От края на миналата година на българския бизнес бе осигурен достъп до огромен ресурс европейско финансиране. Тази тенденция продължава и през новата 2024 г., която е ключова за частния сектор от гледна точка на възможностите за развитие и повишаване на конкурентоспособността с помощта на безвъзмездни средства на една по-специфична категория предприятия – семейни фирми, както и такива от творческите индустрии и занаятите. Допустими са и несемейни фирми по тази процедура – печатници, издателства, занимаващите се със създаване на филми и TV, рекламни агенции, архитектурни дейности, видео и аудио студия .
Кои са те и на какви условия следва да отговарят кандидатите, за да могат да се възползват от предвиденото финансиране, ще разберем от прокуристът на консултантска компания „Еко Глоуб“ ООД, адв. Биляна Тончева.
Дружеството е създадено през 2012 г. с цел консултиране, подготовка и управление на проекти, финансирани с европейски средства и от самото си създаване до ден днешен, то се управлява от адв. Биляна Тончева, като във впечатляващото портфолио на „Еко Глоуб“ ООД са успешно реализирани едни от най-големите асфалтови бази в страната, трошачно-пресевни инсталации, автоматизирани активи в сферата на металообработката, ново поколение индустриални шевни машини и успешно внедрени редица иновативни процеси и продукти – новост не само на българския, но и на международния пазар.
Прецизната работа, вникването в детайла до най-малката подробност и прецизирането при анализа, оценката, подготовката и отчитането на самия проект, са предпоставките дружеството да има близо 1800 клиента в различните сфери на бизнеса.
Здравейте, адвокат Тончева. Благодарим, че ще споделите с нас новите възможности. Бихте ли ни разказали повече за предстоящата възможност по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г., насочена към семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите?
Процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“ е дългоочаквана и предизвиква сериозен интерес, защото ще подкрепи една целева група, която има ограничен достъп по европейско финансиране. Тя бе публикувана за обществено обсъждане на 23.02.2024 г. и се очаква да стартира в края на март.
Общият бюджет от 117 514 155 лв. цели насърчаване на инвестициите за подобряване на производствения капацитет на споменатите предприятия и по този начин да допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие. Допустими са регистрирани преди 31.12.2020 г. предприятия, чиито средносписъчен състав не превишава 49 души, и които имат поне 2 заети лица за 2022 г.
Финансово изискване е да имат нетни приходи общо за 2020 г., 2021 г. и 2022 г. между 75 000 и 800 000 лв, ако са под 10 човека изискването е между 50 000 и 750 000 лв. Друго особено изискване е да са собственост и да се управляват от поне двама роднини, включително по сватовство. Няма изискване за роднинство, ако кандидатите имат основна икономическа дейност в IT-сектора, творческите индустрии и издателския бранш, или дейността им е по Закона за занаятите.
Какви са финансовите условия на тази процедура – размер и интензитет на допустимото финансиране?
Минималният размер на безвъзмездното финансиране е 25 000 лв., а максималният – 150 000 лв., като интензитетът на помощта е 60 %, т.е. дружествата-кандидати следва да осигурят самофинансиране на 40 % от общите разходи по проекта. Както вече казах, очакваме тази процедура с нетърпение, а докато тя стартира припомням, че до 15.05.2024 г. дружествата могат да кандидатстват по процедура „Разработване на иновации в предприятията“. По нея са допустими дейности по разработването на иновативни продукти или бизнес процеси, като извършване на изследвания, изпитвания, измервания и тестване на прототипи. Тук минималният размер на безвъзмездно финансиране е 50 000 лв., а максималният – между 250 000 лв. и 500 000 лв. в зависимост от числеността на персонала на предприятието-кандидат.
Г-жо Тончева, вече споменахте, че по тази процедура ще се насърчат инвестициите за подобряване на производствения капацитет, повишаване на конкурентоспособността и засилване на пазарното присъствие, но какви са по-точно допустимите дейности и, разбира се, допустимите разходи?
Кандидатите могат да закупят машини, инструменти, оборудване за производствения процес, както и специализиран софтуер, осигуряващи подобряване на производствения капацитет на предприятието. Също така могат да създадат нов онлайн магазин на стойност до 10 000 лв. Трябва да подчертая, че в резултат на общественото обсъждане е напълно възможно да настъпят промени и процедурата да отвори при малко по-различни условия.
Г-жо Тончева, какъв съвет бихте дали на българските фирми, които не са се възползвали от възможностите, които им предоставя Европа и смятат, че кандидатстването по европейски програми е дълъг и сложен процес, доста често обречен на неуспех?
Всяка една процедура е специфична сама за себе си и крие много подводни камъни. Най-важното е доверието между клиент и консултант. От старта на процеса по подготовка на дадено проектно предложение, ние извървяваме целия път заедно с клиента – от неговата идея през кандидатстването, управлението и до отчитането. Проблемите, които се срещат при всеки един проект, могат да бъдат разнообразни, но не и неразрешими. Затова цялата проектна идея се разглежда от самото начало, изработват се концепция и план за управлението, за да не настъпят в бъдещ етап сериозни пречки и неприятни изненади по време на нейната реализация. Нашата задача е максимално добре да подготвим проектните предложения и всяка една фирма, която ни се е доверила, да получи финансиране.
Отличително в дейността на „Еко Глоуб“ е, че ние не искаме предварително заплащане за подготовка на проектите и очакваме нашето възнаграждение едва след одобрението на проектното предложение.
Можете да се свържете с адв. Биляна Тончева за повече информация на телефон: 0894698048, или мейл адрес: biliana@tonchevapartners.com, както и да ни посетите на сайта: https://ecoglobe-bg.com/ и в гр. Видин на адрес: ул. „Търговска“ № 9.
Последвайте страницата във Фейсбук за актуална информация: Европейски проекти за бизнеса Еко Глоуб.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..