Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Снимка: Радио Видин

Българи от Северозападна България в Чикаго, САЩ, събраха сумата от 3000 долара на ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за Радио Видин Велина Иванова, която е един от дарителите:

"Тогава всъщност взехме решение да събираме средства и да ги даряваме на различни културни институции. За първи път дарихме на библиотеките в трите града - купихме по един лаптоп. Миналата година дарихме на музеите и тази година решихме да бъде на читалищата, защото търсим културни институции. Знаем какво е положението в България, че за култура се отделят възможно най-малко средства, а тези институции имат нужда и се надяваме да са им в полза!" 

Всяко читалище е имало избора само да определи как да използва парите, с условието сумата да бъде използвана така, че да бъде в употреба на читалищната дейност за дълъг период от време. Читалище "Разум 1883" реши да закупи лаптоп, безжична мишка и чанта за лаптоп, каза експертът Камелия Светославова:

"Наистина много оценяваме този жест, който беше направен към нас... Радваме се, че тези хора, дори през океана намират време и средства да помогнат на местната култура и тези институции, защото те са наистина важни. Не е честа практика да се правят дарения, но сме много щастливи, че ни се случи и  има хора, които в крайна сметка наистина мислят как да помогнат на културата." 

Своите благодарности за дарението изказа и председателят на Народно читалище "Развитие 1869" във Враца- Радосвета Крумова:

"Изключително сме благодарни на българската общност в Чикаго, които тази година решиха да дарят средствата на трите читалища от Северозапада, които са събрали помежду си и се радвам, че нашето читалище е едно от тези читалища. С читалищното настоятелство и ръководителите на съставите обсъдихме, какво да направим с тези средства, които са дарени. Идеята върху която се обединихме е закупуването на преносимо пияно, което ще бъде използвано от представителния хор "Орфей" към читалището."

Видинското читалище избра да използва дарените средства за изготвяне на проект за реконструкция на лятното кино към културното средище. С парите се предвижда да се направи културен център с открита лятна сцена, каза секретаря на Народно читалище "Цвят" във Видин Любомир Илиев:

"Това дарение ще бъде използвано за да се направи проект за преустройство и реконструкция на бившето лятно кино. Искаме да го превърнем в културен център с открита сцена, на която да се изявяват освен читалищните състави и видински групи, също и гости от страната и чужбина."

Проектът за реконструкция на лятното кино на видинското читалище е в размер на 20 000 лева и непосилна за читалището. Сумата от полученото дарение е само първата стъпка в събирането на средствата, каза още Любомир Илиев и допълни, че предвиждат да направят дарителска кампания, в която да се включат както организации, така и граждани, за да постигнат тази цел.

Повече по темата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00