалната форма на обучение работят ученици от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" в град Видин. Новата мярка би означавала 80-100 лева по-малко разходи на ученик на месец, като за тази фирма специално спестяването на този разход не играе решаваща роля относно приема на ученици от дуална форма на обучение. За някои работодатели обаче поемането на осигуровките от държавата може да наклони везните в полза на приемането на ученици на работа, посочи Кристиян Цветков

"80-100 лева определено означава един процент разход за едно малко предприятие, така че определено това би било стимулиращо за такива предприятия да предприемат такава стъпка и определено ще е един плюс към дуалната форма на обучение като проект."

Той обясни, че до момента и заплатата на работещите ученици и осигуровките са били за сметка на работодателя: 

"Има законов минимум, който предприятието трябва да изпълни като заплащане за определен час. Ние надхвърляме този праг... Учениците работят седем часа на ден, като в зависимост от това дали са единайсети или дванайсети клас имат различен брой часове, които трябва да изпълнят за учебната година. Затова учениците от единайсети клас два дни от седмицата са на работа, като тези от дванайсети клас са три дни..."

Кристиян Цветков обясни, че са предприятието отваря врати за ученици по линия на дуалната форма на обучение, защото се работи с визия за бъдещето: 

"По тази причина ученици, които са в дуална форма на обучение в специалности като "Електроника", "компютърна техника" и други подобни се гледа като на наши бъдещи служители. Нашата мисия е тези деца постепенно да бъдат интегрирани в екипа и работната обстановка като затова спомага именно този тип дуална форма на обучение, което ще рече, че освен да работят, но и учат, като двете неща са разпределени и не натоварват учениците... Така по време на двугодишно обучение чрез работа те могат плавно да се подготвят за различни позиции във фирмата... Като ето го тук положителния принос. По този повод вече имаме плодове на усилията си, вложени в изминалата година и половина в първия випуск, който е в дуална форма на обучение все още при нас - налице са желания на ученици да продължат да работят преди и след завършване на своето средно образование... По отношение на останалите компании може би ги спира, казвам може би - не съм запознат в детайли, но може би ги спира фактът, че все пак те са ученици, че все пак на тях трябва да им се обърне малко повече внимание, че трябва да има човек, който малко или много да ги нагледа, да ги въведе в работния процес, което пак е един вид разход за тези компании..."

Кристиян Цветков обаче посочи, че се забелязва положителна тенденция - на срещи, организирани по повод дуалното обучение, все повече местни фирми проявяват интерес. 

Дванайсет са учениците от първия випуск на дуално обучение в предприятието, на които им предстои през тази година да завършат средното си образование. През миналата година към тях се присъединяват още тринайсет младежи в единайсети клас. А плановете са учениците, приети на работа по дуалната форма на обучение да се увеличават през следващите години, като през 2027 година техният брой да е вече 37, обясни Кристиян Цветков. Според него дуалното обучение е от полза не само на работодателите, които по този начин могат да привлекат нови кадри, но и за самите младежи, които пък трупат знания и умения.

Като положителна стъпка определи председателят на Стопанската камара в Монтана Мая Григорова решението на правителството да отпадне осигурителната тежест за работодателите, наели на работа ученици по дуалната форма на обучение: 

"Това са ученици, които влизат на работа във фирмите без никаква практическа подготовка... Фирмите съответно трябва да плащат минимум минималната работна заплата за отработеното време през месеца, което е непосилно едно дете да си заработва реално... Досега беше и работната заплата трябва да му се осигури, и осигуровките съответно. Сега поне ни облекчават от гледна точка на това, че държавата ще поеме плащането на осигуровките на тези деца... Но може да се вземе опита на Германия. В Германия държавата поема минималната заплата и осигуровките за някакъв период от време на това дуално обучение, докато децата реално се научат и придобият навиците, които се изискват за определена специалност. Докато тук тежестта пада върху работодателите..."

В края на 2023 г. Консултативният съвет за професионално образование и обучение към Министерството на образованието и науката прие Стратегическа визия за развитие на дуалното професионално образование и обучение в България до 2030 година и план за изпълнението. В момента работна група подготвя предложения за промени в наредбата за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа и прави анализ на всички свързани нормативни документи, които се нуждаят от промяна с цел подкрепа и улесняване на процеса на дуално обучение, информираха през януари от образователното ведомство. Промените ще бъдат насочени към създаване на възможности за гъвкава промяна във формите на обучение между дуална и дневна, промени в правилата за прием на ученици в дуална система на обучение, синхронизиране на учебните планове с оглед улесняване на проходимостта, насърчаване на блоковото обучение и отразяване на сезонността при някои видове професии, подкрепа на водещата роля на бизнеса в целия процес и много други, уточниха от Министерството на образованието и науката. И поеха ангажимент съвместно с всички институции, имащи отношение към процесите на реализиране на дуалното обучение - Главна инспекция по труда, Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт, да бъдат изготвени типови бланки, насоки и указания, които да улесняват работодателите и училищата при прилагане на нормативната уредба и да намалят административната тежест.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00
Радослав Рачев

Заместник-председател на СИК дари възнаграждението си на видинската болница

Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил  като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на  МБАЛ “Света Петка“ в..

публикувано на 04.11.24 в 12:00

В "Музикална зона" слушаме Джо Долан

 Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island".  Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..

публикувано на 04.11.24 в 09:00