Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Александров: За животните- с любов!

Снимка: Радио Видин


Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров, е във видинското село Рупци. 

За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за животновъдство у нас са неблагоприятни и прекратява дейност. Десет години по-късно отново се връща към говедовъдството, но с ясната идея, че трябва да затвори цикъла:

"... Започнахме отново, имахме базата, имахме всичко, започнахме да гледаме животните, с идеята да работим до краен продукт- да не сме зависими от мандри, от прекупвачи... И сега много колеги разпродават, не се ли стигне до краен продукт, не може да оцелеем. И при краен продукт пак не е много розово..." 

Породата не е от най-млечните, но пък млякото е с висока масленост, казва Михаил:

"Тяхното мляко е по-маслено, сладко е, като литри нямат много мляко, но е много качествено. Не боледуват, здрави животни са... Сега гледаме 130 крави, годишно доим около 550 тона мляко... Гоним средно на цялото стадо около 20 литра, при повече животните не се чувстват добре... Маслеността е около 4,1- 4,2..."

Животните се отглеждат във фермата, хранят се на място, имат си дворче за разходки... Семейството изпълнява ангажименти за хуманно отношение към животните, за което получават субсидии, но пък кравите си живеят царски- спят на силиконови матраци, имат душове, които им помагат да се справят с горещините. Имат си модерна доилна зала, в която всичко е механизирано. 

Според Михаил, за да оцелее един животновъд, трябва да затвори цикъла. Затова със собствени средства е изградил мандра и произвежда почти цялата гама млечни продукти, скоро отварят и втори магазин. Част от свободното мляко се изкупува- в Сливница. Спомня си за трудностите, през които е минал, докато стигне до крайния продукт: 

"Отне ни почти три години да пуснем мандрата. Имахме оборудване, всичко, просто документи чакахме... И пазарът е труден, градът ни е беден..."
 
Не многото работа, а бюрокрацията е проблем, който според Михаил би отказал повечето животновъди от опитите им да затворят цикъла. Самият той не участва и в сдружения, въпреки, че осъзнава, че кооперирани, фермерите ще са по-силни. Участвал е в програмата за селекция и контрол до миналата година, защото вече не вижда смисъл:

"Реших, че няма смисъл... Плащаме някакви такси и няма смисъл... Сами сме, но не е правилно- добре би било фермите да се кооперират, но при нас е трудно... Ако е кооператив, ще е по-лесно... Разчитаме на качеството и хората го разбират... "

Михаил очаква финансиране по проект за машини за събиране на реколтата и хранене на животните. Според него субсидиите са хубаво нещо, но само ако се ползват за подпомагане в началото на всяка една дейност

"Според мен не трябва да има субсидии. Има много злоупотреби... Ако няма субсидии, много няма да се захващат... Идеята е да подпомогнат, но ако една фирма до три години не излезе на плюс, нещо не се прави както трябва... Лека-полека хората спират да се занимават със животновъдство... Не им се получава... Не сме конкурентни..."

Според Михаил държавата би трябвало да се намеси, за да се изравнят европейските и българските субсидии... За вноса на сухо мляко казва:

"Не може да не се внесе сухо мляко, защото у нас няма нито мляко, нито месо за задоволяване на пазара... Сухото мляко не е големият проблем, а това, че на етикетите не се описва съдържанието на продукта- тогава човек може да направи информиран избор..." 

Във фермата в село Рупци има работници- основно за доене и за наглеждане на животните... 

В цялата дейност активно се включва и синът Александър. Това, че е сред животните, не го притеснява. Казва, че сега, когато всичко е механизирано, изглежда лесно, но все пак има и трудности, с които се свиква. Смята, че бюрокрацията е голяма спънка, а за животните е разбрал, че се нуждаят от любов:

"Всяко животно има нужда от обгрижване, любов, да му се обръща внимание. Ако се оставят на произвола, няма да се справят, трябва обгрижване, това е постоянно- няма делник, няма празник, животното си има нужда от грижа..."

Не мислят да увеличават стадото, искат да могат да си преработват цялото мляко:

"Да има пазар и да работим нормално..." 

В мандрата и фермата работят всички от семейството, залагат на качеството- и при отглеждането на животните, и при преработката на млякото, защото знаят, че именно качеството, постоянния труд, упоритостта и търпението са гаранцията им за успех. Правят всичко с любов, затова и животните им се отблагодаряват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята"  (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..

публикувано на 22.12.24 в 08:00

"Българската Коледа" помага на 5-годишния Тихомир да проходи

Две поредни години "Българската Коледа" помага за рехабилитацията на 5-годишния Тихомир Тимчев от врачанското село Михайлово . Момченцето страда от спастична церебрална парализа и хидроцефалия и процедурите са единственият му шанс да може да ходи сам. Физиотерапия всеки месец е препоръчана след оперативно въздействие върху редица мускули...

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Благотворително четене организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики"

Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици..

публикувано на 20.12.24 в 17:00

Коледната магия във Видин - ароматно пътешествие с Ивайло Захариев

По това време на годината в почти всеки град се организират  коледни базари - онези приказни места с дървени къщички, украсени със светлинки, където търговци и производители от региона събират магията на празника. На нашия коледен базар във Видин всяка година има едно неизменно присъствие, това на Ивайло Захариев , истински майстор бариста ,..

публикувано на 20.12.24 в 16:20

Торино и Пашата ще зарадват своите фенове във Видин

Днес Видин ще посрещне двама от най-обичаните изпълнители на българската музикална сцена – Торино и Пашата . Латино-регетон дуетът, който за кратко време спечели сърцата на хиляди фенове, ще изнесе концерт на площад "Бдинци" като част от празничната програма на фестивала "Зимна приказка" . Броени часове преди да излязат на сцената, те..

публикувано на 20.12.24 в 16:05

"Православен буквар" издадоха от Клисурския манастир

"Православен буквар" издадоха в навечерието на Рождество Христово монахините от Клисурския манастир . Книгата е възможност за децата да се запознаят с много от думите в православната вяра, каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим . "Радваме се, че имаме възможността да представим в..

публикувано на 20.12.24 в 15:44

Романът "Никога не ме лъжи" - психотрилър с неочаквани обрати

Тя е скъпоплатен психиатър, до когото се допитва дори полицията в някои особено тежки случаи. Работи с хора, които могат да бъдат или вече са станали изключително опасни, както и с техните жертви. Тя е стриктна, уверена, методична и изключително интелигентна. Истински професионалист! Пациентите ѝ са готови да плащат високите такси за сеанси в дома..

публикувано на 20.12.24 в 13:00