Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Снимка: БГНЕС

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не издържат в образователната система още през първата година. Това от своя страна поддържа една рекордно висока средна възраст на българските педагози от 54 години, възраст, с десет години по-висока от средноевропейската. В момента едва 6.5% от учителите в България са на възраст до 29 г. Тези данни са устойчиви за последните 5 години. Темата коментира за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" Юлиян Петров:

"Нашата борба за освобождаване на учителя от неучителските дейности е от много години. Успели сме в някои посоки, но голям път ни чака. Това е свързано и с това да има въобще млади учители. Текучеството към младите учители от 35 години е огромно, буквално над 50%. Младите учители не издържат заради прекаленото натоварване, заради многобройните изисквания - това всичко са стресогенни фактори и те сами преценяват и сменят бранша, а това никак не е добре, защото ние постоянно си вдигаме средната възраст и това никак не е нормално, не и в европейския формат... Надявам се да стане национална политика това от една страна държавата да се грижи за учителите, от друга страна самият учител, като човек, да се грижи за това да не бъде претоварван, когато му дадат допълнителни задължения, дори да се заплащат, той трябва да прецени, че това е едно допълнително натоварване за него и всъщност това ще го изхаби. Това е нещо, което е много важно и трябва да бъде приоритетно за учителя - както отвън, така и отвътре, за да може ние да имаме учители, които да са готови да дават цялата си енергия към учениците и ние трябва да я съхраняваме, за да може този учител, по време на трудовия си стаж, да бъде полезен за своите ученици, да бъде този учител, който очаква българското общество - иновативен, автономен и да го дарят с кредит на доверия. Но в крайна сметка не трябва и да го претоварват, не трябва да прекаляват с очакванията и в никакъв случай българското общество, българските родители, дори понякога медии и институции да стават модератори на решенията на учителя."
 
В България темата за образованието се превръща в приоритет основно в предизборните кампании, в каквато се намираме в момента. Истински план за реформа и справяне с трудностите пред младите учители, а и не само, няма. Приоритет ли е образованието само преди избори? Какво трябва да се промени в системата и какви са очакванията на хората към бъдещото управление? Това попитахме видинчани:

"Не издържат на напъна. Може би заради парите, които получават, но сега им увеличиха заплатите доста и предполагам ще има връщане към професията... Малки са им заплатите и не им стигат, това е. Дъщерята на моята племенница е с две висши образования и не иска да иде, малки са заплатите. Завършила е в Свищов, икономика. В банката не иска да работи с пари, сега иска учителка по икономика, но заплатите са малки... Когато отпаднат от другите специалности и отиват педагогика, за да завършат висше образование и после не им се работи или ако го работят, го работят насила. Затова няма резултат от образованието... Сега политиците ще ни обещават, обещават, после като седнат на креслата забравят обещанията си... Нищо няма да се промени, нищо няма да стане... Ще гласувам, да, но не виждам какъв е смисълът, защото ще си бъдат пак едни и същи хора. Друго е да дойдете Вие, да дойде трети, които да дадат нещо ново, но те ще си бъдат абсолютно същите..."

Някои искат да коментират, други пък не. Някои ще гласуват, вярвайки в промените, други няма да гласуват, защото са скептични и донякъде с право, трети искат да гласуват, но са все още малки и търпеливо очакват деня, в който ще упражнят вота си. От децата разбрахме, че младите учители не винаги са това, което представят в медиите и социалните мрежи. От възрастните разбрахме, че младите учители заслужават нужния стимул за работа, за да работят професията на мечтите си, от синдикатите пък научихме, че образователната ни система винаги може да е по-добра и трябва да бъде, затова се налага да гоним целите си и да ги постигаме.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00