Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност". Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си, без да нараняваш другите.

Асертивността помага да бъдеш честен и открит, без да губиш уважението на другите. С нея можеш да изразиш своите граници и нужди, без да се чувстваш виновен или да предизвикваш конфликти. Това всъщност подобрява отношенията, защото другите започват да разбират какво наистина мислиш и искаш.

Трябва да започнем всички да практикуваме това умение, защото ще ни помогне много - и в работата, и в личния живот. Ще видите, че с малко практика ще се чувствате по-уверени и спокойни, когато изразявате себе си. А най-хубавото е, че хората около вас ще забележат това и ще го уважават. По темата разговаряме с психолога Теди Генова:

"Асертивността е комуникационен стил, който се характеризира със самоувереност и уважение, както към самия теб, така и към другите. Това означава, че човек ясно и директно изразява своите мисли, чувства, нужди, но без да пренебрегва и да наранява другите."

Често хората се бъркат между това да са агресивни, пасивни или асертивни. Ако си агресивен, казваш каквото мислиш, но без да се съобразяваш с другите, дори можеш да бъдеш заплашителен. Ако си пасивен, избягваш да кажеш какво мислиш и по-скоро се съгласяваш, за да избегнеш конфликта. Асертивността обаче е балансът между двете.

На теория звучи лесно, но в практиката може да е малко трудно. Зависи от ситуацията и човека. Ако някой е свикнал да избягва конфликти, може да му е трудно да изрази мнението си. От друга страна, ако някой е по-напорист, може да трябва да се научи как да смекчи тона си. Но определено асертивността е умение, което се учи с практика.

Ето един пример. Представете си, че колега постоянно ви дава допълнителна работа, която не е ваша отговорност. Пасивният подход би бил да приемаш задачите, дори и да ти е трудно, защото не искаш да се скарате. Агресивният подход би бил да се скараш и да кажеш: "Не ми е работа да върша това!". Асертивният подход би бил да кажеш нещо като: "Разбирам, че имаш нужда от помощ, но в момента съм зает с моите задължения и не бих могъл да поема още задачи".

Казваш това, което мислиш, но без да обиждаш или нападаш.
 
"Асертивността е здравословният баланс между агресивността и пасивността, като позволява на индивида да бъде открит и честен в своята комуникация, без да доминира или да се подчинява на другите, като също така открито проявява уважение към собствените си нужда и чувства, но знае как да го прави спрямо другите", обяснява Теди Генова. 

Беше ми интересно да разбера от Теди Генова, как бихме могли да се разпознаем в комуникацията си като асертивни, попитах я дали бихме могли да залитнем към друго поведение, какви са признаците на асертивност.

"Основните пречки могат да бъдат свързани, както с вътрешни фактори, така и с външни такива. Като вътрешни фактори, бихме могли да споменем страха от отхвърляне, ниското самочувствие, чувството за вина, липсата на някои умения. Като например - хората често се притесняват, че ако изразят своите истински чувства и нужди, то другите могат да ги отхвърлят или пък да реагират негативно. Липсата на вяра в собствените способности и стойност, може също да попречи на човек да изрази своето мнение или желание или пък, ако той не е научен да бъде асертивен и усеща, че липсва знание и практика в определена област и сфера, това отново може да бъде пречка за проява на такъв комуникационен стил."

Развитието на асертивност изисква време и постоянство, но усилията си заслужават. С всеки опит ще се чувствате по-уверени и по-свързани с хората около вас, а комуникацията ще става все по-лесна и ефективна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46