Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се 100-те най-добри училищни практики у нас

Учители от цялата страна могат да споделят добри практики от класните си стаи и училища до 30 октомври. За четвърта поредна година конкурсът "Добрите практики на фокус" търси успешни примери и иновации в образованието у нас. 

Инициативата е организирана от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg и цели да събере, опише и популяризира добри педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения на ученици и тяхното благополучие, казва Преслава Байчева, специалист "Дигитален маркетинг" в prepodavame.bg:

"Това е конкурс, чиято идея е да подтикне учителите да споделят добрите си идеи от класните стаи... Да споделят това, което конкретно правят с учениците си и то да стигне до повече колеги... Тази година сме решили практики със социално-емоционални умения на децата, практики, които развиват социалните умения в децата, уменията да работят в екип, да споделят по-добре и да управляват емоциите си и да постигат по-добри академични резултати... В конкурса има няколко етапа на подбор..."

Добрите практики могат да се подават до 30 октомври на сайта https://prepodavame.bg/dobrite-praktiki-na-fokus/.

След подбор и интервюта с подателите, ще се изберат онези 100 най-добри практики в областта на социално-емоционалното учене, които да бъдат публикувани и популяризирани сред образователната общност. През април 2025 г. на официално събитие в София ще бъдат отличени и наградени успешните примери, избрани от публично гласуване и експертно жури.

Повече - в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и..

публикувано на 11.11.24 в 14:00

Песни за луната в "Музикална зона"

  На 11 ноември Българската православна църква отбелязва празника на Св. великомъченик Мина, един от най-обичаните светци в страната ни. Името му означава „месечина, луна“. Което ме подсети за български и световни хитове, в които Луната е основен герой. Точно такива песни ще слушаме днес- възпяващи луната. Луната, на която са стъпвали малцина,..

публикувано на 11.11.24 в 09:00

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00