Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечер на дарителите събра съмишленици в Бяла Слатина

4
Снимка: Обществен дарителски фонд Бяла Слатина

В Бяла Слатина за поредна година Вечер на дарителите събра приятели, дарители, съмишленици, изпълнители на идеи, финансирани от Обществения дарителски фонд "Участвам, дарявам, променям" - гр. Бяла Слатина. От създаването на обществения фонд, събитието се организира всяка година на 5 декември, когото е Международният ден, разказа Наталия Фенерска, председател на сдружение "Първи юни" -гр. Бяла Слатина, по чиято инициатива е създаден фондът. 

"Това е нашият начин от една страна да благодарим на дарителите и нашите приятели, от друга страна да разкажем на местната общност какво се случва, за какво се изразходват средствата, които се даряват в обществения фонд и използваме началото на декември, за да организираме това събитие. Тази година по същия начин, както и предходната, на това обърнахме внимание, защото е важно. Важно е да благодарим на нашите съмишленици и е важно местната общност и хората да бъдат информирани за това дарителските средства къде се изразходват и за какво. Събитието започна с приветствие от страна на председателския съвет Данаил Иванови и кмета на община Бяла Слатина инженер Иво Цветков, под чиято егида създадохме обществения фонд в Бяла Слатина и заедно благодарихме на всички от името на дарителския съвет на фонда. Бяхме поканили изпълнителите на идеи, които есента, от началото на септември тази година след организирана такава покана."

Шест читалищни инициативи в Бяла Слатина се изпълняват в момента, благодарение на подкрепата на обществения фонд. Модернизират се библиотеките в град Бяла Слатина и село Соколаре. Със средства от дарения се осигуряват нови облекла за певческата група в Попица, което ще помогне и за привличането на млади хора в състава. В Търнак, където от две години има театрална група, обновяват кулисите на сцената. В Търнава и Бъркачево са поставени съоръжения за игра, отдих и забавления на открито. 

От създаването на обществения фонд в Бяла Слатина до сега са финансирани 23 местни инициативи. Под знака на благотворителността преминава и Вечерта на дарителите. Събрани са близо 3000 лева, които ще помогнат за реализирането на нови идеи.
 
По време на събитието са връчени благодарствени грамоти. Основно училище "Свети свети Кирил и Методий" е отличено за принос в развитието на програмата "Дарителство по ведомост". Средно училище "Васил Левски" е с най-щедър принос в програмата. Професионалната агротехническа гимназия "Никола Й. Вапцаров" е отличена за инициативата "Училищната общност се обединява", благодарение на която е проведена  мащабната дарителска кампания за набиране на средства за лечение на дете. С грамота за най-щедро финансово дарение през година е Стефан Терзийски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05