Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов- Революцията
Снимка: Музеен комплекс Берковица

Милан Миланов, по прякор Революцията, е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той посвещава цялата си дейност на популяризиране на музеи, галерии, читалища и други културни забележителности не само в малкия град, но и в Монтана и Чипровци. Повече за личността на Милан Миланов- Революцията разказа Станислава Витанова - временно изпълняваща длъжността директор на Музеен комплекс-Берковица:

"Той е роден на 28 октомври 1928 година в село Ягодово. Започва образованието си в родното село, а след IV клас отива да учи в село Бързия. През 1942 година записва берковската гимназия и след като я завършва успешно, го назначават за "околийски читалищен организатор". Започва да възобновява читалища, библиотеки, организира младежки бригади. Следва "История" в Софийски университет, а през 1950 е вече семеен, впоследствие му се раждат и двама сина."

През 1979 година Милан Миланов организира експедиция в тогавашния Михайловградски окръг и спасява около 100 икони. След реставрация, с тях открива изложби в Художествената галерия на Берковица и в Окръжната галерия в Монтана: 
Милан Миланов- Революцията
"По-късно, заедно с проф. Иванка Гергова издава албума "Възрожденското изкуство на Михайловградския окръг". През март 1981 година той урежда голяма изложба в Националния археологически музей със заглавие "Археологическите богатства на Михайловградския окръг". В продължение на 30 години работи по възраждането на трите манастира от нашата околия, като председател на Инициативен комитет за Клисурския манастир, секретар на комитет за Чипровския манастир и член на комитета за Лопушанския манастир. Прави проучвания за историята на светите места, среща се с духовници, той е неразделна част от храмовите празници на манастирите. Организира направата на 12 паметника на бележити личности, сред тях е барелефът на Иван Вазов на връх Ком, чешма-паметник "Малинарката", паметник на Димитър Филипов в Чипровци и Берковица. Неговото дело е изключително повлияно от приятелството му с нашия писател и земляк Йордан Радичков. Животът ги среща в берковската гимназия. Те са били съученици през далечната 1943 година и това предопределя техните близки взаимоотношения за десетилетия напред."

Милан Миланов е носител на най-високото държавно отличие - орден "Свети свети Кирил и Методи", първа степен, за цялостния му принос в развитието на културно-историческо наследство на Северозападния регион. 

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво си взимаме от старата и какво очакваме от новата година

Краят на годината не е край, не е и ново начало. Това е следващата стъпка по пътя на живота ни. Но има нещо много вдъхновяващо в това да започнеш на чисто от първи януари , да отвориш нова страница от живота си и да си дадеш обещания занапред.  Истината е, че не всички го правят, пък и тези, които го направят, не винаги ги изпълняват. Но човек..

публикувано на 02.01.25 в 17:10

Мездренско училище очаква специален гост

Час по родолюбие с Наталия Киселова , председател на Народното събрание, се очаква да се проведе в ПГ "Васил Левски" в Мездра . До момента гости в часа по родолюбие на учебното заведение са били Илияна Йотова, вицепрезидент на България и министрите в предишни кабинети Димитър Стоянов, Сашо Пенов. Инициативата е от 3 години, каза за Радио ВИДИН..

публикувано на 02.01.25 в 15:55
Снимката е илюстративна.

Остават ли безнаказани чуждестранните шофьори, нарушили пътните правила у нас

Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори , с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите...

публикувано на 02.01.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 02 януари 2025 слушаме валс мюзет

Валс мюзетът е само подстил на френското направление в музиката  Bal-musette . Говорим за самата музика, инструментите, танците, атмосферата и маниера на изпълнение. Проследяваме историята и разглеждаме останалите подстилове. Намираме мястото на акордеона в съвременната развлекателната музика. Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч...

публикувано на 02.01.25 в 09:00
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00