Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберто Николов: Новото име в музикалната индустрия у нас

3
Снимка: личен архив



ROBI е псевдоним, който звучи познат на мнозина в българската музикална индустрия. Но не са малко и тези, на които това име не говори нищо. Роберто Николов е родом от Монтана и е талантлив музикант. Младият и амбициозен изпълнител успява да създаде свое собствено студио в София, като открива и развива едни от най-известните сред младите фенове певци в България, сред които и Молец, след което създават хита им "7 дни". Талантът му да открива и развива нечий друг музикален талант не остава незабелязан, гласовите му данни - също. Наскоро е отличен и с награда за дебют от БГ Радио - признание, което още веднъж подчертава неговия неоспорим принос към съвременната българска музика. За своите 32 години минава през много етапи от живота си, а пътят му никак не е лек. Как Роберто Николов от Монтана се превръща в ROBI ни разказа самият той:

"Всичко започна още докато бях ученик и се записах на уроци по китара в една школа в Монтана, бях още в трети клас. Тогава прекарах три години свирейки на китара, после влязох в по-тийнейджърските си години и китарата остана на заден план. Но след няколко години, към края на ученическите ми години, 11-12-и клас, пак хванах китарата и започнах да свиря кавъри на известни български поп парчета - D2, Остава, P.I.F., тези към 2000 година. Когато бях дете много ми харесваха. Имах си мечта да стана изпълнител някой ден, но нямах добри певчески способности, нямах и добри способности на китара - правех го просто за хоби. Записах се да уча в УНСС в София, специалност "Маркетинг" и музиката остана на заден план, беше само едно много далечно хоби, докато леко-полеко не осъзнах, че музиката наистина е моето призвание, музиката е в сърцето ми и искам да я следвам. Дълги години качвах в социалните мрежи кавъри на популярни песни, предизвикателства, свързани с музиката, докато работех нещо друго, съвсем различно. Работех в сферата на маркетинга, в големи корпорации, така карах 5-6 години, докато не се случи така, че да създам студио. Да наема едно помещение в София, в което да занеса музикална техника. Аз си я купих сам, с моите спестявания, разбира се и с помощ от моите родители тогава. Отворих това студио и доста мои приятели започнаха да идват при мен, да записват идеите си. Разчу се слухът за мен, че имам студио в тази ниша на начинаещите и така започнах да работя с много начинаещи музиканти, да им помагам в техните проекти. В същото време работех и по моите си авторски проекти. В същото време, след като отворих студиото, една година след това вече можех да се издържам само от студио услуги. Напуснах работата ми в корпорацията. Тогава се появиха и Молец, те дойдоха в моето студио, все още не бяха известни. Започнахме да работим заедно и се стигна до песента "7 дни", която стана хит. Направихме я заедно в моето студио и така се отвориха много музикални врати, така да се каже, в индустрията, чрез тази песен и работата ми с Молец. Но аз все още не успявах да покажа тази част от себе си, която иска да показва авторска музика, а това беше нещото, за което най-силно горях. И все още горя."

Така лека-полека Роби записва и собствените си идеи, пуска авторски песни, но те все още не получават популярността, която заслужават или като например кавърите, които той пуска в социалните мрежи. В този период изпълнителят успява да се демотивира и да изпита творческа нестабилност:

"До една степен демотивира, имаше доста съмнения, чудех се хората дали биха ме приели като артист или съм просто създаден да бъда в студиото и зад сцената. Но реших да се потрудя още повече и точно преди една година взех решението да спра да качвам повече развлекателно съдържание и кавъри и да се отдам само и единствено на авторка музика и това да показвам пред света..."

Със своето студио Роберто Николов създава пространство, където младите артисти могат да изразят себе си и да развият своите способности. Неговият успех е резултат от непреклонна работа и вяра в силата на музиката. А на вярата уповава основно себе си, кариерата си и успеха на българската музика.

"Смятам, че българската публика е жадна за нова, стойностна музика и смятам, че има много артисти както в Северозапада, така и в другите части от страната, които тепърва ще откриваме. Те идват в моето студио, идват и в други студиа, аз ги виждам - млади, готини, интересни хора, които просто още не са достигнали до широката аудитория. Но съм сигурен и изглежда, че има една нова вълна от български изпълнители, които тепърва има какво да показват. Готини времена предстоят."

С наградата си за дебют и с множество успехи зад гърба си, Роби продължава да бъде малка, но движеща сила в българската музикална индустрия. Неговата история е вдъхновение за всички млади таланти, които мечтаят да се реализират в сферата на музиката. Той е доказателство, че с труд, страст и талант няма непреодолими върхове, а България със сигурност ще продължи да чува неговото име в годините напред.

*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00