Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Часа на Земята WWF призовава за живот в хармония с природата

Снимка: WWF

Часът на Земята е все по-близо, а с него и кулминацията на специалната кампания на природозащитната организация WWF "Подари природа. За нашето бъдеще". Нейният фокус е неразривната връзка между хората и околната среда, която хилядолетия наред поддържа развитието на човешките цивилизации. Според оценките на учените природните екосистеми гарантират живота на Земята, като ни осигуряват услуги на стойност 125 трилиона долара годишно.

За да имаме възможността да ползваме ресурсите на природата обаче, трябва на първо място да умеем да я опазваме и да се адаптираме към нейните специфики. Колкото по-близо живеем до природата, толкова по-осезаемо ни се налага да се приспособяваме към нейните особености. Това със сигурност се налага например на жителите на планинските селища у нас. За много хора в отдалечени райони на Родопите, Рила, Пирин и Централна Стара планина срещите с мечки са почти ежедневие.

Живот край кафявите мечки

През пролетта и началото на лятото е размножителният сезон на мечките. По това време едрите мъжки могат да прогонят младите животни, както и майките с малки мечета от централните части на местообитанията към периферията. Така те слизат от високите части на планините и навлизат в покрайнините на населените места. Вече доближили се до хората, животните биват привлечени от леснодостъпната храна в дворовете.

В края на лятото и есента мечките се хранят по-интензивно, за да натрупат мазнини, които да осигурят оцеляването им по време на хибернацията. В резултат от климатичните промени и все по-оскъдните хранителни ресурси в късната есен мечките започват да напускат традиционните си местообитания в търсене на плодове и мед в овощните градини и пчелините на местните хора.


"Една от приоритетните цели на WWF e да осигури превенция на потенциалния конфликт между хората и мечките в районите с най-голямо присъствие на мечки. Това е работата на нашия Спасителен отряд, който се отзовава на сигнали за мечки и посещава домове и стопанства, за да даде съвет за тяхното обезопасяване. Нашият екип от биолози и зоолози работи съвместно с кметове, ловци, горски служители, гранични полицаи и изследва внимателно всеки отделен случай.", разказва консервационният биолог Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове' във WWF и член на Спасителния отряд.


Отрядът помага на хората да обезопасяват своите овощни градини, обори, пчелини. Един от доказано ефикасните методи е ограждането им с електропастири, които са безвредни за животните. WWF дава и няколко съвета, следването на които допринася за превенцията на конфликти. Важно е да не се допуска паша на домашен добитък без пастир и без обучени кучета за охрана на стадото. Не бива да се допуска също и нерегламентирано изхвърляне на храни, хранителни отпадъци и мърша, които могат да привлекат диви животни. Също така е хубаво да се събират окапалите плодове в населените места в местообитания на мечки, за да не ги привличат.


"Мечките са индикаторен вид, който стои на върха на хранителната верига. Състоянието на техните популации показва състоянието на цялата екосистема. Ако позволим да бъдат унищожени тези инженери на екосистемата, ще променим средата, в която живеем. Да не забравяме, че чрез хранителните си навици мечките разпространяват семена на растения и горски плодове, помагат за поддържането на популациите на елени и други видове животни. Затова кафявата мечка  е включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България, а незаконното ѝ убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс.", коментира Нада Тошева, ръководител програма "Опазване на видове" във WWF.


Близо двадесет години WWF работи в България за опазване местообитанията на дивите животни, които съхраняват и безценните ресурси на природата.


Всеки от нас също може да бъде природозащитник


Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. В което те я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги. Всеки може да стане част от каузата на WWF, като подари час на природата на wwf.bg/earth-hour. В момента България е на четвърто място в света и първо в Европа, като българите сме подарили над 1000 часа на планетата. След Часа на Земята WWF ще изтегли на случаен принцип десет от участниците в природозащитните инициативи и те ще получат тематична награда. 




По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство

Тялото на 21-годишен мъж е открито в река Огоста , съобщават от полицията във Враца. 24-годишен е обвинен за  убийството му . Младият мъж е обявен за издирване на 25 ноември, след като майка му, жителка на с. Бутан, е съобщила, че синът ѝ е в неизвестност от 15 ноември.  Криминалистите са установили, че съпричастен към престъплението е..

публикувано на 27.11.24 в 09:36

Кампанията "Бъди човек" стартира за седми път в община Кула

Доброволците от Сдружение "Северозапазване" започват благотворителната кампания "Бъди човек" за Коледа за децата в СУ "Васил Левски"-Кула. Кампанията се провежда за седма поредна година, като акцията стартира на 20 ноември. Събират се средства за всички отличници от СУ "Васил Левски"-Кула, за това че показват упоритост, трудолюбие и талант.  Това са..

публикувано на 27.11.24 в 08:45

Кампания по кръводаряване подготвят във Враца

Във Враца организират кампания по кръводаряване, съобщиха организаторите от Община Враца. Акцията ще се проведе между 2 и 6 декември и е посветена на инициативата "ЩедриятВторник" .  Всеки на възраст между 18 и 65 години, който е в добро здраве, може да се включи в кампанията, която ще се реализира в отделението по трансфузионна хематология на..

публикувано на 27.11.24 в 08:10

Млада и талантлива художничка с първа изложба в Старопатица

Габриела Георгиева, 9 клас при Средно училище "Васил Левски"-Кула с първа самостоятелна изложба  в читалище "Пробуда 1925" село Старопатица. Събитието откри откри  Корнелия Велкова - секретар на читалището: "Преди няколко дни отбелязахме един от най-хубавите празници "Въведение Богородично" или Ден на християнското семейство, тук сме заедно да..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

Снимката на 26 ноември 2024 година

До края на настоящата година част от трасето на ремонтирания в момента булевард "Панония" във Видин трябва да бъде отворено за експлоатация. В определения от Министерството на регионалното развитие и благоустройство срок трябва да приключи ремонтът пред Здравната каса във Видин, заяви председателят на Общинския съвет във Видин Светослав Славчев...

публикувано на 26.11.24 в 18:05

Мездра подобрява социални услуги с нов автомобил

Общинският център за социални услуги и дейности (ОЦСУД) в Мездра се сдоби с нов автомобил . Организацията предоставя топъл обяд на ползвателите на Домашния социален патронаж и Дома за стари хора. Новата придобивка е осигурена по проект. Финансирането е по програма на Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика...

публикувано на 26.11.24 в 17:00

МРРБ: Обмислят се варианти за достъп от Мездра до квартали и вилна зона на града

Ще се работи по варианти за осигуряване на достъп от Мездра до квартали и вилна зона на града. Това обсъди днес министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова с жители на Мездра, съобщават от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). В нея участваха също народният..

публикувано на 26.11.24 в 16:28