Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Снимка: Архив БНР

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи. Бойкотът е на 13 февруари и е насочен предимно срещу големите търговски вериги, както и изобщо срещу всички хранителни магазини в страната. Ако се сравнят заплатите и пенсиите в България и Хърватия, ще се установи, че в България цените на стоките от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите - по-ниски, обясняват организаторите на протеста. Призивът им е на 13 февруари българските потребители да не пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет. В четвъртък магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един купувач. Целта е да се покаже на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщаш милиони българи във "втора категория европейци", казват организаторите на протеста. 

Ще се включат ли в протеста жителите на Северозапада? Разговаряхме с Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България. 

"Нямаше как да останем безучастни към галопиращите след Нова година цени на хранителните продукти. Затова, съвместно с Мая Манолова от "Системата ни убива" и Велизар Енчев от Обединени пенсионерски съюзи, решихме да се обърнем към българските граждани, към всички български потребители, независимо от тяхната етническа, религиозна и политическа принадлежност и да ги призовем само за един ден, на първо време, само на 13 февруари, четвъртък, да преминем към потребителско неподчинение и бойкотиране на всякакво потребителско търсене в хранителния сектор на търговски вериги, на супермаркети, на квартални магазини на територията на цялата страна. Би трябвало "да светне лампата" на правителството, защото виждаме и в Хърватия какво се случи, там се въведоха цени на основните хранителни продукти и ние излизаме с такова предложение пред българското правителство." 

Ще се присъединят ли видинчани към утрешния потребителски протест-бойкот?

"Да, разбира се, защо не, един ден не е проблем. То трябва да им светне лампата, но не знам какъв ефект ще има. Ние не сме като хърватите, тук е по... Такава е народопсихологията на българина... Ако цяла България се вдигне, ако протестират, ще има ефект. Нека малко да си отворят очите, защото това е направо... Мисля, че всичко е напразно, защото корупцията е голяма. Има други властващи, които... Ние и да протестираме, и да не протестираме никой няма да ни зачете гласа. Тия промоции в големите вериги са равностойни на другите обикновени магазини, по-малките магазини. Даже понякога и тези промоции са по-високи от обикновените магазини" - коментираха видинчани.

Какви са реакциите на работещите в търговската мрежа във Видин? Разговаряхме с Георги Вълчев, управител на хранителен магазин във Видин.

"Пазарът няма никакви проблеми в момента, не се повишават цени. Хлябът се повиши с ДДС-то, което е напълно нормално и нямаше някакво друго вдигане на цената, а единствено и само това. Токът поскъпна, но той постоянно поскъпва, дават някакви компенсации за това, едни стигат, едни не стигат... Аз не мисля, че ще има някакъв сериозен ефект от този протест, тъй като хората няма как да не ядат. Това може да се отрази на големите вериги, докато на малките магазинчета няма как да се отрази, те не могат да намалят цените, защото конкуренция им правят големите вериги" - обясни Георги Вълчев.

Като "инфлация на алчността" определи председателят на "Изправи се БГ" Мая Манолова продължаващото поскъпване на храните в хранителните вериги. Тя съобщи, че отново ще бъде кандидат за омбудсман на републиката, като е приела номинация от неправителствена организация. Възможно е впоследствие да бъде припозната и от парламентарна група. Партията ѝ все още е част от широкото ляво обединение зад "БСП - Обединена левица" и през март ще вземе решение дали да остане част от него.

"Неправителствените организации, които организират протеста, се обърнаха към мен да подкрепя тяхната кауза, тяхната инициатива, заради акциите, които като омбудсман и след това като председател на гражданска платформа, свързани с цените на храните, съм предприемала. Аз изцяло подкрепям протеста, бойкота на супермаркетите, обявен за 13 февруари. Заедно с двама млади депутати от БСП-Обединена левица внесохме и Закон за таван на надценките на основни хранителни продукти, с който ще настояваме да бъде сложена максимална 10% надценка на основни хранителни продукти - първоначално на 30, а след това и на 70, така че да могат хората да купуват поне основните си храни на по-нормални цени" - подчерта Мая Манолова.

След бойкота в Хърватия, хърватското правителство взе решения най-високото ниво на цените на дребно за слънчогледовото олио да е 1.72 евро за литър, прясно мляко с 2,8% масленост - 1.03 евро/литър, захар - 1.33 евро/кг., брашно - 0.80 евро/кг., свинска кайма - 4.11 евро/кг., пиле - 3.32 евро/кг., кисело мляко - 0.49 евро за кофичка, ориз - 2.29 евро/кг., 10 яйца - 2,45 евро  и това са само част от взетите решения. Какво ще се случи у нас и ще продължи ли поскъпването на стоките от първа необходимост, предстои да разберем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45

"Синя България": Само обединена десница може да оттласне българската политика от дъното

Преформатирането на състава на Народното събрание разтърси за пореден път политическия живот у нас. Доверието в изборния процес и в политическата класа в България удари дъното. Това коментира във Видин д-р Петър Москов , лидер на партия "КОД" и представител на коалиция "Синя България":  "Ако до този момент в българското общество имаше абсолютната..

публикувано на 18.03.25 в 13:57

Андрей Вълчев: Решенията на КС и ЦИК по никакъв начин не повишиха доверието в изборния процес

Близо пет месеца след парламентарните избори, Народното събрание увеличи броя на партиите в състава си . "Величие" влиза в 51-ия парламент с 10 депутати, реши Централната избирателна комисия (ЦИК) след постановление на Конституционния съд, което променя резултатите от изборите за Народно събрание проведени на 27 октомври 2024 г. Парламента напускат..

публикувано на 18.03.25 в 12:28

Промяната на потребителското поведение- гаранция за повече и по-достъпни блага

Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Това заяви Габриела Руменова от платформата..

публикувано на 17.03.25 в 13:54
Ивайло Иванов, кмет на с. Долна Вереница

Кметът на Долна Вереница: Болно ми е, че се изгуби връзката със селото

Долна Вереница е малко, живописно село, едно от близките до Монтана, само на около 7 км. Това, че е близо до града, е и причината много млади семейства да си закупуват къщи и да избират спокойствието на селския живот, пред шума на града, дори към момента, броят на местните е по-малък, за сметка на придошлите в последните години. Животът в Долна..

публикувано на 14.03.25 в 12:04
Павел Петков

Павел Петков: Нужни са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките

Необходими са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките при преброяването на резултатите. Това коментира Павел Петков, бивш председател на Районната избирателна комисия във Видин по   повод делото в Конституционния съд за законността на изборите за 51-во Народно събрание. Павел Петков обясни и възможните причини за..

публикувано на 13.03.25 в 15:10