Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Вещица искат параклис

Живко Шалваров, кметски наместник: Хората ще се върнат към корените си, към тези спокойни населени места и към чистотата тук

13
Снимка: радио Видин

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птичкиТова е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те излъчват един неповторим колорит и уют, усещане за простота, неподправеност и българщина. Съществува мнение, че името на селото е дошло от старобългарския  глагол "веди", което означава "вещ съм, знам". Все пак тук хората, за да оцелеят в тази сурова планина е трябвало да бъдат наистина знаещи и вещи. 

Кристално чиста вода извира от чешмата в долчинката, където много често спират преминаващи с коли и си наливат от планинската течност. Чешмата е стара, строена е през 1929 година. Сега тя е изчистена, с нов водопровод, с новоизграден стабилен навес, направен от кметския наместник, за да могат хората да си почиват и да празнуват тук. Чешмата е изрисувана от Лилия Захаринова, съпругата на кметския  наместник, която е художничка. 

В село Вещица живеят 29 души. Младите семейства са около 4-5. В селото няма кражби, живее се спокойно.  Вещица разчита на развитието на туризма и на животновъдството. В селото работят две животновъдни ферми, които осигуряват прехрана на техните собственици. 

Фасадата на кметството е обновена, на прозорците има саксии с цветя, чисто и приветливо е. Кметският наместник Живко Шалваров ни посреща усмихнат, с готовност ни разказва за селото и ни развежда из него. Вече 4 година той е кметски наместник на селата Вещица и Струин дол. Родното му място не е от тези села, но тук той намира спокойствие и удовлетвореност тук, приятно му е да работи в помощ на хората и на селото. 

Село Вещица е с прекрасни дадености и невероятни преимущества, за които ни разказва Живко Шалваров: 
"Работата ми харесва, харесва ми да помагам на хората и да ги правя щастливи... Не съм кореняк, но съвсем случайно дойдох в това село... Купихме къщата, прекрасна къща и започнахме да се разхождаме и да виждаме какви дадености има селото. Има природа, река, Балкан, чист въздух, спокойствие. Локацията не е далече от Белоградчик, 10 км, тоест на 10 минути път... На 40 км сме от Сърбия и си правим кулинарен туризъм, тук е близо и пещерата "Магурата"... Хората не са много, 29 души, лятото ставаме повече, населението е застаряващо, за съжаление... Тук имаме две животновъдни ферми, с крави, овце, коне. Имаме пасища и това има бъдеще... Има паша и за пчелите... Селският туризъм би могъл да се развива тук.
Нашият район е екологично чист, не се използват толкова много пръскания, имаме изворни чешми, имаме ловна дружинка, която се развива добре, пазим си горските животни, подхранваме ги... Имаме разнообразен дивеч и районът ни е благоприятен ..."

Разговорът ни продължава за свършеното, несвършеното и предстоящото и оказва се всички неща са свързани с финансирането. Мечтата му е да направи малък параклис за селото, за което са необходими 30 хиляди лева, казва Живко Шалваров:

"Направил съм няколко неща - чешмата, всеки може да го оцени... Имам една много голяма мечта - искам да направя един малък параклис в това село. Сумата не е малка и трудно се събира... В тези две села няма черква, няма къде да отиде човек една свещ да запали... Хората са вярващи, имаме и гробищни паркове, но това не е достатъчно, трябва ни параклис... Точно до сградата на кметството имаме място църковно и нямаме проблеми, точно на главния път е и да мине някой... Но ще ни трябва проект, ще дадем средства и сили от нас, но трябва иконостас, иконописи..."

От тази година малките населени места ще имат собствен бюджет, не голям, но достатъчен. Това е гласувано на заседание на Общински съвет -Белоградчик, като така ще се промени обликът на населените места. 

Чистотата е една от задачите на всеки кмет и кметски наместник, но поддържането ѝ също е трудна задача, обяснява кметският наместник:

"Аз съм сигурен, че колегите ми имат голям проблем с това да накараш хората да работят, защото това не е само за мен, а за цялото население. Второ, селото ни през него се минава и заминава, всеки хвърля боклук през прозореца и сега чистя сам, минавам в едната посока, после от другата и хвърлям в контейнера. Не е приятно, но после ще ни е по-приятно. Трябва да полагаш усилия. Аз отивам, чистя сам на гробищата и си ползвам моята техника..."

Има интерес към имоти и къщи в село Вещица. От 3 години тук живеят и чужденци от Германия, пенсионери. Има и къщи, които се ремонтират. 

Отиваме и до малкото селце Струин дол, където живеят 9 души. Някога са били доста повече, кипял е живот, останали са къщите, както и една двуетажна голяма постройка плетарка, която е била хан, красива и достолепна, днес се нуждае от ремонт. Срещаме една възрастна жена, която си казва болежките: няма автобус, няма магазин, пътуването ѝ до Белоградчик става с такси. 

Днес намираме Живко в Струин дол, където чисти пътя от дървета и храсти. И така е всеки ден. А за бъдещето на тези малки селца той е оптимист: "Хората ще се върнат към корените си и към тези спокойни населени места и към чистотата, която е тук!"

Повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00