Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко е важен сънят за качеството ни на живот ?

Снимка: Rawpixel





На 15 март отбелязваме Световния ден на съня, който има за цел да обърне внимание на дълбокото въздействие на съня върху физическото, психическото и емоционалното благополучие. Зависимост от електронни устройства, липса на достатъчно сън, пристрастяване към социалните мрежи и онлайн забавленията са ежедневие при всички нас, без значение от пол и възраст. Дори българите си имаме такава поговорка - "От сън спомен няма". Осъзнаваме ли обаче как влияе сънят или липсата му на качеството ни на живот? По тази тема потърсихме психологът от Враца Нина Димитрова.

"Сънят както всички останали неща са ни дадени за да можем да продължим напред и е от изключителна важност и като здраве и като възвръщане не само на физическите, но и на психическите сили. Възстановяването от физическата умора е по-бързо докато при психическата нещата са по-бавни. Качеството на съня до голяма степен определя и нашето общо психо-соматично здраве. По-мъдри от мен хора са посочили дори часовете в които е хубаво да се ляга и да се заспива, защото това много добре влияе на качеството на самия сън и наистина е така. Късното лягане не е за препоръчване особено при малките деца и подрастващите. Класическият вариант е минимум 6-7-8 часа, за децата може да е по-дълго. Ако денят ни е бил тежък и напрегнат е добре да заспим с билков чай с мед и книга в ръка, тя помага в много аспекти. Недоспиването е пагубно за човека. Не случайно сме устроени през деня да сме активни, а през нощта да почиваме, защото липсата на нощен сън нарушава цялостния баланс на организма"   


Доказано е, че лошият сън е свързан със сърдечни болести, диабет тип 2, депресия и затлъстяване. Особено важно е преди сън поне час ограничаването на всякаква дигитална техника - компютри, телефони и телевизия, защото влияят много лошо на съня и здравето на човека. Тези устройства излъчват синя светлина, която "залъгва“ мозъка, че е ден, блокира производството на мелатонин и съответно намалява както качеството, така и количеството на съня. По това как човек спи независимо дали става въпрос за дете в ранна детска възраст, тийнейджърския период или в зрялата му възраст е определящо за самата проблематика, която може да се търси от лекари и психолози, каза психологът Нина Димитрова и допълни:

"Много зле се отразява при тийнейджърите ако нямат правилен режим на заспиване, ставане, на отпочиване върху когнитивните процеси, като цяло. Затова е хубаво още от ранна детска възраст да се създаде един много правилен стандарт и режим, за да може като зрял човек да определя и да знае нормата и самите нарушения до които ще доведе липсата на сън на неговия начин на живот. Моят съвет е да обръщаме внимание на тези уж ежедневни неща, защото наистина са много важни. От качеството ни на живот, на организация на времето с което разполагаме зависят много неща, които в по-млада възраст човек не оценява, приемна ги като даденост, а не е така. Здравна култура трябва да имаме още от младите години, от детството да се изгражда при децата, за да може да бъдем активни в зрялата си възраст"

За съня попитахме и видинчани в следващата анкета:

"Да, след като се прибереш от работа изморен лягаш и заспиваш... Хубаво е човек да се наспи, после си усмихнат, ведър, не се ядосваш лесно...Кой не обича да спи и да си почине след тежкия работен ден, осем часа трябват за да се наспиш добре. Обичам да се събуждам без часовник."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 година в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Есетровите риби в Долен Дунав изчезват

Нов доклад подчертава критичната ситуация, пред която са изправени популациите на есетровите риби на границата между България и Румъния. Анализът документира 395 случая на незаконен улов и търговия с есетрови риби в България, Румъния и Украйна между 2016 г. и 2023 година. Докладът се фокусира  основно върху бракониерството на есетровите риби, каза..

публикувано на 29.08.24 в 16:50

Ловно-рибарското сдружение в Белоградчик разсели фазани и подготвя зарибяване

Общо 1087 фазана са разселени на ловните територии на дружинките на ловно-рибарско сдружение "Сокол"-Белоградчик. Фазаните са 90-дневни. Голяма част от тях оцеляват и създават популацията на територията на дружинките. От втората седмица на август започна ловът на прелетен дивеч. Може да се ловува пъдпъдък, гургулица, гривяк. Заради сушата е..

публикувано на 29.08.24 в 16:45
Балът в с. Бърдарски геран

Бърдарски геран се готви за Бал на банатските българи

За поредна година в белослатинското село Бърдарски геран ще се проведе Бал на банатските българи . Събитието се провежда вече около 10 години и е повод хора от близо и далеч да се срещнат в родното си място. По време на бала, който е тази събота, 31 август, участниците обличат характерните за банатските българи носии, като по този начин пазят..

публикувано на 29.08.24 в 15:00

Общински служители ще санкционират нарушители с неприсъствени фишове във Видин

Служители на Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин ще поставят неприсъствени фишове на неправилно паркирани автомобили от 1 септември .  Уведомленията могат да бъдат издавани при отсъствието на шофьора, като ще бъдат поставяни на предното стъкло на превозните средства. Глобите ще се налагат по Закона за движение по пътищата и..

публикувано на 29.08.24 в 14:00

Възможен ли е туризмът в малките населени места от Северозапада

Северозападът има какво да покаже, а комбинацията от добре изградена мрежа от къщи за гости, местни ферми и и винарски изби привлича туристите, казва Елеонора Йосифова, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм. Преоткриват го и велосипедисти, а отделно от това, има богат календар от събития, които представят..

публикувано на 29.08.24 в 13:00

Колоездачи от 5 държави стартират по 700-километровия маршрут "Дунав ултра: Следващо ниво"

Общо 100 колоездачи от 5 държави ще стартират тази събота от Видин, за да изминат най-дългия туристически веломаршрут в страната - "Дунав ултра" . 11-ото издание на най-популярното многодневно колоездачно приключение в България ще премине под името "Дунав Ултра: Следващо ниво". Какво ще предложи то на участниците, обясни организаторът Борис Бегъмов..

публикувано на 29.08.24 в 10:50

В "Музикална зона" на 29 август 2024 слушаме Даниела Белчева

Бих я нарекла българската Мини Рипъртън. И на двете изпълнителки гласовете са изключително нежни и приятни. Обичат да възпяват любовта. Положителният им светоглед прави песните заредени с много светла енергия, въпреки ранната болест и смърт на Рипъртън. Дани Бел чрез музика споделя не просто своите преживявания, но донася нови усещания от света на..

публикувано на 29.08.24 в 09:00