Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агроном: В сушави години е желателно да поливаме овошките

Снимка: Радио Видин


Невижданата суша ни налегна това лято. Заради високите температури и продължителната липса на дъжд бе компрометирана и реколтата- основно при неполивните култури. В края на миналата седмица дългоочакваният дъжд се появи, но доколко той е полезен сега?  За това и за пораженията, които нанесе сушата говорим в ""Земята, която ни храни"" с агронома Иван Попов

"Дългоочакван дъжд... Наистина, почти всичко от полето е прибрано, за лозята може да има последействие- ще активира сокодвижението и ще падне захарността... Добре е за площите от прибраните култури, защото дъждът ще позволи да се обработят и да се подготвят за новия сезон, за новата стопанска година. Като цяло, добре, че го има... На много места осезателно спада нивото на подпочвената вода, губят се водите в бунарите и помпите, това вече е проблем, но все пак, трябва да се напоява... Има изгаряния от силното слънце, но трябва да реагираме според ситуацията". 

При високите температури се нарушават физиологичните процеси в растенията, казва Иван Попов:

"По-силното слънцегреене, температурните аномалии, при липса на влага за късо време и засушаване, при всяко растение, един от най-чувствителните периоди при растенията е цъфтенето, първата реакция е да хвърли цвета... За да се развиват нормално растенията, трябва вода..."

Продължителната лятна  суша, съчетана с екстремни температури, се отрази негативно не само на полските култури, но и на овошките. Често обаче стопаните забравят, че и те се нуждаят от напояване. Трябва да се грижим за тях, ако искаме и догодина да берем плодовете им, казва Иван Попов:

"Едни от сортовете са в процес на събиране, други предстои да бъдат прибрани... И при овошките един от чувствителните моменти е цъфтежа и при липса на влага, хвърлят цвят. Следващия момент- наедряване на завързите, през лятото, има един период на естествено отхвърляне- освобождаване на дърветата- това си е нормален процес... При наближаване на момента на узряване, при беритбена зрелост, също се получава окапване. Започват да окапват, защото по-голямата маса на плода изисква повече сокове и хранителни вещества, и когато има дисбаланс на влага, дървото започва да се освобождава... При недостиг на вода, в сушави години, след окапването на цвета и плодовете, след това окапват листата и последната фаза е загиване на растението... Затова човек трябва да е готов да подаде жизненонеобходимата течност за всички живи същества..."

Сушата е възпрепятствала гъбните заболявания по овошките, но дръвчетата не са имали голям прираст и са заложили повече плодни пъпки. Затова и според агронома трябва малко по-убедително да се орежат- за да се да се предизвика малко по-силен растеж и да се намалят заложените пъпки и плодът, който ще натовари растението.  От сушата повече страдат по-младите растения, заради по-плитката си коренова система, затова и често когато не се поливат, дръвчетата загиват.

Освен като агроном, Иван Попов има не малък опит и като преподавател в професионални гимназии, затова и има поглед върху ситуацията преди и сега. Като човек, който е закърмен с любов към земята, той е убеден, че е изключително важно да има селскостопански училища, в които не се учи само теория, а такива, в които децата имат възможност да се доближат максимално до земята и нейните плодове. 

"Трябва училище, в което да се създадат полета, всеки да може да се докосва до растението, до почвата, до семенцата, до пътя на производство на разсад, посадъчен материал... Не може току-така да се пръкнат специалисти само на книга и на бялата дъска, и онлайн... Трябва си практика, на място, сред живата природа. Това обучение трява да се заложи като политика на висше държавно ниво..."

Иван Попов е готов да предаде своите знания на всеки, който пожелае- прави го и сега, когато го поканят да изнесе лекция по калемене и резитба. А интересът към нагледните му уроци става все по-голям. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цветанка Генадиева - за призванието на учителската професия

Учителката Цветанка Генадиева гостува днес в "Думата имат старейшините". Тя е завършила Софийския университет, има богат педагогически опит, преподавала е по биология и химия в техникума в Ковачица. От дълги години живее в ломското село, където се е омъжила, иначе е родом от Плевенско. Разказва, че като учител започва работа в Родопите,..

публикувано на 17.10.24 в 16:50

Фондация обяви конкурс на тема "Ти какво дишаш"

Фондация "Отворен час" обяви национален конкурс за детска рисунка на тема "Ти какво дишаш". В него могат да участват деца от всички възрасти, като към рисунката могат да изпратят и текст с информация как те виждат замърсяването и какво е тяхното решение. "Тази година вторият конкурс, който организираме в рамките на кампанията "Пази..

публикувано на 17.10.24 в 16:13

Румен Николов: Има възраждане на популацията на дивото прасе

Започна ловът на диво прасе, който по традиция се открива първата събота и неделя на октомври месец. "Ловците чакаха с нетърпение този момент. Най-атрактивният лов, останал по нашите краища е дивата свиня. Защото е емоционален, прасето е силно животно, има случаи на единоборство прасе с ловец, миналата година имаше такъв случай", разказа..

публикувано на 17.10.24 в 16:08

Въвеждат камери за синята зона във Видин

Автомобил с камери ще подпомага работата на Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин. Превозното средство, оборудвано с техническите средства, ще следи за неплатени такси в зоната. По този начин ще се улесни работата на контрольорите и част от тях ще могат да бъдат пренасочени да извършват други дейности. Същевременно ще се намали..

публикувано на 17.10.24 в 15:50

Хартиена или електронна книга?

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите.  Всъщност, съществуват..

публикувано на 17.10.24 в 15:14

Предлагат обредни хора от Делейна за националната система "Живи човешки съкровища"

Танцов състав "Делейнчани" при Народно читалище "Светлина" в село Делейна, община Брегово, е един от кандидатите от област Видин за вписване в Националната система "Живи човешки съкровища" за 2024 година. Съставът кандидатства с два обредни танца, характерни за селото, обясни библиотекарят на читалището Лена Спирова.  "Ние ще представим..

публикувано на 17.10.24 в 15:12

За пътя на непридружените деца бежанци през България

Само през миналата година в България са регистрирани над 22 500 молби за международна закрила, една четвърт от тях са за деца, по данни, които Уницеф - България цитира. Едни от най-уязвими са децата, които пътуват без родителите си. Поискана е закрила за 3843 деца без придружители.  Това са случаите, за които се знае. Понякога за децата,..

публикувано на 17.10.24 в 14:05