Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

2
Снимка: Радио ВИДИН



174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава.
Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала своя Захари Стоянов. Важно е да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир "Света Тройца", а преди героичните Батак и Перущица е бил Белоградчик. 
Решението за избухването на въстанието в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата- 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. 
"Това въстание избихва в момент, когато съществуват сериозни противоречия в Османската империя, които са за и против реформите, прокарани именно от Империята. Политическата обстановка също допълнително нажежава , тъй като широко са масите, които са раздвижени в Европейския югоизток и хвърлят една тъмна сянка върху реакцията, която обаче българите възприемат като един бунт, което да се превърне в масовост и която енергия да прелее във възстанието от 1850 година."- разказа уредникът в отдел "История на България 15-19 век" Дияна Ценкова:
16 000 души е прието, че в продължение на десетина дни подържат напрежението, но е факт, че слабото въоръжение, липсата на военен опит, подривното отношение на чорбаджиите, което тук трябва да се отчете, които са искали своя изгода е причина за сериозните кръвопрелития, които се осъществяват в Лом, Видин и Белоградчик. 
"В началото историографията  показва, че това са башкнезовите, чорбаджиите, като тук отбелязваме инициаторът, това е башкнезът на Толовица Цоло Тодоров. Тук ще отбележим имената на Петко Маринов, башкнезът на село Грамада, Иван Кулин, село Медковец, ръководителите, които по-късно с данни са посочени, че в началото са 61 души, които се организират в Раковишкия манастир, а по-късните данни показват, че са поименно 232 души, които се събират в Раковишкия манастир - това са от 118 села във Видинска, Белоградчишка, Кулска и Ломска околия." - казва още Ценкова.
Друг момент е, че Осман Пазвантоглу не само разграбва, но и раздава села на военачалници, с които да може да защитава спокойно своята власт. Небезизвестен е момент е, че 3 пъти Османската империя, високата порта, се опитва да подчини отцепнка Осман Пазвантооглу, но той в този момент решава да се съюзи с Франция, която тогава се явява основен съпеник на Русия.
30-те и 40-те години, когато се прокарва и Гюлханският хатишериф в Северозападната Българска земя остават някак си глухи, тъй като тук действа и закон, наречен канонисархат. 
Видин е гранична зона. Тук мюсюлманите се приемат като фактически собственици на тази гранична територия. Агите приемат земята за тяхна, както и че имат пълното право да останат. Не ги интересува това, че собствениците са други. Очевидно е тук религиозното разделение между мюсюлмани и християни. Затова е имало и продажба на цели села в онзи период. 

".. например село Рупци, което е в притежание тогава на агата на 97-ма еничарска орта, който е бил тук, във Видин. Друг интересен момент е, че след избухването на тези бунтове и създаването на революционното брожение в Пирот и в Ниш, тук идеалите са допълнени с избухването на Пуйковата размирица през 1849 година. Участниците и организаторите през цялото време са в отношение със сръбските комитети , с което се показва, че това са хора-търговци. Хора, които са имали възможността да излезнат извън пределите на Османска империя и да усетят онзи полх, който само Европа носи. А ние вече сме в навечерието на избухването на белоградчишкото възстание, тъй като въпреки, че е потушена Пуйковата размирица, защото тък трябва да споменем, че на 28 април 1849 година, Пуйо войвода, заедно със своя син- даскал Вълчо заедно с попа и още деветима са организаторите. Бунтът е пресчен и на 1 май е съобщено в цариград, че те вече са хвърлени в затвора във Видин."

Една голяма част - около 3100 души, поради сериозния натиск от страна на Австрия към Османската империя са амнистирани и се връщат доброволно в пределите на тяхната държава. Те оставят своя европейски поглед и идеали. Един сериозен идеал, който остава е "правдина, добиваща се с кръвнина". Много сериозно мото и отпечатък, който българите разбират и допълнително слагат нотка, която да избухне заедно с предстоящото възстание. 
То е уговорено да избухне на 1 юни 1850-а и е най-масовото в новата българска история. Опорна точка е решено да бъде Раковишкият манастир, където да се съберат всички първенци. Там и днес има мономент, който пази спомена за възстанието, това е плоча на точно тези първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

*Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00