"Учителю благий, какво да сторя, за да наследя живот вечен?" (Лука 18:18)
"Една мисъл, един стремеж трябва да ни водят през целия ни живот. Каквото и да вършим, при каквито и обстоятелства да се намираме: в скърби, в радости, оплетени в житейски грижи – тази мисъл, този стремеж не бива да ни напуска никога – мисълта как да заслужим вечен живот, как да се спасим?
Днешното евангелско четиво ни напомня точно за това, за нашата основна грижа и задача през земния ни живот. Свети евангелист Лука разказва как при Спасителя дошъл "някой си началник" с въпроса какво да направи, за да наследи вечен живот. Господ Иисус Христос му припомнил десетте Божии заповеди. Началникът отговорил, че ги съблюдава. Но Божественият Сърцеведец прозрял, че началникът макар и да спазва всички предписания за благочестие от младини и до днес, със сърцето си е далеч от Бога, сърцето му принадлежи на земното богатство, което притежава. Там, където би трябвало да царува Божият Дух, се бил възцарил идолът на богатството. Затова Спасителят посъветвал началника, ако иска да придобие небесно съкровище, да раздаде богатството си на бедните и да Го последва. Като чул това, началникът си тръгнал натъжен. Не намерил в себе си сили да направи крачката, която го отдалечавала от Господа - да срути идола в сърцето си. Отстъпил и тръгнал назад. Навярно този началник наистина бил добър, порядъчен човек, навярно стриктно е спазвал Божиите заповеди и според нашите човешки разбирания е бил съвършен. Но едно не му достигало, за да бъде съвършен и за Господа - съвършена любов.
Божиите заповеди са само началото на пътя на богоусъвършенстването. Във всеки от нас има някакво богатство, някакво препятствие - нещо, което привързва като с вериги ума и сърцата ни и пречи да бъдем съвършено Христови. Не трябва да се мисли, че има само един вид богатство – парите. Можеш да бъдеш богат с богатството на младостта, да имаш съкровището на таланта, на дарованието, да обладаваш капитала на здравето. Всички тези богатства също могат да бъдат препятствия по пътя на спасението.
Да бъдеш богат не е грях, особено когато богатството е придобито с честен труд, но в ръцете на човек с бедна душа, то бързо ражда порока и я опустошава. Слаба е духовната природа на човека и лесно податлива на изкушението да създава не само безгранични удобства за тялото, но и да притежава в голяма степен излишното. Трудно било и за богатия законник да се раздели с богатството. Излишното богатство е силна преграда за духа към добродетелност.
Братя и сестри, как можем ние да заслужим вечен живот, когато ежедневно нарушаваме Божиите заповеди, за които законникът е казал, че ги изпълнява? Да не забравяме думите на Спасителя, че "невъзможното за човеците е възможно за Бога" / Лука 18:27/. В тази наша вяра ние се утвърждаваме най-вече по време на светата литургия. Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство; там, където е злото – там има разделение, разпри, злоба и тление. Ние, които сме така разделени в живота, така озлобени, грешни и немощни, по Божията милост можем да се причастим със Светото Тяло и Светата Кръв на Спасителя и така да станем съпричастни на Божествената Любов, която ни спасява и възкресява.
Нека да не се надяваме на тленно богатство, а на живия Бог, Който ни дава всичко в изобилие. Да се стремим да вършим добро, да богатеем с добри дела, като по този начин си събираме съкровище – добра основа за бъдещето, за да постигнем вечен живот /1 Тим. 6:17-19/. Амин."
Автор: Свещеник Йоан Карамихалев
В рубриката "Съвременна Библия" – уж живеем в триизмерен свят, но вижте! В Украйна и Израел се бият за земни ширини и дължини. Братя и сестри се карат заради широчината и дължината на наследствените им ниви, ливади и гори. Човек, който има широко жилище, се чувства по-щастлив от онзи, който обитава тясно жилище. Господи, колко дълбоко сме свързани с широчината и дължината на нещата! Но какво става с височината?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..