Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?
Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?
Статуквото дискутираме с Георги Драганов, създател и редактор на сайта за история и анализи "Война и мир".
Радио ВИДИН: Защо последното Народно събрание, което де факто още е действащо, но защо политическата класа се провали в опита да излъчи редовен кабинет?
"Има едно понятие, нарича се хюбрис - прекалената гордост. Ние виждаме, че нашата политическа класа страда от страшно голяма гордост. Не можем да го наречем болест, не можем да го наречем заслепяване. Но наистина започват да гонят единствено тяснопартийните интереси. В последните години, освен един-два кратки промеждутъка, в които все пак се направиха някакви компромиси, как партиите отказват да погледнат извън своите интереси. Знам, че това не е някаква оригинална теза. Но сега вървим към поредните избори, поредните милиони, които се дават безсмислено, защото ние като общество сме замръзнали. Нищо не се случва. А в момента някои политици от парламентарните партии вече говорят за изборите 2025 година март. Това е безотговорност, когато има толкова много работа за вършене".
Радио ВИДИН: Най-големият проблем е, че българските формации, както се казва, се броят на пръстите на едната ръка. Трябваше през това време да седнат да поговорят интелигентно.
"Не просто трябваше, а беше задължително. Във всички тези парламенти влизат поредица от нови партии. Последните избори, които завършиха с пълен мандат преди 4 години, имахме почти двуцифрен брой партии и коалиции, които или минаваха бариерата от 4 %, или бяха много близо... припомням партията на бившия служебен премиер Стефан Янев, партия МЕЧ, партия Българско лято на тогава още изгонения в Дубай милиардер Васил Божков... имахме какви ли не още партии и коалиции, които взимаха по 0.5-1 %, тоест какво говори това за българите? Българите... изборите може да са през три месеца, но те ще си намерят нов месия. Но никой никъде не започва да работи на терен, да създава структури и да говори за политики. Най-близкото, което виждаме до партия, която влезе в Парламента и наистина създава дългосрочни цели и активисти, това е партия Възраждане. Спомняме си, че когато се явяваше на първите избори едва взе 1 %, но благодарение на поредните нови и нови избори тя само качва резултата си. Не е изключено на тези избори да бъде втора или трета сила, особено със случващото се в ДПС, което най-вероятно ще влезе като две сили със същия електорат... а и с падналото доверие в коалицията ПП-ДБ, което започна да се рои, тъй като нея я напусна първо Зелено движение, а сега и ВОЛТ на Настимир Ананиев, за малко и Да, България да напуснат коалицията".
Радио ВИДИН: Има ли все още смисъл да се гласува? Наше демократично право е, да, трябва да упражним своя глас. Обаче разбирам и хората, които са отчаяни.
"Задължително. Ние сме седнали на масата. Ще ни донесат нещо за ядене. Но ние трябва да си кажем какво искаме, иначе просто ще ни донесат нещо. Най-вероятно няма да ни хареса. В края на деня сметката идва, нали така? Ние ще я платим, независимо дали сме гласували. Данъците ще си ги платим и ще продължим да си ги плащаме. Ако изберем некадърно правителство, ако изберем некадърни депутати, а благодарение на нашия избор имаме и некадърни министри... какво ще стане? Ще имаме лошо управление на общите ни пари. Най-вероятно ще се наложи да ни вдигнат данъците, да ни вдигнат осигуровките. Не е сигурно какви беди може да се случат от лошо управление. Ние виждаме в момента, в последните 4 години, как България беше първенец по инфлация в Европа. Нашите доходи не растяха, продължават да не растат толкова, за да компенсират инфлацията. Ние виждаме как големи инфраструктурни проекти на практика няма в страната. Всичко е замръзнало, нищо не се случва. Това не е нормално. Ние виждаме как дори подръжката на пътищата, към която по принцип имаме много критики, но в момента е на много по-ниско ниво. Всичко това се случва заради хората, които са на власт. Когато хората, които са на власт, се сменят през няколко месеца - няма как да получим по-добра услуга. За мен е много важно да гласуваме така, че следващите избори да не са през март 2025 година, а да са 2028 година. Да имаме четири години спокойствие и ръст на икономиката, ръст на доходите, да се строят пътища, магистрали и всякаква друга инфраструктура, от която имаме крещяща нужда".
Радио ВИДИН: Има ли формация, която може да победи ГЕРБ? Най-мощна подкрепа в България, поради много причини, има именно тази партия. Възраждане и ППДБ могат ли объркат сметките?
"Продължаваме промяната имаха своя пик като партия, когато бяха с повече гласове от ГЕРБ. Ако тогава бяха направили коалиция, те щяха да са в по-силната роля. Сега с всеки следващи избори ПП, дори обединени с Демократична България, имат все по-малко и по-малко депутатски места. Те влязоха в коалиция с ГЕРБ и ДПС, но влязоха от позицията на слабия, от позицията на по-малкия партньор. Ако някой се разочарова от тази коалиция, която наричаха Сглобка, това бяха повече избирателите на ППДБ, отколкото на ГЕРБ. Избирателите на ДПС изобщо не се трогнаха. Дали на новите избори Промяната може да събере изгубените 300 хиляди гласа + още? Съмнявам се, откровено казано. Техните твърди избиратели си гласуват за тях по принцип, но тези, които бяха на анти-ГЕРБ истерията, се съмнявам, че ще се върнат. Те или няма да гласуват, или ще гласуват за някоя от другите много опции. Възраждане? Не съм сигурен, че могат да станат първа сила. Най-малкото защото в момента, в който проучванията започнат да показват подобно нещо, една част от хората, които са уплашени от възможността една проруска партия да стане първа, ще гласуват. Ще гласуват или за ГЕРБ, или за ППДБ, за да намалят техния процент. Видяхме подобна мобилизация във Франция. Много различна изборна система, но да не бъдат допуснати от Националния фронт да спечелят изборите. За нова партия - ние непрекъснато чакаме нови партии, нови партии, нови партии... Откъде да дойдат тези нови партии и нови политици? Това са хората в България. Толкова процента се интересуват активно от политика, толкова процента са готови да дадат от свободното си време за изграждане на партия... Не мисля, че в близките 10-20 години, докато не се промени малко, как да кажа, докато не пораснат днешните деца, не мисля, че можем да видим някаква сериозна културна промяна в партийния ни живот".
Радио ВИДИН: Чудя се какви ли са реалните перспективи за нова Сглобка? Истината е, че ГЕРБ и демократичното обединение са най-големите формации. Очевидно е, че имат различия, но защо да не ги преодолеят в името на страната?
"Когато направиха предишната си коалиция, за тези 9 месеца, в които управляваха заедно, се случи някои хубави неща. Започнаха ремонти на пътищата. Започна плахо да се строи магистралата до Варна. Защо не си кажат "хайде сега да свършим тези неща, да построим тези пътища, да подсилим армията, да имаме адекватен бюджет, атомната централа, да оправим ПАВЕЦ "Чаира"... това са все конкретни неща. Да си кажат, че няма да повишават данъците, даже да ги намалят, което е хубава дясна политика, която винаги работи. Тези неща, ако ги направят, ако управляват 4 години така, а след тези 4 години България е по-богата, кризата е минала, победена е, нашите доходи растат, привлечени са чуждестранни инвестиции, раздвижена е фондовата борса... мислите ли, че някои от гласоподавателите им искрено ще се сърди? Според мен всеки един нормален човек, който просто иска да си гледа живота, не се интересува какъв цвят е котката, а дали лови мишки".
Радио ВИДИН: Това особено важи в настоящия контекст, имайки предвид, че държавата, както многократно казахте, не върви вече 4 години. Няма значение какъв е цветът, хората се нуждаем от конкретни стъпки, за да можем да се чувстваме европейски. Да живеем по-добре.
"Смятам, че ние отдавна трябва да се чувстваме европейски, защото много отдавна България е една много добре развита европейска държава. Не знам дали го чухте, но в гръцкия парламент обсъждаха интересно проучване на местни икономисти, които твърдят, че средната заплата в България и минималната такава при нас, имат по-висока покупателна способност от тези в Гърция. Само преди 25 години, напомням, българите гледахме, беше брутална завист, към начина на живот на южните ни съседи, които тогава бяха в ЕС и НАТО, не бяха фалирали, нямаха комунисти на власт 45 години, а ние бяхме преживели поредния фалит, хиперинфлация и бяхме много бедни. Минаха няколко години, ние започнахме да растем, а в момента, според гръцки икономисти, не според български, покупателната способност на нашата средна заплата е по-висока от тяхната. Според друго изследване, на нас ни остава много малка сума в евро, ако не се лъжа - 38 евро, за да мине средното заплащане в България да стане и буквално по-високо от това в Гърция. Значи нещо се е случило нещо добро в България, а в Гърция, благодарение на някои леви политики, които те години наред следват, са изостанали. Ние не можем да спрем и да кажем "много сме зле", когато ние сме по-богати като покупателна способност от всички съседни държави, когато нашите заплати все пак са едни добри европейски заплати, когато ние ходим на почивка в чужбина, когато живеем в нормални жилища, имаме коли... само до преди десетилетия нямахме този стандарт на живот. В момента можем да се измеряваме с богатите западноевропейски държави, а даже по много параметри можем да кажем, че това тук е много по-добро в България от Западна Европа, Швеция, Холандия,Франция. Нека да имаме малко самочувствие, отдавна не сме онази съсипана от БКП и БСП държава".
Радио ВИДИН: Това е така, да. Но се надявам да се предприеме следващата стъпка, защото има нужда от редовно правителство. Качествените политики и големите стъпки не стават за 1-2 месеца.
"По принцип най-добрите периоди са, когато не е едно правителство 4 години, а няколко поредни, защото тогава политическата система работи много по-добре, защото тогава ние виждаме как партиите са принудени да подбират по-добре кадрите си. В момента, ако аз искам да създам партия, аз ще вкарам в нея произволен човек, който все пак се съгласи да бъде мой представител в някой областен град. Този човек става депутат, но той не познава законите, не е правно грамотен... и така се стига, няма да навлизам в конкретика, но много закони, които са добри, са одобрявани от мнозинството българи, но са зле написани. Техните опоненти казват, че този закон е лош, защото не е добре разписан. Не е добре написан, макар да е приет, да става закон. Как пишем закон, който забравяне нещо, без да дефинираш добре какво точно забраняваш, а след това да кажеш какво ще стане, ако нарушиш закона... имаме два такива примера. Законът за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, който ако някой излезе и каже "БКП са чудесна партия" - нищо не следва от това, макар да нарушава закона, просто няма наказание за това нарушение. Другият е законът за забраната на хомосексуалната пропаганда, на пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация, който също беше приет на второ четене, влезе в сила, но какво става, ако се наруши този закон? Много е важно, когато пращаме депутати, те да могат да осмислят докрай какво точно се приема. Преди, в предишни парламенти, все пак в правна комисия имаше добре подготвени юристи, които да изчистят подобни неща. В момента дори в комисиите влизат масово депутати, нямащи нужния ценз. Опасявам се, че много години ще ни отнеме да изчистим плявата, която се изчисти, за да можем да получим адекватно законодателство. Което ще стане с нормализация на обстановката и с подбор на по-добри кадри. Кадри има в България, те просто странят от политиката, защото няма смисъл да си захвърляш хубавата работа, хубавия частен бизнес, хубавата позиция, за да отидеш да станеш депутат за 3 месеца и след това да не можеш да се върнеш към нормалното си ежедневие".
Радио ВИДИН: Може ли вотът на 27-и да излъчи различна картинка?
"На последните избори имахме партия, която беше изненада. Нито една социологическа агенция не очакваше това от Величие. Тя се разпадне още със съставянето на парламента, но е много вероятно да успее да влезе и в този парламент. Няма да се изненадам, ако още някоя нова сила успее да събере 2-3 %, може даже да прескочи бариерата. Българите сме много емоционални. Все повече хора, въпреки многото години окалване на партия ГЕРБ и най-вече на нейния лидер Бойко Борисов, гласуват с отвращение за ГЕРБ - партията, която остана стабилна. Защото ние виждаме как във всички останали парламентарни групи, без ГЕРБ и Възраждане, има много големи вътрешни търкания, докато ГЕРБ и Възраждане са единствените две сили, в които такива неща няма или поне не достигат до медиите. Тъй като повечето хора по-скоро не биха гласували за Възраждане, каквото и да стане, значи за ГЕРБ - "да, те са управлявали, може да са такива или онакива, но поне правеха нещо"... така че подозирам, че ГЕРБ ще е победител. Другият голям победител ще са Възраждане, които ще качат 1-2 %. Най-големият победител ще е коалицията около БСП, която с привличането на отцепниците ще бъде най-голямата изненада, защото много започнахме да подценяваме БСП, а там се мобилизираха".
Радио ВИДИН: Изненада ли е това, което се случи в една от основните партии на Прехода - ДПС?
"Безспорно всички сме изненадани, никой не допускаше, че е възможно да се стигне чак до физическо насилие и до такова грозно противопоставяне. Но аз си спомням, когато още течаха едни процеси по смяната на председател в ДПС, а решението беше Движението да има съпредседатели... как Ахмед Доган говореше за някакви хора, които искали да управляват партията като бизнес. Много се чудех тогава за какви хора говори. Оказа се, че е говорил за Пеевски и крилото около него. Моето подозрение е, че това не е някакво противопоставяне, което е започнало преди месец или преди два, а това си е вътрешно боричкане в партията. За да се стигне до назначаването на съпредседатели, а не директно на председател, значи още тогава е имало хора на този и хора на онзи, крила. Това е бил някакъв опит за помирение, но очевидно да си съпредседател не е достатъчно и председател на парламентарна група. Какъв беше конкретният повод ДПС да се разцепи? Това, че ДПС гласуваха кабинета на ГЕРБ. ДПС на Пеевски казаха, че искаха правителство, докато ДПС на Доган - не, не искаме. Тук виждаме едно съвсем конкретно политическо решение. Едните бяха "за" редовно правителство, а другите - да си продължи хаосът, поредицата от избори или пък да се направи друга управленска коалиция, която да включва останалите партии, без ГЕРБ, което математически е по-трудно. Аз не мисля, че в тази игра добри и лоши. Със сигурност няма добри. Забелязвам много хора, които години наред са били политически опоненти на Доган, за да го словословят. Напомням какво каза преди години Иван Костов - премиер на България, създател на ДСБ, той каза, че Ахмед Доган е проклятието на България. Ахмед Доган, който е агент на комунистически служби, на Държавна сигурност, може ли този човек да бъде лоялен съюзник, честен и да бъде съюзник срещу партия ГЕРБ? Явно това е нещо, което е допустимо за ляволибералната общност у нас, които се показаха като доста всеядни, като склонни на всякакви компромиси само и само да си постигнат краткосрочните цели, независимо това до какво ще доведе дългосрочно... смятам, че всъщност, ако можем да търсим някой основен виновник за безвремието, това е точно тяхната всеядност и склонност на "ние сега сме с тези срещу онези на всяка цена", а след няколко месеца - размяна на ролите, но със същата крайност".
Радио ВИДИН: Тази прогноза вярвам, ще се окаже вярна, а именно - избирателната активност ще продължи да пада.
"Най-вероятно ще е така, за съжаление. Не виждам събитие, което да накара разочарованите да бъдат мотивирани да гласуват. Такова събитие може да бъде само негативно. Такова събитие могат да бъдат високи сметки за ток, за парно, могат да бъдат все по-недостъпните храни. За съжаление, ако не се вземат мерки, имаме много наши съграждани, които могат да се почувстват изключително зле и да гласуват популистки, да гласуват крайно, радикално, и да донесат още по-лошо развитие на кризата у нас".
Радио ВИДИН: Замисълът на предизборните кампании се опорочава, когато през този един месец, вместо формациите да са по-активни и градивни, единственото, което се случва, е да се очерня по съперника. Дано този път е по-различно. Иначе не се разпространяват идеи сред избирателите.
"Ние можем да си говорим за идеи, за някакви големи идеологически различия. Голяма част от политиците в България са абсолютно деидеологизирани. Много често сменят партиите, като работодатели. Трябва да върнем говоренето за идеи. Много малко са партиите, почти няма такива, много малко са политиците, които да са ясно заявени идеологически. Тоест ти да можеш да очакваш и да знаеш този човек е десен, той ще предлага десни политики, този човек е ляв и като такъв ще предлага леви политики. Повечето хора също са деидеологизирани, така че донякъде е разбираемо, че и политиците са ни такива. Толкова много неща се предложиха, толкова обещания се направиха в последните 4 години, че на хората наистина им втръсна. Идва човек, който е бил в друга партия преди пет месеца и им е говорил едни неща, сега им говори същото. Как да мотивираш някой да дойде и да гласува с очевидно празни думи? То си личи, защото повечето не са и толкова добри актьори, за да могат сами себе си да излъжат. Предизборната кампания ще бъде вяла. Бюджети няма, послания няма, всички са уморени и на никой не му се занимава".
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..