На 1 януари 1897 г. в Роман е осъществено първото театрално представление. Представени са драмата "Богдан войвода" и комедията "Чорбаджи Михалаки". През 1907 г. се полагат основите на читалището. В летописната му книга, започната на 26 декември 1927 г. и съхранена от предшествениците до днес, е записано: “Стремежът на човека към съвършенство е родил културно-просветните сдружения. Колкото по-будни, по-живи творци има в това сдружение, толкова по-силен е неговият пулс. И в 1907 г. при съвсем неблагоприятни условия Димитър Андреев – учител в село Роман успява да събере около 20 души селяни и ги увещава да положат основите на читалището ни с име "Христо Ботев" – името на свръхчовека на нашето племе.”
В навечерието на Балканската война читалището прекратява дейността си. Архивът, сцената и декорите са унищожени. Читалищната дейност е възстановена през 1914 г. от учители в откритата през същата година прогимназия. Дейността му е по-активна, по-голям брой са и неговите членове, но участието ни в Първата световна война води до прекратяване на читалищната дейност, която е възстановена едва на 26 декември 1927 г. На 21 октомври 1928 г. членовете на театралната трупа полагат основите на фонд за набиране на средства за построяване на театрален салон в Роман с парите, събрани от техни представления.
През 1935 г. читалището се премества в училището, където се пригажда помещение за театрален салон.
На 27 октомври 1963 г. в центъра е открита новата красива и удобна двуетажна сграда на читалището, с обща застроена площ от 900 кв.м, изградена изключително с доброволния труд на романските граждани. През различни периоди към читалището са съществували: Естрадно-сатиричен състав , Мъжка вокална група, Битов женски хор, Битова група на детските учителки , Детска група "Знаме на мира” , Детска музикална школа по пиано и акордеон , Група за политически песни , Група за руски песни, Школа по спортни танци, Краеведческа група, а от 2000 г. към читалището работи и Литературен клуб.
През последните години в съответствие с новите потребности на гражданите се създадоха и работят много успешно Школа по спортни танци, Школа за изучаване на английски език, Музикална школа, Група за краеведчески проучвания. Читалището издава свой бюлетин "Читалищен живот” с редактор Маргарита Станева три пъти годишно. Този бюлетин е поле за изява и на членовете на клуб "Млад журналист”.
Читалището е обявено за образцово и е два пъти носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" – през 1963 и 1977 г.
Днес то разполага с добре уредена библиотека с 20 хиляди тома литература, постоянен интернет достъп за читателите и редица други информационни услуги.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..