Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

19
Снимка: Радио Видин

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула. 

Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в селото се установяват преселници от Тетевенско.

Днес основният проблем в Полетковци е застаряването на населението и произтичащите от това последици- обезлюдяване, липса на работа, липса на интерес към това място и съдбата на жителите му. А днес те са само 22-ма, предимно възрастни и самотноживеещи, с ниски доходи и пенсии.

В същото време това е и селото, в което на глава от населението се падат може би най-много улични лампи. При 22-ма  жители, лампите са повече от 15, твърди кметският наместник Илиян Иванов: 

"Хората тук са предимно възрастни, много от тях нямат и близки в наблизо. Обгрижвам ги всичките. Превоз до селото няма- редовен- само в петък и неделя има автобус. Ако се наложи, аз съм превоза им. Карам ги по доктори, купувам им лекарства, снабдявам ги с харна. Бърза помощ ползват само при спешен случай, иначе аз си ги карам до Кула или Видин.

Справяме се. По принцип няма нищо лесно тук, но не се оплаквам. Познавам всички хора и знам на кого кога и какво му е нужно. Това е едно от задълженията на кметския наместник по тези малки населени места... 

Тук няма никакъв шанс за отваряне на работни места. Възможност има само по програмите от Общината. На язовира също няма работа- той е на Напоителни системи и понеже не може да се строи около него, няма и възможност за оживяване на този район и селото. Най-много някоя каравана или друг подвижен обект може да има там. Преди в селото имаха полза от него. Всичко в землището на Полетковци се поливаше от язовира. Сега всичко е разбито и откраднато, само станцията долу стои, каналите обаче са унищожени...

Имам обещание тази година в Полетковци да се изгради видеонаблюдение. Обещание да се правят улици обаче нямам. Иначе сме спокойно село и почти нямаме нужда от полиция...

В района има доста диви животни-чакали, лисици, фазани. Имаше и един елен, който обикаляше около селото, но вече две години го няма. Сигурно е имал неприятна среща с някой ловец. Ние наша ловна дружинка вече нямаме, хората остаряха и не им се занимава. Що се отнася до змии- има. Има и отровни, но те рядко излизат. Предимно са водни змии и смокове. Но повечето хора гледат котки и това ги спасява...

Ако имах възможност, бих върнал младите хора тук. Само с тях животът тук би имал смисъл и цел"

Най-атрактивният обект в Полетковци е новоизграденият параклис "Свето Възнесение Господне". От две години вече, след освещаването на параклиса, жителите на селото имат вече свой православен храм, където могат да се помолят и да потърсят Божията утеха и подкрепа. 

Инициативата и основна част от средствата за съграждането на параклиса са на д-р Румен Филипов, чието хоби е дърворезбата. Той е неврохирург в софийска болница, но корените му са кулското село. Идеята среща подкрепата и на местните жители, които също участват с дарения. Основният камък за изграждането на храма е поставен от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, който през 2016 година извърши водоосвещение за здравето на жителите на Полетковци.

Дарение от художничка от София е и иконостасът, който е изработен от дърво и камък. В изграждането се включват няколко души от селото, включително и кметският наместник Илиян Иванов. До параклиса вече има и изграден навес, който също е от дърво и камък. 


Целите интервюта и рецепта на 100-годишната Катя Калчева за дълъг живот- в звуковия файл


Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53