Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще стане ли Видин енергийно неутрален град

Снимка: Радио ВИДИН

Община Видин има изготвен План за действие за устойчива енергия и климат и дългосрочна визия за енергиен преход. Клъстер "Зелена синергия" от Пловдив е ключов участник в разработването на стратегиите. Стратегическите документи бяха реализирани по инициативата "Мейкинг сити" с участието на всички партньори. 

"Два са стратегическите документи, като Планът за устойчиво енергийно развитие е до 2023 година, той цели намаляване на енергийното потребление с 13 процента и намаляване на парниковите емисии с 40 процента във всички сектори на града. А вече дългосрочната Стратегия за енергиен преход, тя е до 2050 година и цели 42 процента намаляване на крайното енергийно потребление и 93 процента намаляване на парниковите емисии в града", каза Даниела Костова от клъстер "Зелена синергия".

За всеки един сектор са дефинирани различни приоритети. Например, за жилищните сгради най- големият потенциал е подобрението на енергийната ефективност, въвеждането на възобновяеми енергийни технологии и смяната на източниците на отопление. Тези дейности са стартирани, направен е анализ до каква степен трябва да бъдат реализирани, за да се достигнат заложените цели, допълни Даниела Костова.

Петър Кисьов- експерт в клъстер "Зелена синергия" показа добри практики във Видин- как общински училища и детски градини могат да се превърнат в енергийно положителни сгради.

"Това са публични сгради със социална цел. Анализите демонстрираха подхода, който трябва да бъде следван при обновяването на сградите, а именно- получаване на една оптимална външна обвивка посредством топлоизолирането на външните конструктивни елементи- външни стени, покриви, подове. Преминаване към високоефективни отоплителни инсталации като ниско температурни термопомпени инсталации. И не на последно място задоволяване на това потребление чрез възобновяем енергиен източник", обясни Петър Кисьов.

Този подход води до изключително ниско потребление на електричество.

Позитивно енергийните квартали (Positive energy districts - PED) представляват жилищни комплекси или зони със смесени функции, които чрез умно планиране и използване на различни материали и технологии се превръщат във въглеродно неутрални, което означава че произвеждат по-малко въглероден диоксид, отколкото абсорбират и са енергийно неутрални или произвеждат повече енергия, отколкото потребяват. 


"Позитивно енергийните квартали са много интересна идея в градското планиране, която включва умно управление на производството на енергия, като под енергия може да се има предвид както електричество така и топлоенергия като целта на този проект е да направи така че сгради или комплекс от сгради да бъдат на първо място въглеродно неутрални т.е. да могат да произвеждат по- малко въглероден диоксид, отколкото приемат и съответно също да могат да произвеждат собствена енергия. Която, обаче не само да е достатъчна за тяхната самостоятелност, т.е. само за собствени нужда, а да може да бъде пренасяна към други сгради или други комплекси в близост", коментира  Божидар Иванов- градски и социален изследовател, с опит в международни сравнителни изследвания на градско и регионално планиране и политики. Има докторска степен по градско и регионално планиране и политики от Техническия университет на Райнланд-Пфалц в Кайзерслаутерн, Германия.

Това, което ги прави позитивно енергийни, е именно това, че има произведена енергия, която отива отвъд собственото потребление и тя може да бъде използвана на друго място.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00