Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международната седмица за осведоменост за щитовидната жлеза

Снимка: Архив

На 25 май се отбелязва Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза и обикновено с него започва Седмицата за осведоменост за щитовидната жлеза. Кампанията е ежегодна и цели да повиши осведомеността за ранното разпознаване и адекватното лечение на заболяванията на щитовидната жлеза, за да се предотвратят по-нататъшни усложнения. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни каква е ролята на щитовидната жлеза в организма. 

"Знаем, тя се намира върху шията, прилича на пеперуда, но специалистите казват, че тогава, когато настъпи разстройство във функцията ѝ, тя би могла да ни ужили, образно казано, по-зле даже и от стършел. Щитовидната жлеза произвежда хормони  - тироксин, трийодтиронин, които са изключително важни за обмяната на веществата, за растежа, за развитието и всъщност тя е един ключов регулатор в човешкото здраве. Много малки промени във функцията и структурата на тази жлеза биха могли да имат изключително сериозни поражения върху останалите органи и системи... На практика се оказва, че от т. нар. незаразни заболявания, които са причина за около 70% от смъртните случаи, много често може да бъде открита връзка с аномалии в щитовидната жлеза. Изобщо тя е официалният заподозрян, когато има някакъв проблем, на който в момента няма как да намерим отговор. Добрата новина е, че макар дисфункцията на щитовидната жлеза да е изключително често срещана, тя може лесно да бъде диагностицирана, лесно да бъде разпозната и освен това е лечима."

Проф. Александрова обясни също, че най-често са засегнати от проблеми с щитовидната жлеза жените и възрастните хора, особено тези над 60-65-годишна възраст. Около 5% от населението на Европа има хипотиреоидизъм, тоест недостиг в производството на хормоните на щитовидната жлеза. Има и други 5%, които също имат такъв недостиг, но не са диагностицирани и не знаят за това. 

Абсолютно необходимо за правилното функциониране на щитовидната жлеза е йодът. България има ендемичен недостиг на йод, но е и една от първите  в света, предприели държавна политика за това да бъде осигурен достатъчно йод, особено в ендемичните райони. У нас това се случва още преди 60 години, поясни проф. Александрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27