Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се справят с високите температури учебните заведения във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Високите температури в началото на юни изправиха пред поредно предизвикателство учебните заведения във Видин - да осигурят прохладни класни стаи и учебни кабинети. С климатични инсталации това не би било никакъв проблем, но с такива са оборудвани част от учебните помещения, и то не във всички училища. 

Заради горещините от вчера климатиците в Природоматематическата гимназия вече са пуснати. Създадена е организация часовете да се провеждат в климатизираните помещения, обясни директорът Ивайло Милушев:

"Наистина в момента пред нас има едно предизвикателство, свързано с необичайните и бих казал ранни горещини, като те бяха характерни за края на юни, след 20 юни. И затова сме малко затруднени, но все пак се опитваме да се справим със ситуацията, като от днес в стаите, в които има климатици, те са пуснати, разбира се при определени условия, не е безразборно, с отворени прозорци и врати. И ще направим разместване, така че да осигурим прохлада за всички ученици в дните, които остават до края на учебната година, а те са десетина-тринайсет учебни дни."

В Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радчиков" климатици няма, но за късмет на учители и ученици през последните дни часовете са намалени поради провеждащото се в момента национално външно оценяване, обясни директорът Боянка Никова

"В интерес на истината ние не хванахме много от тези горещи дни по простата причина, че имахме различни видове изпити и организацията на учебния ден беше малко по-различна, както и в днешния ден, защото съчетаваме национално външно оценяване с учебни часове и в тази връзка учебните часове са намалени и те ще приключат учебните занятие горе-долу по същото време, по което обикновено приключват, с 30 минути разлика плюс. За голямо съжаление нямаме много варианти, които да използваме, защото само една част от кабинетите са в по-сенчестата част на училището, но те са в много малък брой, така че не бихме могли абсолютно всички ученици да преместим. Нямаме климатици, за голямо съжаление. Не че не желаем да имаме климатици във всяка стая, но това е един голям разход. Другото, което е дори може би по-важно е, че дори да имаме възможност да слагаме климатици поетапно в стаите, електрическата инсталация не е предвидена за такива мощности."

Образователните институции са самостоятелни юридически лица и като второстепенен разпределител с бюджет сами оперират с финансовите си средства, разпределяйки ги според необходимостта. Това обясниха от своя страна от Община Видин, след като попитахме по каналния ред за мерките, които се предприемат за осигуряване на оптимална среда в учебните заведения. 

В капиталовите разходи за 2024 година са предвидени 8 хиляди лева за закупуване на климатици - 3 хиляди за ДГ "Славейче" и 5 хиляди - за ДГ "Зорница". Старите климатици, демонтирани от сградата на общинската администрация по проекта "Подобряване на енергийната ефективност", ще бъдат дарени на детските градини, детската ясла и детската млечна кухня, обясниха още от Общината.

В действащата нормативна база санитарно-хигиена норма за температурата в училищата и детските градини през топлите месеци не е отбелязана. Затова проверки не са извършвани, обясниха от Регионалната здравна инспекция. Сигнали също няма. Ето защо попитахме ученици как се учи в горещините и какви лични мерки за разхлаждане взима всеки от тях. 

"Доста е горещо, това не е тайна за никой. Климатици нямаме, но пръскаме с пръскалки с вода, мокрим се, отваряме вратите и прозорците, става течение. Млади хора сме, не ни пречи толкова много... Има хора, които не издържат на толкова топло и е много гадно... Справяме се, мием си лицата, пием повече вода..."

Междувременно синоптиците зарадваха всички с прогноза за дъжд и малко по-ниски температури поне в близките дни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47

Какви усилия полага WWF да подсили популациите на есетри

По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.  От шестте..

публикувано на 12.12.24 в 16:41

"Нощ на прилепите" ще се проведе във Враца

На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа.  Събитието ще се проведе за 14-а поредна година.  Прилепите са характерен вид за "Врачански..

публикувано на 12.12.24 в 16:23

Името на Синаговци блесна в центъра на селото

Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Избират Мис и Мистър Северозапад за 2024 година

Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов:   "Конкурсът ще бъде..

публикувано на 12.12.24 в 13:23

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47