Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Снимка: Цветомир Цветанов

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България". По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон няма никаква възможност за съставяне на трайно мнозинство. Очертава се липса на политическо лидерство, както и на сериозни политически идеи.

Според Вили Лилков тежката политическа криза в страната е започнала от 2020 година с платени протести, с огромната роля на президента и вкарването на нови играчи, които в последствие самият той определя като  "шарлатани" и използване на улицата за нагнетяване на напрежение и задкулисно включване ключови бизнесмени в тези протести. По думите му, в резултат на тези процеси, България вече четвърта година се лута, а инфлацията достига рекордни нива. Не се справяме с усвояването на европейските средства, а политиката по отношение на войната в Украйна и други важни за страната външнополитически процеси, е колеблива.  Резултатът е дълбоко отвращение и оттегляне от политиката от страна на българските граждани. В допълнение към политическата ситуация в страната е слабото политическо лидерство. 

"В тази ситуация естествено, че се появяват такива политически лидери като Пеевски, който имаше претенцията едва ли не да решава всичко в държавата. Появяват се гротескни политически проекти, които се легитимират и в парламента. Имам предвид "Величие". Разбира се, от тук нататък - разпад в самите политически партии - тежка криза в БСП, тежка криза и разпад в ДПС, разпадане на току що родилата се парламентарно представена партия "Величие". Единствено ГЕРБ и "Възраждане" запазват някаква монолитност и в съответствие с това и едни по-големи шансове за напредък при едни следващи избори...В крайна сметка, това състояние не може да  продължава безкрайно дълго. Ще има и периоди на консолидация, но зависи кой ще бъде лидерът в тази ситуация. Според мен, в тази политическа ситуация, която на външен поглед е невъзможно да роди стабилно управление, би трябвало да се прояви разум между политическите сили и да се намери някаква формула поне за кратък отдих и на парламента, и на политическата система, и на самите политически партии, за да намерят себе си, т.е. би трябвало да се намери някаква формула за съставяне на временно управление с някои конкретни задачи, за да може и парламентът да се успокои, и политическите партии да изживеят тези кризисни ситуации, в които в момента са изпаднали, за да може да се подходи малко по-спокойно и с по-ясен поглед към бъдещите политически процеси и ситуации в България, защото в условия на разпад да предизвикаш нови избори, означава предизвестен край." 

Според проф. Лилков, има много голяма неяснота от тук нататък как ще се структурира политическото пространство и кои ще бъдат обединителните сили в основата му. 

Определи случващото се в БСП и ДПС като битка за надмощие между отделни лагери и лобита. Според професор Лилков, в момента партиите са заети с решаване на вътрешнополитическите си проблеми, а на заден план остава грижата за стабилното управление и развитието на страната. В кризисната ситуация в страната и в условията на хаос не изключва и появата на нови политически формации. 

Заявка за участие в следващите парламентарни избори дава и "Синя България", след като на последните коалицията не успя да премине 4-процентовата бариера. Според Вили Лилков коалицията е с ясен идеологически образ. По думите му, на страната е необходимо нов тип управление, което да е дясно, консервативно и със силна управленска програма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56