Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември. 

Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във Видин. Това са Илко Якимов Цветков като заместник-научен ръководител на проучванията в Рациария и Бонония, д-р Ваня Ставрева - заместник-научен ръководител в Бонония, Никол Благоева и Фионера Филипова - археолози специалисти, Екатерина Илиева - консерватор-реставратор. Домакини на предходните конференции са градовете Ферара, Виена, Загреб, Яш и Белград.

В конференцията ще участват над 100 учени от Европа. От видинския музей д-р Ваня Ставрева ще представи свой доклад, а Никол Благоева - два постера.



"В единия ми постер ще бъдат представени резултатите от проучванията на керамиката от римската епоха и късната античност, открита на територията на Бонония. Битовата керамика е основен източник на информация на историята за материалната култура... До момента тази тема не е разглеждана самостоятелно... Бонония е важна част от Римската империя... Определени са различни типове керамични съдове...

Обработеният материал показва, че най голям е броят на материалите от II век и от III век... Керамиката е представена от образци с италийски произход. Имаме и егейски произход - това са четири амфори от II век. Това означава, че има сериозни търговски връзки, река Дунав спомага за това...", каза Никол Благоева, уредник-археолог.

Вторият постер, който тя представя в конференцията е озаглавен "Римски златни пръстени от Регионален исторически музей - Видин" в съавторство с колегата Дарко Ангелковски. Включени са 10 златни пръстена, които са от  фонда на видинския музей. Датират от I до III век. 

Седмата  международна конференция се провежда в Културен център "Жул Паскин" във Видин.

Съорганизитори са Националният археологически институт с музей към Българската академия на науките, Регионален исторически музей - Видин, Община Видин и Университета във Ферара.

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50