Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Ефтимова: За предизвикателствата пред изборите 2 в 1

Диана Ефтимова
Снимка: Сайт на ИРПС

На 9 юни ще гласуваме за евродепутати и предсрочно за български парламент. Предизвикателствата пред вота 2 в 1 коментира Диана Ефтимова, председател на Управителния съвет на Институт за развитие на публичната среда. 

"Предизвикателствата ще бъдат по няколко линии. На първо място по отношение на машинното гласуване това, което наблюдавахме миналата година, свързано с частично отпечатване на разписки или неотпечатване на такива на избиратели, които са подали по този начин своя глас, отпечатване на празни разписки. Това бяха проблеми, които се наблюдаваха на местните избори през есента на миналата година и на парламентарните такива миналия април. Знаем от това, което се разбра, че доставчикът на машините "Сиела Норма" и Централната избирателна комисия имаха спорове на какво се дължи това неотпечатване или частично отпечатване на разписки. Според доставчика шпулата, на която е навита хартията, е по-голяма от тази, с която машините работят и оттам се получавал този проблем. Сега от интервюта на представители на Централната избирателна комисия, има информация, че тя е влязла в разговори с Българската народна банка. Знаем, че това е институцията, която трябва да осигури ролките за машинно гласуване и се очаква закупуване на машина, работеща с по-малки шпули. При всички положения обаче, с цел да се намалят проблемите с отпечатване на разписките, трябва от страна на ЦИК да има решение по-рано как да процедират секционните избирателни комисии."


За да се избегне на предстоящите избори подобна ситуация, трябва Централната избирателна комисия (ЦИК) предварително да излезе с указания какви действия да предприемат секционните избирателни комисии, а тези указания да залегнат в техните обучения и подготовка, предлагат от Института за развитие на публичната среда.


Друг важен момент при изборите 2 в 1 според неправителствената организация, е последователността на екраните на машините, т.е. дали още от самото начало избирателите ще трябва да посочат, че ще гласуват за двата вида избори, или само за един от тях и след това да продължат следващите стъпки. Това е нещо, което Централната избирателна комисия трябва да реши, а след това да бъдат информирани избирателите, за да не се получава объркване по тази линия, отбеляза Диана Ефтимова. 


На предстоящите избори в секциите с над 300 избиратели остава възможността да се гласува и с машина. Затова е важно каква информационна кампания ще проведат както изборната администрация, така и политическите партии.


"Очевидно тя трябва да върви отново и по линия на машинното гласуване. Да има възможност за тестови машинни гласувания, да се включат и районните избирателни комисии в тази кампания, за да могат повече гласоподаватели да се запознаят с устройствата, да се чувстват сигурни и спокойни в изборния ден, но трябва да се припомни това, което видяхме от местните избори, че трябва да се напомни на избирателите какви са спецификите на гласуване с хартиени бюлетини."


Голяма част от секционните комисии не са добре подготвени, затова от тази гледна точка е много важно да се приемат навреме методическите указания за обучението им. Според Диана Ефтимова голяма роля имат и политическите партии, тъй като членовете на секционните комисии са от квотите на парламентарните формации. Важно е да няма текучество в съставите и смени в последния момент.


"Също така стъпка към улесняване на дейността на секционните комисии, която е предлагана и от нашата организация - Институт за развитие на публичната среда и от други организации, занимаващи се с наблюдение на изборния процес, е да се опростят изборните книжа и секционните протоколи, да бъдат по-кратки, да има по-малко данни, които да се изискват."


Много е важна институционалната воля от страна и на Централна избирателна комисия, и на изпълнителна власт, включително и по отношение на Министерството на електронното управление, тяхното продуктивно взаимодействие по отношение на осигуряване на машинното гласуване, за да не се стига до инфарктни ситуации, които да водят до намаление на доверието в изборния процес, отбеляза Даниела Ефтимова.

Според видинчанина Цветан Лилков, който е участвал в районни, общински, както и секционни избирателни комисии, е необходимо да се наблегне повече на обучението на съставите. 

"2 в 1 е за предпочитане първо от икономическа гледна точка, второ от политическа гледна точка, но въпросът е, а самите секционни комисии ще видят доста трудности в оформянето на протоколите. Не всички комисии са обучени както трябва и отделно там попадат и съвсем случайни хора, които за пръв път влизат в секционна комисия и оттам вече идва объркването на протоколите. Една трета от обърканите протоколи идва от самата невъзможност на секционните комисии да ги оформят правилно. Сега ще бъде и с хартиена бюлетина ,и с машини, а хартиената бюлетина предполага повече грешки при гласуването."


Красимир Каменов потърси още мнения за изборите 2 в 1.  


"Честно казано мисля, че не е добре да бъде 2 в 1, защото хората ще гласуват за една и също политическа сила и за парламент, и за евродепутати. Ако са разделени на две, по-скоро би се обърнало внимание на индивидуалните качества, отколкото на политическата партия."   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14