Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН - Видин
Снимка: Радио Видин

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии, инциденти и кризи. В този брой, разбира се, влизат и пожари, транспортните инциденти и други. Не е пренебрежителен обаче и броят на природните бедствия - например регистрираните наводнения за годината са близо 70 на брой. Нека си припомним и поройните валежи през миналата година, които нанесоха сериозни щети в редица населени места в областите Видин, Враца и Монтана, сред които град Дунавци, град Берковица, села в община Враца. За щастие, жертви и пострадали нямаше, но на много места последиците върху инфраструктурата все още не са отстранени.

Знаем ли обаче как да действаме при бедствия и кризисни ситуации? 

Няколко са начините, по които населението се уведомява при възникнало бедствие или се предупреждава за предстояща опасност, обясни Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"Изградена е национална система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Тя включва механични и електронни сирени. Разликата между тях е, че механичните се задействат чрез натискане на бутон, а пък електронните се задействат дистанционно, от Оперативен център - Видин, за да могат да предадат както предварително записано съобщение, така и съобщение на живо. Също така затова са монтирани на територията на областта 35 електронни системи, като всички общински центрове на територията на областта разполага с такива, без град Видин - това предстои. В края на миналата година бе тествана системата BG-ALERT, както всички знаем. Тя се изгражда и поддържа от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тази система ще осигури възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението при условия, че се е случило или се случва бедствие или извънредна ситуация. Съобщенията разпространени от системата BG-ALERT ще бъдат на български и на английски език."

Електронните системи биха могли да се използват, за да се дадат указания на населението как да действа при евентуална възникнала кризисна ситуация. Същата възможност дава и системата BG-ALERT. Необходимо е обаче при подобна ситуация хората също така да следят медиите, където постоянно ще бъде излъчване информация и указания, обясни инспектор Гузелска. 

Инспекторите по защита на населението учат децата, по време на занимания в детските градини и училищата, че трябва да имат т.нар. "раничка за бедствия". Оказва се, това е съвет, който е добре и възрастните да следват:

"Ние учим дечицата в училище, че трябва да имат така наречена "раничка за бедствия" - така им го представяме, за да бъде по-достъпно за тях. Но истината е, че това е нещо, което всички ние трябва да имаме. Можем да си осигурим предварително бутилирана вода, питейна вода - това е най-важното; може да си подготвим фенер, малко радио, батерии, допълнителни батерии за телефон, за лаптоп, за техниката, която можем да вземем със себе си в последния момент. Също така според мен лично е важно да има и добре оборудван комплект за първа помощ, който да съдържа някои специализирани за нас лекарства - ако някой е астматик, да има инхалатор със себе си, или ако някой е диабетик и има нужда от инсулин, да има подготвен инсулин... Напускайки дома, да се сетим да вземем документите..."

На територията на област Видин има тринайсет колективни средства за защита - това са инженерни съоръжения - скривалища и противорадиационни укрития, чието основно предназначение е укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Информация за разположението на тези укрития, които популярно наричаме бомбоубежища, може да бъде намерена на интернет страницата на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (списъкa с убежищата може да изтеглите и от тук). Състоянието на намиращите се на територията на област Видин скривалища и противорадиационни укрития е сравнително добро, отбеляза инспектор Гузелска. Те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени - от кметовете или собствениците, в случай че например убежището се намира в жилищен блок. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00