Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парфюмът и здравето

Снимка: БГНЕС

Съвременната наука много сериозно изучава състава и биологичната активност на растенията и етеричните масла, които се получават от тях и от други продукти. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни, че още древните китайци смятали, че всеки аромат е лекарство. Вярвали, че парфюмите пречистват въздуха и ни пазят от болести. Тя проследи пътя на парфюма отпреди около 4000 години, когато в Месопотамия откриват тамяна и започват да го използват. В Древен Египет дори имало бог на парфюмите, а персите успяват да развият процесите на дестилация и са първите, които получили парфюм без масло. През Възраждането производството на парфюми се превръща в наука. 

"В Китай основно са използвани тамян и това не е никак учудващо, защото според даоисткото учение, те са правели една аналогия с него, по същия начин, по който тамянът от твърдо вещество се превръща в едно ефирно благоухание, по същия начин става трансформацията от чисто физическото към възвишеното, към духовното. Така че тамянът е бил много на почит..."

Заради убеждението си, че ароматите помагат на хората и ги пазят от болести, китайците ги използвали в ежедневието си, а по-заможните имали специални кадилници, от които ароматът на тамян се е разнасял по цял ден. Когато излизали навън, напоявали дрехите си с него.

"Китайците са влагали аромати и в мастилото, с което са пишели, в хартията, върху която са пишели точно, защото са вярвали, че той помага да се чувстват добре и че всеки аромат е лекарство. Тамянът продължава да интересува и днес учените. Всъщност това е смолистият екстракт от едни дървета от род Босвелия, които от древни времена се използват, не само в Китай, но и в Индия, и в Африка. Използвали са ги при традиционната медицина при хронични възпалителни заболявания. Минимални са страничните ефекти. В Китай са го използвали за подобряване на кръвообращението, за облекчаване на болката. Някои проучвания показват, че употребата на тамян може да подобри ученето, запомнянето. Така че има смисъл да се изследват неговите съставки за това могат ли те, как и в каква степен могат да помогнат в терапията на различни мозъчни, паметови разстройства. Така че тамянът съдържа смоли, етерични масла и някои от неговите съставки са с доказани антитуморни свойства и противовъзпалителни свойства, такива имат и етеричните масла, такава има босвелиевата киселина, която се съдържа в него. Така че това, което хората в миналото са използвали, без да имат съвременните познания, чисто по емпиричен път са разбирали, че им помага, днес науката започва много сериозно да изучава."

Проф. Александрова даде и някои практични съвети, свързани с употребата на парфюм.

"Когато пробваме парфюм, специалистите казват, че първото, което усещаме, това е т. нар. връхна точка и тя продължава от 5 до 10 минути. Само че ние трябва да изчакаме, за да стигнем до сърцето на парфюма, или средната нотка. Това е нашият парфюм, просто защото в този случай вече ароматът, който улавяме се дължи не само на парфюма, но и на взаимодействието му с нашата кожа. Всеки един от нас има уникална химия и уникален микробиом на кожата. Но тук трябва да минат поне 20 минути. По-нататък стигаме до базовата нотка, това е вече, което ще остане трайно. Интересното е това, че хората, както видяхме, са използвали парфюми и за това да ги пазят от болести, но ние очакваме от парфюмите на само да ухаят приятно, но и да помогнат да се чувстваме по-добре, да подобрят настроението ни, да ни заредят с повече енергия. Така че днес има дори наука - аромакологията, която се занимава с това да изследва връзката между благоуханията и това какви реакции те предизвикат в нашето съзнание. А иначе едва ли има човек, който да не е разбрал, че понякога миризмите са в състояние да събудят у нас спомени. Много често даден аромат може да ни върне назад във времето. Проучванията на учените показват, че студентите, докато се готвят за изпит, се радват на едно и също благоухание, ако след това същото благоухание бъде пуснато и на изпита, те ще покажат по-добри резултати. Разбира се не трябва само на това да се разчита."

Понякога парфюмите могат да предизвикат алергична реакция, предупреди проф. Александрова. 

"Всяко нещо знаем, че има две страни. Възможно е хората да развият алергични реакции към някоя от техните съставки. Не винаги е толкова лесно да се разбере коя от съставките е отговорна за алергиите, защото в парфюмите се влагат много съставки, не е задължително да са отбелязани в етикета. Общо взето не трябва да бъдем много натрапчиво парфюмирани, защото това може да създаде дискомфорт на хората около нас, дори да нямат алергия. Казват, че най-хубавата миризма, която човек може да издава, това е всъщност ароматът на едно чисто здраво тяло." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 29 декември 2024 година

Хайде да си припомним: Рисуването на иконата се смята за събитие, което не се случва само по земните закони. Ще ви върна към срещата ни с иконописеца Снежана Христова . В началото на годината преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков . Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван..

публикувано на 29.12.24 в 13:38

Бог се вижда само през сълзи

Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..

публикувано на 29.12.24 в 08:00

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07