Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска програма помага на работещите родители в грижата за децата

Снимка: Радио ВИДИН

Проект „Родители в заетост“ се финансира от Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 и цели да осигури по-добър баланс между професионалния и личния живот на самотни, многодетни родители и на тези с малки деца  чрез предоставяне на възможности за полагане на грижи за отглеждане на деца и чрез услуги за улесняване достъпа до заетост, обясни управителят на Областен информационен център (ОИЦ) - Видин Мариела Савкова.

"Родителите и безработните лица могат да подават заявления за включване в проекта по електронен път. Основните дейности, които се финансират по проекта, са полагане на грижи за деца от 0 до 4-годишна възраст, включително и такива, които не посещават детски ясли и заведения и предучилищни групи, на заети или на безработни родители, като грижата е допустима до 8 часа на ден. В този случай са допустими разходи за трудови възнаграждения по дейности, които се отнасят до предоставянето на услуги за отглеждането на деца в тази възрастова група, като се финансира разход за размера на минималната работна заплата, която е установена за страната, част от която са разноските за осигурителните вноски, както и тези начислени за работодателя, съгласно Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване и всички останали доплащания по приложимото национално законодателство за лицето, което полага грижи за едно лице до 8 часа на ден. Допълнително възнаграждение се предвижда в размер на 1/2 от минималната работна заплата, установена за страната в случай, че се полагат грижи за второ или повече лица от семейството. Тук се дава добра финансова възможност за покриване на разходи за минимална работна заплата за 8 часа плюс 4 часа допълнителни. 
Втората целева група е за услуги, които се отнасят за деца от 0 до 12-годишна възраст, включително такива, които посещават детски ясли, заведения, училища и деца на многодетни майки и самотни родители. В тази  категория, в тази целева група грижата е допустима за финансиране при предоставяне до 4 часа на ден. Допустимите разходи са отново за трудови възнаграждения по дейността в размер на 1/2 от минималната работна заплата, която е установена за страната."
 
 Допълнително възнаграждение в размер на ¼ от минималната работна заплата, установена за страната се предвижда, ако се полагат грижи за второ или повече деца от семейството. Срокът, за който родителите могат да получат грижа за децата си, е с максимална продължителност 18 месеца или до навършване на съответната възраст.  Лица, допустими за детегледачи по проекта, са безработни, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Бюджет на проекта е 42 000 000.00 лв., а продължителността до 2026 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05