Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ротация в кабинета или нови предсрочни избори?

Снимка: БГНЕС

След два дни на преговори между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, започнаха и консултациите при президента Радев с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство. 

"Въпреки че промените в Министерски съвет бяха предварително планирани още преди 9 месеца и въпреки внушителната парламентарна подкрепа, призраците за извънредни парламентарни избори се събудиха", заяви Румен Радев при срещата си с преговорния екип на ГЕРБ. От своя страна вицепремиерът в оставка Мария Габриел отбеляза важността на принципите за ясна споделена отговорност:

"Имаме нужда от стабилност и спокойствие, но то трябва да е на принципна основа. То трябва да стъпва на фундаментални принципи и ценности."

"Понесохме политическа щета, но си струваше." Това пък заяви премиерът в оставка Николай Денков в началото на консултациите на ПП-ДБ при президента.

След срещата с Радев вицепремиерът в оставка Мария Габриел обясни: "Имаме нужда от още малко време за преговори", а Николай Денков, допълни: "Искаме да се осъществи ротацията, но ако няма съгласие, сме готови да идем на избори". 

Оставката на премиера Николай Денков беше депозирана на 5 март в парламента. На следващия ден, точно 9 месеца след встъпването му в длъжност, тя беше разгледана от Народното събрание, а депутатите я гласуваха единодушно с 216 гласа "за". Това се случи в отсъствието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и вицепремиера Мария Габриел, които по това време участваха в конгреса на Европейската народна партия в Букурещ, което предизвика гнева на Борисов. Той заяви от румънската столица, че ротацията няма да се осъществи и се отива към предсрочни избори. Впоследствие страстите се уталожиха и през почивните дни преговорните екипи на двете формации започнаха диалога за съвместно управление през следващите месеци. "Оставям 100% решението на Мария Габриел - тя ще носи отговорност", заяви пред медиите Бойко Борисов:

"Ако е било толкова важно защо първо не сменихме регулаторите, а сменихме Конституцията? Ето една оферта тогава: ГЕРБ вземат всички министри, даваме им Външно министерство и да предложат регулаторите да ги гласуваме само с техни."

"Има вътрешно напрежение в ГЕРБ и ДПС заради реформите, които настояваме да се случат." Това пък каза Монтана народният представител от ПП-ДБ Даниел Лорер:

"И ГЕРБ, и ДПС започнаха с лични нападки и грозен език, който не само че няма място в политиката, но няма място въобще в общуването между хората. "Продължаваме промяната" се позиционира в центъра на парламента и каза, че без промяна тази държава няма да продължи напред. Сега дилемата е при тях - дали искат да рискуват бъдещето на България, да се върнем пак в избори и пак да се опитват да си сглобяват някакви неща по старому или да се съобразяват с тази "Промяна", която седи там по средата и казва "прозрачни проекти, прозрачен бюджет, прозрачни процедури, прозрачни европрограми, прозрачна съдебна система, реформа на Конституцията..." Това страшно ги обърква. Нашият основен аргумент е сравнително лесен - в настоящия парламент, за да имаме мнозинство, ни трябва работа с ГЕРБ. За да имаме правителство, трябва да сме сигурни, че това правителство ще изпълни реформите, за които сме се разбрали. За "Продължаваме промяната" беше огромен компромис да направим сглобка с ГЕРБ, за който ние си платихме. Социолозите казват 4, 5, 6%... Ние платихме политическа цена, защото вярваме, че това е добре за държавата..."

Не кой да бъде министър на външните работи е проблемът на ГЕРБ, а предстоящите назначения в регулаторните органи, допълни Даниел Лорер:

"Темата с външния министър е пример как говоренето на ГЕРБ и ДПС може да разсее хората от важните въпроси. Важното за нас преди тези кадрови промени са реформите, за които трябва да се разберем с ГЕРБ, че ще ги изпълним. Ако нямаме разбирателство с тях за тези реформи, няма да има кабинет."

Докато двете най-големи парламентарни групи водят преговори за съвместно управление, опозицията твърдо настоява за предсрочни избори. По-добре е ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС да не се разберат и да се отиде на избори, посочи пред БНР лидерът на БСП Корнелия Нинова:

"Алтернативата е да се съберем хора, които истински искаме промяна на модела. Трябва да се мине през избори. В сегашния състав на НС това не е възможно, защото промяна и мафия се прегърнаха и не виждам вариант в това НС."

Ротацията няма да донесе нищо хубаво на страната, каза Вера Александрова, народен представител от Видин от опозиционната партия "Възраждане":

"Проблемите ще се задълбочават, докато не се направят едни нови избори и да има в управлението честни партии, които да държат за името на народа и да гледат за народа, нещата няма да се оправят. Това е личното ми мнение. Тази ротация просто ще е едно завъртане на същите полюси."

Днес консултациите при президента продължават с трите формации от опозицията. 

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29