Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

| Интервю
5
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН



Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори преди буквите. Създава първата си песен, в стил джипси джаз, "Обичам те през май", която успешно реализира през 2021 година. 



Освен като писателка, Ана-Мария блести и като инфлуенсър. Преди три години тя създава YouTube канала "Светът на Ан-Мари", където споделя своите приключения, пътувания, мисли за майчинството, творчеството и любимите си български книги и музика. В социалните мрежи описва себе си с чувство за хумор като "майка, творец, юрист, пътешественик и ходещо бедствие". Нейните последователи, както в YouTube, така и в Instagram, се наслаждават на позитивното ѝ излъчване и нейната искрена любов към живота.



През последните години Ана-Мария изразява своята любов към творчеството и чрез други форми на изкуство. През 2018 г. издава дебютната си стихосбирка "Пияните мисли на една трезва глава", последвана от втора стихосбирка три години по-късно. Тази година тя прави още една крачка в литературния свят с издаването на своята първа книга за деца "Д като Дакел", вдъхновена от истинските приключения на нейното куче Анди. Чрез книгата си Ана-Мария иска да събуди любовта към четенето сред децата и да ги научи, че добротата е заразителна и винаги има смисъл да правиш добрини.



"Много е важно според мен, без значение книжка, списание, филмче или детски сериал, защото децата гледат и това, да има определена поука и да има нещо, което дава или засяга дори социални проблеми. Забелязвам все повече такива детски книжки, което ми дава една вътрешна утеха."

Беше ни чудно защо Ана-Мария избира да учи за юрист, след като е толкова артистична личност.

"Правото също е изкуство. Има една римска сентенция, която ние учим в първи курс - "Правото е изкуство за доброто и справедливото". Реално доброто и справедливото като ценности аз лично ги залагам в творчеството си и ми се иска да се проявяват малко по-често в ежедневието ни, дори и в битовизмите, за които се караме или на които ставам свидетел ежедневно, за конфликти между хората, именно за това не съм съгласна, че правото не е изкуство и че не подхожда на артистичните хора, даже напротив. Има изключително интересни неща и може би, поне в моя случай, правото ме заземява, докато изкуството ме кара да летя, да мечтая. Правото ми създава една хубава граница, не в лошия смисъл, в който да мисля повече за заобикалящия ни свят и малко по-логично."

Макар че днес живее в София, корените ѝ винаги я дърпат обратно към родния край. Ана-Мария често се връща в Берковица, където прекарва едно вълшебно детство - спомени, които сега би искала да предаде и на собственото си дете.

"Коренът винаги ме е дърпал и продължава да ме дърпа към моя роден край и винаги там съм творила най-много. Постоянно прекарваме време в Берковица, буквално няма уикенд, в който да не кажа на моя мъж да ходим. Ние сме влюбени в природата на целия Северозапад, не само на Берковския Балкан, даже нашата любов разцъфна по планините... Общо взето природата е феноменална, не случайно точно в нашия край са творили. Вазов е създал едни от най-невероятните си произведения, разбирам го напълно... Имам много поводи за връщане. Надявам се един ден да живея отново в Берковица, много ми се иска детето ми също да прекара повече време там, с този чист въздух и огромни широки отворени простори към планината... Чакаме подходящото време, в което това да се случи."



Когато попитах Ана-Мария какво я вдъхновява да твори, тя сподели: 

"За мен е важно да правя неща, които вдъхновяват хората и ги карат да се замислят. Творчеството ми идва от желанието да покажа, че добротата винаги има място, където и да сме... 

Втората ми стихосбирка се казва "Без граници, маски и други затвори", като книжката е разделена на три глави. Първата е "Затвори" - те са малко по-тежки стихове, не са само любовни, естествено има и такива, но по-скоро там се засягат всички случки, на които съм ставала свидетел, които са ме разстройвали по някакъв начин. Вторият раздел е "Маски" и там засягам по-скоро маските, които всеки от нас ежедневно си слага, за да съвпадне с възгледите на обществото, за да задоволи нечии потребности, но не и своите. И вече "Без граници" е главата, в която аз като автор и надявам се ти като слушател политаш, замисляш се за мечтите си, замисляш се за това, което е важно в живота, за това, което наистина има смисъл, като семейство, вяра, следване на определени цели и това да оставиш следа в този, мрачен свят... И общо взето засягам социални теми, но има надежда, важното е че има надежда."



Ако се чудите откъде Ана-Мария черпи силата си - може би това е връзката ѝ с родния край или любовта към близките хора, или пък нейният неспирен стремеж да се развива и усъвършенства. Едно е сигурно - Ана-Мария Герасимова е много повече от инфлуенсър, тя е творец, който оставя следа. 

Чуйте повече в прикачения звук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50