Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зърнопроизводител: Ниските добиви ще смъкнат рентите

Снимка: Радио ВИДИН


Отпуснатите от правителството 200 млн. лв. обезщетение от т.нар. "украинска помощ" вече са по сметките на земеделците. На среща с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и със земеделския министър Георги Тахов гилдията поиска писмени гаранции за възможностите и сроковете за изплащане на останалите 125 млн. лв. от договорените средства. Те ще бъдат изплатени до края на ноември, а земеделските производители отменят протестната готовност.

Макар и малко, средствата ще покрият част от разходите на зърнопроизводителите, които сега са в кампания, каза  в "Земята, която ни храни" Александър Александров от Видинския съюз на зърнопроизводителите: 

"Виждаме, че сумата е малка, на фона на това, което в другите държави се случва, но това са възможностите на държавата. Есенната сеитба е на прага, трябва да се засеят есенниците, за да можем да очакваме резултат и нагодина. Земеделието е процес, който не търпи отлагане, преговори, бавене... Нещата трябва да се случват по най-бързия начин. Средствата са необходими сега, още повече, че започва изплащането на ренти... "

Заради продължителната суша през лятото, високите температури и ниските добиви, най-вероятно рентите ще бъдат намалени, посочи Александър Александров. 

"Рентите имат една редукция поне с 10-20 процента масово. Опасния момент е дали ако продължим по този начин, няма да се стигне до неплащане на рентите- миналата година имахме няколко фалита в региона и дали тази верижна реакция няма да продължи и занапред..."

При недостиг на средства, по-уязвими са малките и средни производители, посочи зърнопроизводителят:

"Те получават толкова, колкото са изкарали. Не са изкарали пари от други бизнеси. За тях е жизнено важно това. Голяма част директно изхранват семействата си с този род бизнес, създават и работни места... "

Според Александър Александров войната в Украйна, сушата и пожарите са все ситуации, които са непредвидими, затова и в държания бюджет трябва да има заложени средства за покриване на загубите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев. "И оттук всеки си прави изводи, които са му..

публикувано на 10.10.24 в 15:59

Еколог от Мездра маркира екопътеки

Борислав Леонкев е добре познат турист, треньор по планинарство, секретар на туристическото дружество в Мездра допреди 1997 година. И сега продължава да организира преходи, а от 2021 година маркира пътеки. Иска да свърже всички селища в община Мездра. "Имам около 20 пътеки готови- просичане, маркиране и ще правя един кръг, както е Ел..

публикувано на 10.10.24 в 15:55

Нов живот за стари дървета в Крайдунавския парк във Видин

Днес говорим за добрия пример или както се казва - как от нищо можем да направим нещо. Поводът за това са две изсъхнали дървета в Крайдунавския парк на Видин , в района на Художествената галерия. Каква е тяхната история ни разказва Емилиян Евтимов , директор на Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство": "В първото каре до..

публикувано на 10.10.24 в 14:27

Държавен архив-Видин отбелязва Деня на архивиста с изложба и почетен знак за Светлана Кръстева

"В Държавен архив Видин се осъществява подбор, комплектуване, регистриране, обработване, съхраняване и предоставяне за използване на определените за постоянно запазване документи, както и научно-методическото ръководство и контрол на организацията на работата с документите в деловодствата и учрежденските архиви, тяхното опазване и използване." Това..

публикувано на 10.10.24 в 13:30

В "Музикална зона" на 10 октомври 2024 слушаме Джузепе Верди

На 10 октомври се навършват 211 г. от рождението на италианския оперен композитор Джузепе Верди.  И до ден днешен музикално-сценичните му произведения са неизменна част от оперния репертоар, като повечето от тях се превръщат в шедьоври. Звучат арии и номера из оперите "Травиата", "Риголето", "Аида", "Набуко", "Дон Карлос", "Трубадур"...

публикувано на 10.10.24 в 09:00

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00