Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде са съвременните будители?

Уникален стенопис в катедрален храм "Свети Димитър" във Видин с изображения на Васил Левски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Бенковски и Георги Раковски.
Снимка: Красимир Каменов

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане.

Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията на младите хора днес са съвсем различни, но това е и предизвикателството пред тях. 

Вдъхновители днес са и хората, които ни приобщават към милото и родно българско, към това да се гордеем, че сме българи. 

Самите ние можем ли да бъдем будители поне за малко?

Според писателя, сценарист и публицист Николай Фенерски "и днес има будители, защото има нужда от събуждане":

"Будителите са българските възрожденци. Които започват с Паисий Хилендарски, монахът на Света гора, който създава една тънка, но много важна книжка. Тя е първият лъч светлина в мрака на робството. Това не е просто турското робство, а това е "робството" на хора, които не се интересуват от нищо и гледат да оцелеят на дребно. За първи път тогава някой им казва - вие сте човешки същества... Така се започва с една поредица от будители, но аз си мисля, че ние и до днес не сме се "освободили"... Самата дума "възраждане" е превод на "ренесанс", но хората на Запад имат едни проблеми, а ние - съвсем други. И тези проблеми не са отминали и не са решени... И днес има будители, защото има нужда от събуждане", коментира Николай Фенерски.   

"Разбира се, че има будители. Една съвременна България винаги трябва да има своите будители. Будители са учителите, учените, журналистите, писателите и много други... Има будители, но трябва и държавата да се замисли. Радостно е, че млади хора се обръщат към корените си и съживяват българското. Те са будители... Трябва да вярваме, че има будители. Ако я няма вярата, то ще спрем да съществуваме...", коментираха видинчани.

Да си припомним един цитат от Любен Каравелов:

„У нас се захванали да ценят хората по ръкавиците и по мустаките, а умът им, разумът им и честта им са съвсем маловажни неща“, изразява преди години загрижеността си той за стойностите и приоритетите в обществото. Любен Каравелов ни дава повод за размисъл и днес, когато обществото често се оценява по външния облик и материалните стойности. Цитатът ни напомня, че истинската ценност на човека се крие в неговия ум, разум и чест, и че тези аспекти трябва да бъдат високо оценявани и уважавани в нашето общество.

И да завършим с думите на Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение през 1922 г. по повод обявяването на 1 ноември за общонационален празник в България:

„Първата ни грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот…”.

Дали ще продължим да търсим новите будители, или ще си гледаме "мустаките" зависи от нас самите. 

Нека се събудим! 

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10