Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

Снимка: Радио ВИДИН


В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното заведение е най-старото светско училище в България:

"41 г. съм била учител в чипровското училище, то беше Основно училище, после стана Средно професионално техническо училище, после стана Средно общообразователно училище... Първо училището е най-старото светско училище в България. Само че не е признато от музея на образованието в Габрово, защото те претендират габровското училище да е първото светско училище. А чипровското училище е създадено 1624 г. от Петър Солинат. То е било католическо училище, точно затова и не се приема за първото светско българско училище, но ние си честваме, тази година също ще имаме голям празник, обикновено септември месец... Когато аз съм започнала моята професионална дейност като учител, имаше едно училище, което сега наричаме старото училище до музея в Чипровци. Там имаше около 400 деца, но това е било в началото на 70-те години. След това 80-те години вече броят на учениците нараства, защото нарасна и броят на населението, тъй като се откриха две минни предприятия, военен завод към Монтана... И по едно време в училището имаше 600 деца, построи се нова сграда, която е в началото на града. И открихме паралелки със засилено изучаване на изобразително изкуство. На базата на чипровската килимена тъкан се изработваха гоблени и килими. Но просъществува около 10-тина години тази паралелка, за съжаление се отвори такава паралелка във Враца, в Монтана, в Лом. А имахме ученици от Поморие, от Хасково, даже две деца от Банат, Румъния. Минното предприятие ни предостави общежитие... И имаше реализация на тези деца... Но след откриването на тези паралелки, а и поминъка започна да запада и постепенно, постепенно броят на децата започна да намаляваше. Аз съм била до 2015 г. в училище, когато се пенсионирах бяха 60 и няколко деца. Сега са 50 и няколко." 

Като учител по история за Емилия Георгиева е било важно да възпита децата на родолюбие. Допълва, че е била взискателна към знанията на учениците. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30

Парад на ретро автомобилите за осми път във Видин

За осми пореден път  Видин става притегателно място за ретро автомобили. Ретро парадът   "Vintage Vehicles Vidin 2024"  е част от културния календар на Община Видин и   всяка година привлича все повече гости, не само от Видин и областта, но и от други градове, дори от чужбина. Събитието наистина е колоритно, различно и открояващо..

публикувано на 01.08.24 в 13:05