Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонтираха "Видбол капия" след сигнал в социалните мрежи

Снимка: радио Видин


Видинската "Видбол капия" се руши и са необходими мерки за нейното обезопасяване. За това сигнализира видинчанин, който обича да снима и публикува в социалните мрежи забележителности от града:


"Преди няколко дни я направих, много обичам да снимам... Вечерта качих снимките в групите. В групата един човек видял проблема с тези два камъка отгоре, дето се вижда, че все едно има опасност да паднат, и той беше отбелязал точно това и качи отделна публикация негова и като коментар към моята. Аз мисля че е редно Общината или някой да вземе мерки по въпроса. Сега е зимно време, обаче лятото там съм виждал много деца. Отделно като ритат там, това за мен си е опасно. Разбирам, че е архитектурен обект и не като някой друг, обаче доколко ще се задействат... По принцип нещата са тромави знам. Лично за мен е важно да се подаде сигнал, отделно хората, като се разгласи, да внимават."


Няколко дни след като проблемът излезе наяве, от областната администрация съобщиха, че капията е със статут "Паметник на културата от национално значение" и е собственост на община Видин. От писмото стана ясно, че ще бъде назначена комисия за изясняване фактическото състояние на обекта, която ще направи предложения за предприемане на конкретни действия по опазване на паметника на културата. 

Потърсихме и музея във Видин, за да научим повече за историята и функциите на това съоръжение. Дияна Ценкова, уредник "История на България XV-XIX век" каза пред Красимир Каменов, че "Видбол капия" е част от отбранителната система на Видин в периода XVII-XIX век:

"Края на XVIII век, с оглед на нарасналите амбиции на Осман Пазвантоглу започва строеж на няколко редута. Специално този, на Видболската капия е довършен от Хюсеин Паша, който е личност, която се свързва с унищожаването на еничарския корпус. По думите на Невен Илиев в "Кратък исторически очерк", допълваме информацията и от "История на града" от Димитър Цухлев успяваме да разберем много кратки сведения за Хюсеин Паша. Произходът му е от Бесарабия, който се записва в еничарския корпус, но султанът Махмуд II забелязва неговите качества и го привлича като един от ревностните по-късно последователи за модернизацията за нова войска, така че той наистина се явява унищожителят на еничарския корпус. Малко по-късно започва война, която е между Османската империя и Руската, поредна за тях, така че строежът е довършен. Приема се, че 1835 година имаме започване на строежа на този пети редут, довършен е 1838 година. Малко по-късно, 1839 година, допълваме с още два форта, които са споменати и от Димитър Цухлев, които са свързани с Акджамия."


Отбранителната система на Видин е част от недвижимите културни паметници, които попадат и в Закона за културното наследство, Видинската капия е вписана в Държавен вестник от 27 октомври 1964 година като част от този списък на културните паметници във Видин и града. 

Според Дияна Ценкова, този вид паметници на културата заслужават внимание и трябва периодично да се поддържат от специалисти: 

"Да, трябва да дойдат специалисти, които да дадат своята експертна оценка, защото това са паметници, които заслужават внимание от специалисти, които се отнасят към точната област... За жалост, аз не съм строителен инженер, за да дам точен отговор, но се приема, че може би и да е дало отражение. Защото при намесата на тежки строителни машини, вибрацията може да е оказала влияние. Все пак говорим за съоръжение, което е от XIX век, и всяко едно влияние земетръсно и каквото и да е, би оказало сериозно влияние, особено върху такива паметници."


Междувременно наша проверка днес установи, че на капията е извършен ремонт и на този етап камъните не представляват опасност за преминаващите. 


Повече може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

В центъра на видинското  село Рупци , в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние.  Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Училището не..

публикувано на 16.12.24 в 13:58

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем   как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.  Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране,..

публикувано на 16.12.24 в 13:00

"Неделник" от 15 декември 2024 година

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..

публикувано на 15.12.24 в 13:54

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30