Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади хора се заселват в село Трифоново

Много неща можем да постигнем с общи усилия, казва кметският наместник Цветелина Стоянова

11
Снимка: радио Видин

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от млади семейства. Хората тук са добри и работни. 

Общо 56 души живеят в селото по постоянен адрес. Иначе в него живеят повече хора, но тяхната регистрация е в Монтана. В селото работят два цеха - единият е за месо, а другият - за пелети. Част от работниците са местни хора.  

Старото име на селото е било Припължене, като през 1950 година се преименува в Трифоново - на името на загиналия от селото антифашист през 1923 година. 

Цветелина Стоянова е кметски наместник на село Трифоново от съвсем скоро, от 15 април тази година. Има икономическо образование. Семейна е, с две малки деца. Обича селото си и иска най-доброто за него. Това я кара да се кандидатира за кметския пост: 


"Израснала съм на село, децата ми също израстват тук, във всеки удобен момент сме на село... Моето село ми е на сърцето, приемам всичко лично и очаквам положителна промяна за селото. Това ме накара да стана кметски наместник... Има много млади хора, които живеят тук и пътуват до Монтана, където работят. Селото ни се възобновява, има много млади семейства..."

Река Шугавица дава прохлада и свежест през летните горещини, но може да бъде и страшна.

"За съжаление, миналата година беше излязла от коритото реката. Голяма част от селото ни беше наводнено и се възстановяваме, продължават ремонтите, но повечето къщи са възстановени. Хората получиха социални помощи... Днес се подменят циглите на покрива, керемидите - също, защото имаме течове на няколко места..." 



Младите семейства в село Трифоново пътуват до Монтана най-често с колите си, защото през селото не минава  автобус, казва кметският наместник Цветелина Стоянова: 

"Дълги години имаше автобус Вършец - Монтана, но е спрян поради липса на пътници. Хората ползват лични автомобили и таксита. Всички имат лични лекари в Монтана, но имаме лекарски кабинет, който се ползва при необходимост."

През годините селото не е имало своя църква. Сега, със съдействието на Община Монтана, е изградена нова църква - "Свети свети Кирил и Методий". Почитат се основните християнски празници и дати. Открита е 2019 година. Отворена е освен на празниците и събота и неделя. 

Предстои да се направи детска площадка в селото Трифоново и дейности, които да го направят красиво и европейско. 

Трифоново е малко населено място. В миналото във всеки дом е имало домашни животни. Днес няма хора, които да гледат овце, крави, коне и магарета. Отглеждат се кокошки и зайци, а земята се обработва от големи арендатори, казва Цветелина Стоянова:

"Днес имаме един кон, една крава и едно магаре. За щастие ги има и децата им се радват, и децата ги разпознават. Има деца, които не познават тези животни... Улиците ни се нуждаят от ремонт, от насипване, асфалтирането е лукс. Запълнихме дупките на централните улици, но трябва време. Днес много хора искат да си купят къща в селото, но много трудно се продават къщите, защото са много наследниците и не се съгласяват на продажба. 

Има много желаещи за купуване на имоти. Имаме силен интернет, може да се работи от тук. С водата и с тока нямаме проблеми. Нямаме читалище, но се организираме, защото хората са от селото и всеки иска да помогне, така беше за Великден и за 24 май, събора на селото. Лесно се организираме. Пожелавам на всички здраве и да се разбираме и подкрепяме!"


На площада в селото срещам много хора, майки с деца, ученици, възрастни, те са в малката озеленена градинка пред кметството, която ухае на рози и липи:

"От 3 години живеем тук, особено за детето е много добре, то е на пълна свобода... Нямаме хранителен магазин, но градът ни е близо... На нас ни е добре... Има и други млади семейства, харесва ми селският живот... 1991 година - 287 човека, а сега са 50 човека. Това стана след вируса ковид... За 24 май площадът ни беше пълен с деца и млади хора, кметицата ги беше поканила... От 6 години живея тук, селото е спокойно, купуват се къщи... Работа има за всеки, който иска, намира..."

Повече - в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42