Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберто Николов: Новото име в музикалната индустрия у нас

3
Снимка: личен архив



ROBI е псевдоним, който звучи познат на мнозина в българската музикална индустрия. Но не са малко и тези, на които това име не говори нищо. Роберто Николов е родом от Монтана и е талантлив музикант. Младият и амбициозен изпълнител успява да създаде свое собствено студио в София, като открива и развива едни от най-известните сред младите фенове певци в България, сред които и Молец, след което създават хита им "7 дни". Талантът му да открива и развива нечий друг музикален талант не остава незабелязан, гласовите му данни - също. Наскоро е отличен и с награда за дебют от БГ Радио - признание, което още веднъж подчертава неговия неоспорим принос към съвременната българска музика. За своите 32 години минава през много етапи от живота си, а пътят му никак не е лек. Как Роберто Николов от Монтана се превръща в ROBI ни разказа самият той:

"Всичко започна още докато бях ученик и се записах на уроци по китара в една школа в Монтана, бях още в трети клас. Тогава прекарах три години свирейки на китара, после влязох в по-тийнейджърските си години и китарата остана на заден план. Но след няколко години, към края на ученическите ми години, 11-12-и клас, пак хванах китарата и започнах да свиря кавъри на известни български поп парчета - D2, Остава, P.I.F., тези към 2000 година. Когато бях дете много ми харесваха. Имах си мечта да стана изпълнител някой ден, но нямах добри певчески способности, нямах и добри способности на китара - правех го просто за хоби. Записах се да уча в УНСС в София, специалност "Маркетинг" и музиката остана на заден план, беше само едно много далечно хоби, докато леко-полеко не осъзнах, че музиката наистина е моето призвание, музиката е в сърцето ми и искам да я следвам. Дълги години качвах в социалните мрежи кавъри на популярни песни, предизвикателства, свързани с музиката, докато работех нещо друго, съвсем различно. Работех в сферата на маркетинга, в големи корпорации, така карах 5-6 години, докато не се случи така, че да създам студио. Да наема едно помещение в София, в което да занеса музикална техника. Аз си я купих сам, с моите спестявания, разбира се и с помощ от моите родители тогава. Отворих това студио и доста мои приятели започнаха да идват при мен, да записват идеите си. Разчу се слухът за мен, че имам студио в тази ниша на начинаещите и така започнах да работя с много начинаещи музиканти, да им помагам в техните проекти. В същото време работех и по моите си авторски проекти. В същото време, след като отворих студиото, една година след това вече можех да се издържам само от студио услуги. Напуснах работата ми в корпорацията. Тогава се появиха и Молец, те дойдоха в моето студио, все още не бяха известни. Започнахме да работим заедно и се стигна до песента "7 дни", която стана хит. Направихме я заедно в моето студио и така се отвориха много музикални врати, така да се каже, в индустрията, чрез тази песен и работата ми с Молец. Но аз все още не успявах да покажа тази част от себе си, която иска да показва авторска музика, а това беше нещото, за което най-силно горях. И все още горя."

Така лека-полека Роби записва и собствените си идеи, пуска авторски песни, но те все още не получават популярността, която заслужават или като например кавърите, които той пуска в социалните мрежи. В този период изпълнителят успява да се демотивира и да изпита творческа нестабилност:

"До една степен демотивира, имаше доста съмнения, чудех се хората дали биха ме приели като артист или съм просто създаден да бъда в студиото и зад сцената. Но реших да се потрудя още повече и точно преди една година взех решението да спра да качвам повече развлекателно съдържание и кавъри и да се отдам само и единствено на авторка музика и това да показвам пред света..."

Със своето студио Роберто Николов създава пространство, където младите артисти могат да изразят себе си и да развият своите способности. Неговият успех е резултат от непреклонна работа и вяра в силата на музиката. А на вярата уповава основно себе си, кариерата си и успеха на българската музика.

"Смятам, че българската публика е жадна за нова, стойностна музика и смятам, че има много артисти както в Северозапада, така и в другите части от страната, които тепърва ще откриваме. Те идват в моето студио, идват и в други студиа, аз ги виждам - млади, готини, интересни хора, които просто още не са достигнали до широката аудитория. Но съм сигурен и изглежда, че има една нова вълна от български изпълнители, които тепърва има какво да показват. Готини времена предстоят."

С наградата си за дебют и с множество успехи зад гърба си, Роби продължава да бъде малка, но движеща сила в българската музикална индустрия. Неговата история е вдъхновение за всички млади таланти, които мечтаят да се реализират в сферата на музиката. Той е доказателство, че с труд, страст и талант няма непреодолими върхове, а България със сигурност ще продължи да чува неговото име в годините напред.

*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50