Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: Пиесата "Бог високо" е съвременна и днес

Снимка: БГНЕС

След 35 години пиесата "Бог високо" от проф. Кирил Топалов отново ще се играе на театралната сцена. Поставена е във видинския драматичен театър от режисьора Минчо Събев. 

"Бог високо" проследява събитията във Видин при управлението на Осман Пазвантоглу и пребиваването в града на Софроний Врачански. Пиесата е написана през пролетта на 1989 година и за първи път е представена от Театъра на словото към Съюза на българските артисти. Излизането ѝ в годината на смяната на политическата система у нас често се възприема като отзвук на случващото се в страната, разказа проф. Топалов. 

"Тогава много ме интервюираха и казваха: "Вие специално за това ли сте направили тази пиеса?". Аз преподавам възрожденска литература цял живот в университета, имам много книги по възрожденска литература, но все пак този период тогава на промяната много заприлича на времето на Софроний, защото то е по свой начин революционно. България тогава за първи път започва да се осъзнава, след Паисий и Софроний, като народ с минало, с история, героична. Освен това човек като изучава историята, вижда, че малките народи като нашия са били винаги играчка в ръцете на Великите сили... Но нашият народ от този конфликт на Великите сили се научи да се брани, започна да се осъзнава като народ и да търси своите права. Обикновено осъзнаването и на една личност става мъчително, с цената на жертви, но и с цената на отваряне на пътища напред. И аз това исках да покажа с тази пиеса и с бляскавата роля на Софроний по време на видинския му период, с интересната личност на Пазвантоглу, който е една от най-интересните личности на епохата на размирието, както пише Вера Мутафчиева. Видинският Пазвантоглу дава пример на едно по-различно отношение към хората, към държавата, към държавността". 

За това, че Пазвантоглу е различен владетел, говори и сърцето върху неговата джамия във Видин. Смяната на полумесеца със сърце е уникално в историята на исляма, посочи проф. Топалов. 

"Това може да се тълкува и чисто тактически. При него са служили и християни, и мюсюлмани. В негов интерес е било и християните, и мюсюлманите да му служат еднакво задружно и еднакво силно, и така и е било. Той е пращал своите дружини през Дунава да ограбват влашките села и градчета, по-малко е ограбвал български райони. Общо взето е пазил своя Видински район и така си е създавал много добър имидж, ако използваме днешната дума, по онова време. И очевидно в изпълнение на тази своя политика да обедини своите войници, които му служат, той е сменил полумесеца със сърце. Има и още нещо. Знаем, че неговата майка е била високообразована жена, и не изключваме и тя да е съдействала в някаква степен, дори да възпита у него една по-голяма толерантност, чисто верска, национална и т.н. Тоест, преплитат се различни сили, които са се намесили тогава... Пиесата е многостранна откъм идеи, откъм желание за внушение. Във всички случаи съм се мъчил да са хуманни идеи, във всички случаи идеи срещу насилие, защото Пазвантоглу все пак е един насилник..." 

Проф. Кирил Топалов ще бъде сред публиката на премиерата на спектакъла "Бог високо" във видинския драматичен театър. 

"Аз се радвам, че видинският театър след толкова години отново се обърна към пиесата, защото тя по своите внушения, щом е толкова съвременна и днес, значи не случайно се е обърнал театърът към нея. Това не става много често в театъра. В света на театъра  непрекъснато се търси "нещо ново, нещо ново"..."

Премиерата на "Бог високо" е на 23 октомври в салона на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05