Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Снимка: Радио Видин


Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН старши икономистът в института Зорница Славова, която е автор на анализа. 

"Ние се опитваме на практика да съпоставим различните специалности, които се завършват и приема в тях с профила на икономиката. Дори и на областно ниво виждаме някакво несъответствие. Трябва може би първо да кажем, че около половината от децата от ежегодния прием е в професионално образование... Тоест, засяга огромна група от хора и влияе на половината работна сила след това. И ние разглеждаме всъщност съпоставяме профила на икономиката и виждаме, че несъответствието е много голямо. Все още продължава приемът в специалности, които не се търсят на пазара на труда. Обикновено в селскостопанските техникуми, в много специалности, свързани с хотелиерството и ресторантьорството и то на места, където не е развит туристическият сектор. В същото време, въпреки че най-голям е делът на заетите с професионална квалификация в преработващата промишленост, много малко са децата, които учат в такива специалности, малко са и в транспорта... Забелязваме в последните 1-2 години много специалности, които са свързани с IT сектора... Тазгодишният индекс всъщност показва, че за около половината от завършващите няма да има насрещно търсене на пазара на труда."

По-силната връзка между професионалното образование и бизнеса или т.нар. дуално обучение може да подобри съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас, коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Зорница Славова. Допълни, че в Северозападна България са силно застъпени специалностите в селскостопанския, хотелиерския и ресторантьорския сектор за разлика от преработващата промишленост, която е с по-висок дял в икономиката. 

Първото училище с паралелка с дуално обучение в област Монтана е въведена в Професионалната гимназия по лека промишленост в града. Този начин на образование има безспорни предимства и се утвърждава в българското образование, коментира за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение Мариана Стоянова. Допълни, че в училището се изучават професии, които се търсят от страна на бизнеса в региона на Монтана и през годините много от тях се реализират на пазара на труда по изучаваната специалност. 

"Като съществен елемент от дуалното обучение е, че то се организира въз основа на партньорство между училището и един или няколко работодатели, като учениците получават не само теоретични знания, но и практически умения, които след това да прилагат директно в професионалната среда... Като най-голямо предимство на професиите ни е, че те могат да получат веднага реализация на пазара на труда. Тъй като имаме и много професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда... Всяка година училищата от Монтана имат среща с представители на бизнеса и от тях става ясно каква нужда има регионът като професии. В резултат на това нашата гимназия обучава по две специалности, които са с недостиг на пазара на труда. Това са "Оператор в производството на облекло" и "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца"... Мога да кажа, че в годините имаме доста ученици, които след това се реализират по избраните професии. Даже мога да кажа, че доста колеги, които са завършили нашето училище в момента работят като колеги в избраната професия. Ние правим всичко възможно да мотивираме нашите ученици да се развиват в избраната професия..."

Обучението в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана се осъществява в различни направления, които не само, че отговорят на нуждите на бизнеса, а и са харесвани от учениците, допълни директорът Мариана Стоянова. 

Възпитаници на видински професионални гимназии коментираха, че след като завършат смятат да работят по специалността, която учат. Други казват, че може и да се ориентират към други сектори. 

"Избрах тази професия на готвач - защото ми харесва. Учим всичко, не смятам да продължа в тази сфера... Има много голямо бъдеще в професията, ако станеш готвач там, по морето, по други държави, перфектно... Хубава професия, можеш да си намериш някъде работа. Имаме практика, готвим... Избрах ресторантьорство, защото има много голямо бъдеще в тази професия. Да, мисля да продължа в сферата..." 

Изследването на Института за пазарна икономика за съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас обхваща випуск от близо 22 хиляди ученици, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ (Информационни и комуникационни технологии). Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00