Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

11
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора. 
Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана. 
Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември 1947 година се преименува на  Замфирово, за да се увековечи името на  комунистическия деятел и участник в Септемврийското въстание Замфир Попов. 
Селото има 30 км пътна мрежа, 1000 къщи, голяма част пустеещи. Площадът е просторен, читалището, което е строено преди години е голямо и светло, с голяма зала. В селото работи защитено  училище, като децата в него са 50. Има и детска градина.
За съжаление, и тук демографската криза води до намаляване на населението, разрушените предприятия, цехове и ТКЗС оставят хората без работа и те заминават да търсят прехраната си извън района. Този факт все още не може да бъде приет и преодолян от местните жители, тъгата по онези времена остава. Хората искат само нормален живот, добра работа и здраве за себе си и децата. 
Общо 1108 са жителите с постоянни и настоящи адреси. Младите си идват на село през почивните дни. 
Заетост в селото има - цех за подматрачни рамки, шивашки цех, който работи за износ, 3-4 земеделски кооперации, хранителни магазини, поща.
Ангел Ангелов е кмет втори мандат в село Замфирово. Това е родното му село, в което е израснал и в което живее. Завършил е Техникум по ветеринарна медицина в Ловеч и до 1994 година работи като ветеринарен техник.  Амбицията му е да успее да види селото си с млади хора, завърнали се в родния дом.  

Той ни разказва за хилядолетната история на селото, която е описана в книгата на Геройко Милчев. По време на социализма в Замфирово се създават условия за работа. 

"През 70-те години на миналия век в селото 200 души работят в цех на Завод за електромотори "Васил Коларов", над 500 души в ТКЗС, шивашки цехове, сладкарски цех, има тракторни бригади, КООП услуги. Селото достига 5000 жители и има предложение да се преобразува в град, но това не се осъществява. 

Днес възможностите за работа са доста ограничени. Лошото е, че след 1990 година селото намалява до 1108 жители. Половината от населението е ромско, засега живеем в сговор. Имаме личен лекар, идва в сряда и петък. 

Двама човека са назначени по такива социални програми, в помощ на кметството и на пансионерския клуб. Селото има 25 км улична мрежа, към селото има и село Рашовица и с него 30 км е пътната мрежа, трудна е поддръжката. Тази година няма да се асфалтират улици, но затова пък ще се направи обществена тоалетна, която е необходима."

Като проблем в селото остава свлачището от 2015 година между селата Пърличево и Замфилово, пътят е затворен вече 10 година и се очакват средства, за да се направи необходимият ремонт.  Това създава проблем за преминаването на автобусите. 

За да се поддържа по-добър ред и сигурност в селото ще се монтират камери за видеонаблюдение. Вече са дарени 8 камери от съпричастен жител с желание да се намалят инцидентите и произшествията в селото. Кметът иска да се поставят камери и на нерегламентираните сметища. 



Имаме богата читалищна дейност, която е щастие за едно умиращо село, казва Тереза Петкова, секретар в НЧ "Развитие 1928" - с. Замфирово. Към читалището работят самодеен театрален колектив, Ансамбъл за изворен фолклор, певческа група, новосформирана Детска фолклорна формация "Бабините" и в тях се пресъздават игрите от миналото, подготвят се автентични песни и хора. Младежка духова музика има.

Библиотекарят в читалището Екатерина Куздова участва в постановката "Варено Жито" на Стоян Торлака. С тази постановка самодейците са изиграли 19 представления. В момента  подготвят ново представление, което ще се изпълни на северозападен диалект. 

Разговаряхме с хората, които срещнахме в центъра. Повечето от тях си спомнят с носталгия за добрите времена, как се е поддържало селото и като цяло не са доволни от днешното му състояние:

"Не е каквото беше преди години, беше пълно с хора и народ... Доволна съм, добре се живее... Работя тук, хората не са лоши, но няма управление. Лошо почистване, няма условия за игра за децата, няма обществена тоалетна. Читалището ни е с изпопадали плочки. Последните години не е това село, което беше, грозна работа..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00