Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесовъдите като съвременни будители

Снимка: СЗДП, Колаж на Радио ВИДИН

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. 

Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на будителите" с горските педагози с презентация, която директорът Радослав Николов представи пред единадесетокласници от ГПЧЕ "Йордан Радичков".

"Много добре поднесена информация. Като цяло ми беше интересен фактът, че има и млади работници... Имаше много любопитни факти, което беше много интересно. И за растенията, които са тук и са ендемити... Много информация беше събрана в тази презентация, на разбираем език за нас, за да ни бъде интересно... Доста информация, която преди не съм чула...", казаха след часа учениците Ивет Георгиева, Божана Асенова, Кристиян Недялков, Елита Пилецкая.

Според младите хора будителите днес могат да бъдат от различни професии, но това са хора, които увличат след себе си и пробуждат другите:

"Тези хора, които ни учат, провокират, професори, доктори също може да наречем че са... За мен будител това е делови човек, който подтиква към по-добро, човек, който прави промени, човек, който оставя следи... Хора от всички сфери на културата- писатели, художници, журналисти, надявам се може би някои по-стойностни политици... За мен будителят е човек, който има особен начин на мислене. Умен човек, който пробужда другите..."

"За такъв трябва да бъде определен всеки човек, който кара другите да мислят. Да ги буди да мислят, а не да им казва това е еди какво си, онова е еди какво си, трябва да ги учи те сами да мислят. Това са будителите", каза директорът на ДГС-Видин Радослав Николов.

"Да караш хората да мислят, да искаш да оставяш следи, да си полезен в полза роду, да правиш радикални неща, без да жалиш от себе си нито време, нито енергия. И всеки може да бъде дори в днешните реалности будител, ако е критичен към себе се, ако израства, ако трупа, ако има ето това гражданско съзнание, за което говорим със значими каузи, стойности неща", допълни Елена Матеева- старши учител по география и икономика в ГПЧЕ "Йордан Радичков"- Видин.

По повод "Седмица на будителите" с горските педагози на територията на няколко държавни горски и ловни стопанства бяха проведени образователни мероприятия по методите на горската педагогика, с деца и ученици. В инициативата освен ДГС-Видин се включиха и държавните горски стопанства в Ловеч, Берковица, Ботевград, Монтана, Оряхово, Белоградчик, както и държавните ловни стопанства Витиня и Априлци.

Експерти от Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" взеха участие в провеждането на беседи с ученици от училище "Христо Ботев", участваха по време на конкурса за хвърчила, обясниха пред ученици как се прави хербарий, организираха горско състезание. 

"В началото на XX век голяма част от учителите, които са били будителите, основните будители през този период, те активно са се занимавали, освен с преподаване, те са се занимавали с много дейности, обществени дейности, като голям акцент това е било и опазването на природата, запознаването на децата с гората, те първи са обърнали внимание на екологията като нещо важно в образователния процес", заяви Оля Генова- експерт в Дирекцията на природния парк и даде пример с учителя, общественик и турист Никола Нисторов, който е бил учител по биология в училище "Васил Кънчов". Самият той създава към училището оранжерия и зоокът. На база запазени документи в държавния архив се вижда, че от самата оранжерия са били набирани средство, в рамките на 300 лева годишно. В нея са отглеждани различни видове плодове, зеленчуци, храсти, дървета. Идеята била да се обърне внимание на природата, на даровете на гората. Преди 15 години Никола Нисторов дарява на Природен парк "Врачански Балкан" скоруши или дива круша. Целта била тези дръвчета да бъдат залесени на територията на парка, защото дивите плодове са изключително важни за дивите животни.

"Наличието на такива плодни дървета е изключително важно, за да имаме повече диви животни в гората. В рамките на тази инициатива бяха дарени, мисля че около 30 дръвчета... Господин Нисторов също е инициирал една инициатива за създаването на мини парк в междублоково пространство пак в град Враца, където са засадени различни видове дървета... Всеки учител е бил в някаква степен лесовъд и всеки лесовъд, според мен, е бил учител, като е запалвал хората около себе си в това да оценят колко е важно да имаме хубави гори около нас", каза още Оля Генова.

Около ⅓ от горите у нас са се възстановявали и продължават да се възстановяват с помощта на човека. Първите залесявания в България започват още в края на XIX век. В началото на XX в. те стават по-мащабни и организирани. В залесяванията и по-доброто управление на горите активно участие взима управляващото съсловие на освободена България. Особено ангажирани са учителите и учениците. Повечето училища дори са имали собствени разсадници.

За будителите днес, за хората, които ни вдъхновяват говорим с писателя и журналист от мездренското село Зверино Борислав Радославов. Той е сред инициаторите на отбелязването на Йордановден в селото и мъжкото хоро, което играят в студените води, участник е в туристическия поход "По пътя на Ботевата чета". Хората, за които пише в своите книги също можем да нарече будители:

"И то съвременни будители, от които имаме все по-осезаема нужда, виждайки, усещайки всекидневно какво се случва в обществото като разделение, като противопоставяне, като както е модерно да се казва предизвикателства. Имаме нужда от примера както разбира се на нашите просветители, книжовници, революционери, които почитаме в наши дни, но да имаме и светлия образ и светлия пример на съвременните хора, които със своя пример ни дават стимул, мотивация и мобилизация, че нещата не са изгубени. Както дядо Добри наричан приживе, а и след физическата си кончина светецът от Байлово, така и много духовници, много съвременни просветители оставят своята трайна диря и си мисля, че е хубаво да им обръщаме внимание. Наред с битовизмите, злободнението, което ни заобикаля хубаво е да почитаме това, което те правят, да даваме ясен знак на обществото, че помним техните дела и послания и по този начин да ги предаваме и на децата си, защото е наистина важно."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29