Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ние, потребителите": Какво да знаем преди да правим резервация за лятната почивка

Снимка: БНР

Намираме се в сезона на почивките. По този повод, в рубриката "Моите права", говорим за това какви са правата на туристите и към кои институции могат да се обърнат при евентуален проблем с планувания отдих. 

Независимо как сме направили резервацията си - директно, от мястото на настаняване или през туристическа агенция, винаги е възможно да изникнат проблеми и несъответствия с оферирането и предварително уговореното. Това каза Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите":

"И тогава е добре да знаем правата си и да ги потърсим. Ако сме си закупили пакет от туристическа агенция - тогава се обръщаме към нея, като имаме 14 дни от установяване на несъответствие с договореното.

Когато има проблем с туристическа агенция или представител на място за настаняване, първо трябва да търсим правата си пред търговеца. Ако обаче това не помогне, трябва да сезираме институциите - Комисия за защита на потребителите и Министерството на туризма.

Когато предявяваме своите претенции, трябва да го направим писмено."

Случаите за некоректни практики от този сезон са много разнородни, допълни Габриела Руменова. 

От "Ние, потребителите" съветват още: потребителите, на които сега им предстои да направят своите резервации или ще изберат пакетни пътувания, да не се водят само от цената, а да обръщат внимание какво ще получат срещу тази цена и чак тогава да правят сравненията.

Да се гледат поне два компонента - цена и съдържание на пакета, и на базата на тях да разглеждат различните предложения за отдих. Понякога, базирайки се само на цената, се получава нещо, което не удовлетворява очакванията и потребностите ни и хората остават разочаровани от своята годишна почивка.

Повече може да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Теодора Йорданова - Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05