Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови фотографии под надслов "На учителя с любов", ни разказва директорът на музея д-р Анита Комитска:

"Даскал Иван Попов е една от забележителните и светли личности в историята на Чипровци от началото на XX век. Той е роден 1899 година в село Крамолин, Севлиевско. Завършва педагогическо училище и идва като учител в Чипровци. Тук той среща любовта на живота си, създават семейство и остава да живее в Чипровци."

Иван Попов

Даскал Иван Попов е обичан и почитан от чипровчани и до днес. Освен преподавател, той е бил и композитор, диригент, артист, поет, художник и не на последно място сърцат и благороден човек, казва още Анита Комитска:

"Като учител в Чипровци, той дава по-голямата част от заплатата си за своите ученици. Създава детски и прогимназиален хор, също и мъжки хор, именуван "Напеви от Северозапада". Той е толкова отдаден на децата, че създава и детска оперета и с негови средства шие дрехи за децата и създава и декора за представленията. Интересно е, че е водил своите ученици с влак до София за едно честване на Гергьовден. Има прекрасни снимки от това време."

По повод 400-годишнината на първото светско училище в България - Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци, Иван Попов дарява на учебното заведение камбана, наречена от него "камбанчето", която е събирала учениците в школото през 1932 година, разказва Анита Комитска:

"Тази година, по повод честванията на училището, камбаната е пренесена отново в двора му. На нея пише: "На учениците от Чипровци, от учителя Иван Попов- за вечен спомен". Тази камбана е била сложена, за да буди учениците, а днес тя ще звъни, за да ни напомня да пазим завета на един голям човек и учител, който Чипровци ще помни с любов и благодарност."
Любимият на всички учител умира твърде млад, през лятото на 1935 година, едва на 36 години, но делата му остават ярка и незаличима диря, допълва Анита Комитска. Във връзка със 125-годишнината от неговото рождение в Чипровския исторически музей е наредена изложба, включваща информационни табла със снимки и документи на бележития учител и културен деец. Специални гости на откриването са били внучките на даскал Иван Попов- Клавдия и Марина, които са изказали своите благодарности на организаторите, за почитането на неговата памет. Изложбата ще остане в музея до пролетта на следващата година.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10