Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От кризата до травмата - как влияе стресът на развитието на детето

| Интервю
Снимка: Ани Петрова



В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще поговорим за кризите, през които преминава детето и по-скоро за това какво се случва, ако те се превърнат в травми, които оставят дълбоки емоционални белези. Може би първо трябва да започнем от там какво представляват кризите при децата.

Психологическите кризи са онези ключови моменти в живота на всяко дете, когато то се сблъсква с нови ситуации, които го предизвикват да адаптира своето мислене, поведение и отношение към себе си и света. Това могат да бъдат моменти на първи сблъсък със социалните норми, вътрешни конфликти за независимост или дори просто първите опити да утвърди своята идентичност. Тези етапи са нормална част от развитието и спомагат за изграждането на самостоятелна и устойчива личност. Ако обаче не ни се случат тези кризи, ние няма как да израснем като личности, казва психологът Стела Дечева от Видин, която посочи примери какви могат да бъдат кризите при децата:

"Обикновените житейски кризи - такава може да бъде примерно дори от раждането до 1 година и половина, самото бебе, как може да реагира, за да каже, че е гладно, жадно - с плач. Тогава майката, ако не откликне на плача у бебето, се създава недоверие. Но това недоверие не е само към майката, то е към целия свят и към себе си. Това е базисното доверие или недоверие. Ако майката откликне, разбира се, тогава то расте едно щастливо бебе до следващата криза."

Един от най-важните фактори, които определят дали една криза ще се превърне в травма, е степента на емоционална подкрепа, която детето получава. Ако то не се чувства сигурно и защитено, или ако е изложено на силни стресови ситуации без необходимата подкрепа, това може да доведе до дълбоки психически травми. Прекомерният натиск върху детето да бъде перфектно, както и липсата на възможност да изразява емоциите си, също допринасят за травматични последици.

"Всеки един етап от развитието на човека преминава през такава криза и всяка една е важна и ключова и всъщност би могла да бъде предпоставка за травма. Разбира се, че изходът от самите етапи на развитие, ако е в положителния аспект, тогава травмата е събитие, което така или иначе се е случило, но ние сме устояли на това събитие, преработили сме го и нашата психика се е справила. Ключови са от раждане основно, училище, общо взето до към 12, 13 години - това е базата, която се поставя всъщност и (...) след това ни правят хора, които се справят."

Някои от най-честите житейски ситуации, които могат да изглеждат обикновени, но всъщност да доведат до дълбоки емоционални рани, включват: развод или раздяла на родителите, тормоз в училище, прекомерен академичен натиск, загуба на домашен любимец, непостоянство в родителското внимание, прекомерни родителски очаквания, емоционално или физическо насилие и много други. На пръв поглед тези ситуации могат да изглеждат незначителни или част от ежедневието, но в зависимост от реакцията на детето и липсата на подкрепа, те могат да доведат до дълбоки емоционални травми.

"Децата реагират на травматичните събития, особено ако вече са се превърнали в травма, различно. В един момент може да е щастливо, в следващия момент може да плаче, емоционални изблици може да има, може да се затвори в себе си, да става разсеяно, не помни, падат оценките в училище. Може да се види, различава се. Ако един родител си познава детето, винаги може да разбере, че нещо се случва с него."  

Кризите са неизбежна част от развитието на всяка личност, но техният изход зависи от подкрепата, която детето получава. Когато тези кризи бъдат адресирани по правилния начин, те могат да бъдат ключов момент за личностен растеж. Въпреки това, ако бъдат пренебрегнати или ако детето бъде изложено на прекалено много стрес или травматични събития, кризите могат да оставят дълбоки травми, които ще повлияят на бъдещето му. Важно е възрастните да разпознават тези моменти и да осигурят необходимата подкрепа и грижа, за да помогнат на детето да премине през тях с увереност и сила.

Повече по темата чуйте в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Неделното училище във Видин отваря врати

На 12 октомври започва учебната година в Неделното училище към митрополитския храм "Св. Николай Чудотворец" във Видин . Първоначално ще се изучава вероучение, а впоследствие ще има още една школа - по  иконопис. Мария Борисова , която е учител по религия и православие, ще ръководи школата по вероучение.   "Обучението ще е в рамките на един..

публикувано на 07.10.24 в 16:00

Сдружението на жените мотористи с безплатни прегледи за рак на гърдата във Враца

Враца става поредната спирка от Националната кампания за борба с рака на гърдата , организирана от Сдружението на жените мотористи "Lady Bikers MPowered Bulgariа". В града ще се проведат безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от д-р Цветомир Иванов.  "Въпреки че в "розовия" октомври много лечебни заведения и специалисти пускат..

публикувано на 07.10.24 в 15:54

Родители поддържат детска площадка във Видин

Във Видин има една вдъхновяваща група от млади бащи, които се грижат за детската площадка в парк "Владикина Бахча" със сърце и внимание, които рядко се срещат днес. Те предпочитат да останат анонимни, не търсят признание или слава, но делата им говорят повече от всякакви думи. Това, което правят, заслужава уважение и дава надежда, че все още..

публикувано на 07.10.24 в 15:30

Изложбата "Портали" на Галина Велчева гостува във Видин

От днес, 7 октомври, в Културен център "Жул Паскин" във Видин  можете да разгледате изложбата живопис "Портали" на художничката Галина Велчева , която е съвременен български живописец. Работи приоритетно в сферата на модерния абстракционизъм и кубизъм. Разработва също авторски техники. Нейните творби са дълбоко символични и всяка от тях..

публикувано на 07.10.24 в 13:00

Враца се включва в борбата с рака на гърдата

Розови балони ще полетят в небето над Враца  утре по повод Световния месец за борба с рака на гърдата , който се отбелязва ежегодно през октомври. Жени на управленски позиции, ученици, студенти и доброволци ще участват в проявата, организирана от Инициативния комитет за борба с рака на гърдата. Целта е да бъдат приканини жените да си направят..

публикувано на 07.10.24 в 11:48

В „Музикална зона“ слушаме чешкия славей Карел Гот

 Карел Гот, чешкият Франк Синатра, беше един от най-известните изпълнители по време на комунизма и остана на върха дори и след нежната революция през 1989-а. Наречен "Синатра на изтока" от германската преса по време на турнето му през 1967-ма, 42 пъти Гот е бил определян за най-обичан изпълнител на Чехословакия и Чехия. Създател на..

публикувано на 07.10.24 в 09:00

Христос е животът и възкресението на света

В Третата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към осъзнаване на великата сила, която има и ни окриля с нея Господ Иисус Христос. Сила, която е свръхестествена, сила, която прави невъзможното възможно, сила, която показва на човека къде да бъде насочено неговото внимание, взор, молитва, дихание и..

публикувано на 06.10.24 в 08:00