Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център "Книгини" - мястото за култура и изкуство във Враца

Снимка: Радио ВИДИН

На гости сме на Център "Книгини" във Враца, където ни отвежда желанието да се докоснем до книгите, изкуството и културата. Центътът е втори дом за няколко жени, които имат за цел да развиват в различни отношения младите хора, да ги интегрират в обществото, да дават нов живот на старите книги и по този начин да подпомагат развитието на Северозападния регион. Мими, Лети, Зори и Криси, плюс още 4 творящи жени - това са дамите, двигатели на сдружението и центъра, на прага, на който ни посрещна Първолета Николова.
Книги за вътрешен дизайн - това е едно от креативните предложения на центъра за нов живот на старите четива. В "Книгини" книгите служат както за четене, така и за полици, на които да се постави изискана декорация или картина. 

"Мисията, която имаме и с която възнамеряваме да ангажираме все повече общността около нас, е именно това - да показваме на хората, че вместо да изхвърлят книгите в кофата за боклук, книги, които смятат, че по една или друга причина не им вършат работа, как могат да ги приложат в интериорния дизайн, как могат да ги рециклират, как могат да си направят едни красиви мебели от тях и наистина да им вдъхнат живот. Това е една от сериозните ни мисии, с които се гордеем и които надграждаме в годините...За нас няма мъртви книги, но за съжаление има такива, които намираме до контейнерите, такива, които са мухлясали и нищо не става от тях и затова вместо да стигат до там, можем малко по-рано, преди това да стане, да им вдъхнем живот", каза Първолета Николова.

Не е тайна, че много хора изхвърлят непотребните си вещи в кофата за боклук и сред тях често могат да се видят стари книги от още по-стари и отдавна забравени библиотеки. Доказателства за такива действия, по думите на Лети, престъпни, се намират и в социалните мрежи.

"Винаги много присърце приемаме, когато до нас достигат такива публикации и ние сме тагнати, за да може хората да ги изпратят до нас, като популярност, защото все още нашата цел - всеки да знае за нас в страната, не сме стигнали до нея, но да, факт е, случва се и когато хората намират такива книги, се свързват с нас и ги изпращат и ги даряват...Даряват ни изключително ценни книги. Част от тях ние събираме, за да може да направим в бъдеще един много хубав музей на книгата, който сме замислили. Част от тях продаваме, за да може всичко това, което виждате, да се самоиздържа, тъй като това не е по проект - всичко ние го правим с лични средства."

Всички идеи и дейности момичетата от "Книгини" осъществяват с много ентусиазъм и любов. Но доста рядко хората ги наричат ентуасиасти. Къде на шега, къде не, се обръщат към тях по един малко по-различен начин.

"Много често ни наричат луди, но пък ние се гордеем с това, защото смятаме, че не може само да живуркаме, не може само да изискваме. Ние трябва да даваме - не само пример, но и възможности. Може би това ни държи в годините да продължаваме и да се зареждаме въпреки трудностите, които срещаме, защото знаем, че има смисъл, има кауза, има хора, които го виждат..."

За развитието на сдружението и центъра във Враца говорим и с Мария Дончева. По думите ѝ тенденцията в търсенето и даряването на книги е положителна, а кръгът от дарители и купуващи се разраства все повече и повече. 

"Има една жена, която си купува книги от нас, но и ни дарява за да ни подкрепя в дейността. Тези примери стават все повече и повече и всъщност жената не е от нашия край, тя е от Южна България. Има такива примери от Североизточна България, да, има и от Северозападна България, но кръгът от подкрепящи и разбиращи ни все повече се разгръща. Имаше определен период от време, в който наистина повече бяха въпросите, отколкото отговорите... При нас плановете са изключително динамични, но един от бъдещите ни планове е тук, в град Враца, Център "Книгини" да бъде открит, надяваме се, още март месец."

Център "Книгини" във Враца разполага с различни помещения, в които може да се намерят както книги и ръчно изработени изделия, така и отдих и спокойствие. Неотдавна там е обособено и място за фотосесии, където вече много от жителите на Враца избраха да запечатат своите мигове. Много скоро предстои да стартира и обучение за деца и родители как да управляват финансите си. Идеята му е да помага и на деца в неравностойно положение, предвидени са посещения и гост-лектори. Накрая, но не на последно място, всички, които са уморени от четенето на книги, могат да посетят стаята за виртуална реалност.

"Идеята е младежите да идват тук, при нас, защото освен че има филми, които са с различна насоченост - сферата на културата, изкуството, културно-историческото наследство, а всъщност могат да се забавляват и с игри във виртуалната реалност", обясни Първолета Николова.

"Ние не отричаме новите технологии - напротив, смятаме, че те са част от нашия живот, както настоящето, така и бъдещето. Така че единственото, което трябва да се направи, е да се намери баланс. Мисля, че постигаме този баланс - имаме книги, имаме и нови технологии", каза Мария Дончева.

Съвсем скоро се очаква център "Книгини" във Враца официално да отвори врати, стопанисван от неговите малко, но големи момичета. Ще очакваме и музеят на книгата, когато му дойде времето. А то ще дойде. Така, както идва музата при писателя - бързо, ударно и величествено. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30