Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов- Революцията
Снимка: Музеен комплекс Берковица

Милан Миланов, по прякор Революцията, е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той посвещава цялата си дейност на популяризиране на музеи, галерии, читалища и други културни забележителности не само в малкия град, но и в Монтана и Чипровци. Повече за личността на Милан Миланов- Революцията разказа Станислава Витанова - временно изпълняваща длъжността директор на Музеен комплекс-Берковица:

"Той е роден на 28 октомври 1928 година в село Ягодово. Започва образованието си в родното село, а след IV клас отива да учи в село Бързия. През 1942 година записва берковската гимназия и след като я завършва успешно, го назначават за "околийски читалищен организатор". Започва да възобновява читалища, библиотеки, организира младежки бригади. Следва "История" в Софийски университет, а през 1950 е вече семеен, впоследствие му се раждат и двама сина."

През 1979 година Милан Миланов организира експедиция в тогавашния Михайловградски окръг и спасява около 100 икони. След реставрация, с тях открива изложби в Художествената галерия на Берковица и в Окръжната галерия в Монтана: 
Милан Миланов- Революцията
"По-късно, заедно с проф. Иванка Гергова издава албума "Възрожденското изкуство на Михайловградския окръг". През март 1981 година той урежда голяма изложба в Националния археологически музей със заглавие "Археологическите богатства на Михайловградския окръг". В продължение на 30 години работи по възраждането на трите манастира от нашата околия, като председател на Инициативен комитет за Клисурския манастир, секретар на комитет за Чипровския манастир и член на комитета за Лопушанския манастир. Прави проучвания за историята на светите места, среща се с духовници, той е неразделна част от храмовите празници на манастирите. Организира направата на 12 паметника на бележити личности, сред тях е барелефът на Иван Вазов на връх Ком, чешма-паметник "Малинарката", паметник на Димитър Филипов в Чипровци и Берковица. Неговото дело е изключително повлияно от приятелството му с нашия писател и земляк Йордан Радичков. Животът ги среща в берковската гимназия. Те са били съученици през далечната 1943 година и това предопределя техните близки взаимоотношения за десетилетия напред."

Милан Миланов е носител на най-високото държавно отличие - орден "Свети свети Кирил и Методи", първа степен, за цялостния му принос в развитието на културно-историческо наследство на Северозападния регион. 

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46