Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо образованието е приоритет, но само на думи

Снимка: Радио ВИДИН

Фразата "Образованието е приоритет" често се използва като предизборно клише. Нищо чудно и в следващите седмици до изборите 2 в 1 на 9 юни неведнъж да я чуваме от устата на политиците. Проблемът обаче е, че тези думи така и не се изпълват със съдържание. Според Лора Йорданова, експерт във Фондация "Заедно в час", едно от обяснението за този феномен е, че истинската реформа в образованието отнема години, което е проблем в настоящата ситуация на политическа нестабилност в България:

"Резултатите от една истинска реформа в сектор като образованието ще се видят след много години - от други държави сме видели след минимум пет, понякога десет години виждат плодовете от една истинска, цялостна реформа в образованието. И в нашата политическа нестабилност това може да означава, че партията, правителството, които инициират една такава реформа, след десет години, когато виждаме резултата, може и да не съществуват вече на политическия пейзаж. И предполагам, че това е една от причините, поради която секторът не изглежда като желан за политиците от гледна точка реформи."

По този начин обаче се поставя под въпрос бъдещето на държавата - защото именно от младите образовани хора зависи развитието във всички сфери на обществено-икономически живот, каза Лора Йорданова. Според нея, необходимата реформа в образованието рано или късно ще се случи - дори и не по волята на политиците, ще започне под натиска, идващ отдолу - от самата система на образованието, както и от родителите:

"В системата има много директори и учители, които знаят какво трябва да се случи, така че учениците да излизат от училище адекватни на съвременните изисквания. Те правят каквото могат в момента, но са ограничени от много централизирани процеси на държавата. Мисля, че те стават все повече и в някакъв момент ще започнат да оказват самите те натиска, той да идва отдолу нагоре в системата. Мисля, че ще станат фактор и родителите, които в момента инвестират в паралелната система на частните уроци..." 

По отношение на инициираните в последните месеци от Министерството на образоването промени - последните такива са в сферата на професионалното образование, където вече са обнародвани промените в Закона за професионалното образование и обучение, Лора Йорданова отбеляза, че реформите на парче не само, че не помагат на системата, а напротив - дори пречат:

"Достатъчно изследвания има за това, че реформата в образованието трябва да бъде цялостна. И не помага когато тук-там нещичко се прави, защото то не се и прави докрай. Хората в системата си мислят, че непрекъснато се случват някакви промени, това и ги стресира..., накрая обаче нищо фактически не се е променило и остава само лошият привкус, че сме изхабили една енергия за нещо като реформа, но то не е било това, което трябва да бъде". 

Реформата в образованието трябва да започне още от подготовката на учителите в университети, преминава през обученията за продължаваща квалификация на педагогическите специалисти и необходимата менторска подкрепа за навлизащите в системата учители, продължава през учебните програми и оценяванията и се стигне до системата на отчетност и отговорност в образованието, посочи Лора Йорданова. Според нея каквато и конфигурация да видим след изборите на 9 юни, необходимата реформа в образованието изисква надпартиен консенсус. Защото една такава реформа е трудна, изисква доста непопулярни решения, както и приемственост, така че започнали веднъж реформите да продължават независимо кой е на власт. Само така фразата "образованието е приоритет" ще се изпълни с истинско съдържание.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00