Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Вещица искат параклис

Живко Шалваров, кметски наместник: Хората ще се върнат към корените си, към тези спокойни населени места и към чистотата тук

13
Снимка: радио Видин

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птичкиТова е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те излъчват един неповторим колорит и уют, усещане за простота, неподправеност и българщина. Съществува мнение, че името на селото е дошло от старобългарския  глагол "веди", което означава "вещ съм, знам". Все пак тук хората, за да оцелеят в тази сурова планина е трябвало да бъдат наистина знаещи и вещи. 

Кристално чиста вода извира от чешмата в долчинката, където много често спират преминаващи с коли и си наливат от планинската течност. Чешмата е стара, строена е през 1929 година. Сега тя е изчистена, с нов водопровод, с новоизграден стабилен навес, направен от кметския наместник, за да могат хората да си почиват и да празнуват тук. Чешмата е изрисувана от Лилия Захаринова, съпругата на кметския  наместник, която е художничка. 

В село Вещица живеят 29 души. Младите семейства са около 4-5. В селото няма кражби, живее се спокойно.  Вещица разчита на развитието на туризма и на животновъдството. В селото работят две животновъдни ферми, които осигуряват прехрана на техните собственици. 

Фасадата на кметството е обновена, на прозорците има саксии с цветя, чисто и приветливо е. Кметският наместник Живко Шалваров ни посреща усмихнат, с готовност ни разказва за селото и ни развежда из него. Вече 4 година той е кметски наместник на селата Вещица и Струин дол. Родното му място не е от тези села, но тук той намира спокойствие и удовлетвореност тук, приятно му е да работи в помощ на хората и на селото. 

Село Вещица е с прекрасни дадености и невероятни преимущества, за които ни разказва Живко Шалваров: 
"Работата ми харесва, харесва ми да помагам на хората и да ги правя щастливи... Не съм кореняк, но съвсем случайно дойдох в това село... Купихме къщата, прекрасна къща и започнахме да се разхождаме и да виждаме какви дадености има селото. Има природа, река, Балкан, чист въздух, спокойствие. Локацията не е далече от Белоградчик, 10 км, тоест на 10 минути път... На 40 км сме от Сърбия и си правим кулинарен туризъм, тук е близо и пещерата "Магурата"... Хората не са много, 29 души, лятото ставаме повече, населението е застаряващо, за съжаление... Тук имаме две животновъдни ферми, с крави, овце, коне. Имаме пасища и това има бъдеще... Има паша и за пчелите... Селският туризъм би могъл да се развива тук.
Нашият район е екологично чист, не се използват толкова много пръскания, имаме изворни чешми, имаме ловна дружинка, която се развива добре, пазим си горските животни, подхранваме ги... Имаме разнообразен дивеч и районът ни е благоприятен ..."

Разговорът ни продължава за свършеното, несвършеното и предстоящото и оказва се всички неща са свързани с финансирането. Мечтата му е да направи малък параклис за селото, за което са необходими 30 хиляди лева, казва Живко Шалваров:

"Направил съм няколко неща - чешмата, всеки може да го оцени... Имам една много голяма мечта - искам да направя един малък параклис в това село. Сумата не е малка и трудно се събира... В тези две села няма черква, няма къде да отиде човек една свещ да запали... Хората са вярващи, имаме и гробищни паркове, но това не е достатъчно, трябва ни параклис... Точно до сградата на кметството имаме място църковно и нямаме проблеми, точно на главния път е и да мине някой... Но ще ни трябва проект, ще дадем средства и сили от нас, но трябва иконостас, иконописи..."

От тази година малките населени места ще имат собствен бюджет, не голям, но достатъчен. Това е гласувано на заседание на Общински съвет -Белоградчик, като така ще се промени обликът на населените места. 

Чистотата е една от задачите на всеки кмет и кметски наместник, но поддържането ѝ също е трудна задача, обяснява кметският наместник:

"Аз съм сигурен, че колегите ми имат голям проблем с това да накараш хората да работят, защото това не е само за мен, а за цялото население. Второ, селото ни през него се минава и заминава, всеки хвърля боклук през прозореца и сега чистя сам, минавам в едната посока, после от другата и хвърлям в контейнера. Не е приятно, но после ще ни е по-приятно. Трябва да полагаш усилия. Аз отивам, чистя сам на гробищата и си ползвам моята техника..."

Има интерес към имоти и къщи в село Вещица. От 3 години тук живеят и чужденци от Германия, пенсионери. Има и къщи, които се ремонтират. 

Отиваме и до малкото селце Струин дол, където живеят 9 души. Някога са били доста повече, кипял е живот, останали са къщите, както и една двуетажна голяма постройка плетарка, която е била хан, красива и достолепна, днес се нуждае от ремонт. Срещаме една възрастна жена, която си казва болежките: няма автобус, няма магазин, пътуването ѝ до Белоградчик става с такси. 

Днес намираме Живко в Струин дол, където чисти пътя от дървета и храсти. И така е всеки ден. А за бъдещето на тези малки селца той е оптимист: "Хората ще се върнат към корените си и към тези спокойни населени места и към чистотата, която е тук!"

Повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00