Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимства и недостатъци на мобилното протезиране

Снимка: Радио Видин

Мобилното протезиране е начин да се възстанови дъвкателната функция и естетиката, когато липсва. Това каза в рубриката "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева. По думите ѝ темата е много болезнена за голяма част от хората, които го отхвърлят.
  
"Много грешно е разбирането, че това е нещо гадно. Да, има своите неудобства, но може да бъде едно чудесно решение в един много голям процент от случаите. Така че съветвам хората, които са стигнали до момента, в който може да им се предложи подобно решение на проблемите, да изслушат като за начало зъболекаря какво ще им каже и тогава да вземат решение. Истината е, че дали една протеза ще бъде толерирана от пациента, или не, зависи най-вече от самия пациент. Аз на моите пациенти отделям много време, за да им обясня, че и най-добрият зъболекар и най-добрият зъботехник да изработят перфектната протеза, ако този пациент няма волята да премине през етапите, в които трябва да свикне с нея - говор, дъвкателната функция, леко неудобство по отношение на лигавицата, тази протеза няма да стои в устата. И обратното -  когато пациентът има желание, тази протеза ще му свърши работа и ще му служи вярно."

Д-р Папушева обясни в кои случаи се прибягва до т. нар. мобилно протезиране.

"Поставянето на мобилна протеза се случва, когато липсва една определена бройка зъби от четири нагоре, когато няма възможност да се постави нещо фиксирано, което да запълни загуби, говоря за частичното в момента, тогава протезата се изработва по нуждата на липсващите зъби. Когато обаче пациентът остане без нито един зъб, тогава се стига до тотално мобилно протезиране, което само по себе си е достатъчно трудно. Стигне ли се до този етап протезирането е трудно, има случаи, в които задържането на протезите е трудно. Самите адаптивни процеси, през които трябва да мине пациентът също са трудни и общо взето става сложно. Аз казвам на моите пациенти, които вече имат нужда от частично мобилно протезиране, че разликата между протезата днес и след година, две или три ще бъде в нейната големина. Така че се обръщам към всички пациенти, които имат липси, да помислят, че тази уста трябва да им служи повече от месец, повече от година и да помислят върху решенията на тези загуби."

Вижте повече във видеото:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10